Bolesti krčnej chrbtice: Prečo vznikajú a čo všetko vám môže pomôcť?

Krčná chrbtica

freedigitalphotos.net

Až 70% dospelej populácie má skúsenosti s bolesťami krčnej chrbtice. Táto časť chrbtice patrí medzi najviac používané a je zaťažovaná pri mnohých činnostiach: od tých pracovných až po tie oddychové. Čo zmeniť, aby vás už tento problém netrápil a ako postupovať pri chronickej bolesti?

Bolesť verzus príčina

Bolesť je len príznakom toho, že niečo nie je v poriadku. Je preto veľmi dôležité rozpoznať príčinu, prečo bolesť vznikla a neliečiť len samotnú bolesť, lebo to problém nevyrieši. Príčin môže byť niekoľko. Najrizikovejším faktorom je statické preťaženie ako dlhodobý sed, pri ktorom dochádza k predsunutiu hlavy dopredu, napr. pri práci s počítačom, či šoférovaní.

„Často je to však aj oddychový ľah na chrbte pri TV, kedy je hlava zalomená na opierke sedačky. Na prvý pohľad človek iba leží a oddychuje, ale vynútená poloha hlavy, môže postupne navodiť pocit bolesti za krkom, ktorá zo začiatku pri zmene polohy okamžite odznie. Pri dennom opakovaní tejto polohy sa môže bolesť postupne šíriť k ramenám, lopatkám, stáva sa intenzívnejšou, dlhšie trvá než odznie a problém sa mení na chronický a omnoho zložitejší,“ vysvetľuje PhDr. Michaela Kotrbancová, Cert. MDT, zo súkromnej ambulancie liečebnej rehabilitácie v Žiline. Ďalšiu veľkú skupinu príčin, tvorí podľa nej ťažká fyzická práca, alebo monotónny, opakovane sa vyskytujúci pohyb krčnou chrbticou.


Mohlo by vás zaujímať: Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica


Pozorujte, čo vám vyvoláva bolesť

Práve pre množstvo rôznych príčin nie sú všetky bolesti krčnej chrbtice rovnaké. Existuje niekoľko druhov bolestí a je dobré sledovať súvislosť medzi aktivitami, ktoré robíme a bolesťami, ktoré sa po nich môžu objaviť. „Ak takúto súvislosť odpozorujeme, je dobré sa bolestiam vyvarovať obmedzovaním týchto aktivít, alebo úpravou pohybových stereotypov pri práci, či úpravou pracovného prostredia,“ ozrejmuje uznávaná fyzioterapeutka, PhDr. Michaela Kotrbancová.

Ten správny vankúš

Bolesť krčnej chrbtice sa môže vyvinúť aj z nevhodného vankúša, čo pozná takmer každý, kto práve nespal na „svojom“ vankúši, ale napríklad v hoteli, či u známych. „Problém nastáva, keď vankúš nie je dostatočná opora a podpora pre krk a hlavu a keď dostatočne nevypĺňa priestor v oblasti zakrivenia krčnej chrbtice. Vankúš by nemal hlavu nadmerne predkláňať, zakláňať, či ukláňať,“ hovorí skúsená fyzioterapeutka.

Podľa odborníčky by ste mali používať vankúše, ktoré sa dokážu prispôsobiť zakriveniu krčnej chrbtice a taktiež aj hmotnosti hlavy, resp. tie, ktorých obsah sa prispôsobí požadovanému tvaru chrbtice a hlavy. „Menej používajte tie, ktoré neumožňujú upraviť ich obsah, teda nie sú až natoľko prispôsobivé. Veľmi často úplne postačuje jeden nižší, ale veľký vankúš, doplnený malým vankúšikom,“ radí odborníčka na fyzioterapiu, PhDr. Michaela Kotrbancová, Cert. MDT.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Pozor na polohu pri spánku

Vhodný vankúš však nie je všetko. Problémy totiž môžu spôsobovať aj polohy, v ktorých spíme. „Asi najmenej vhodná poloha podľa prieskumov, je v ľahu na bruchu s rotáciou hlavy na jednu stranu, pretože niektoré kĺby, najviac v hornej krčnej chrbtici, sú v maximálnom stupni rotácie a to vytvára veľkú záťaž aj na mäkké tkanivá v oblasti krčnej chrbtice,“ vysvetľuje odborníčka.

Ako sa dá účinne odstrániť bolesť krčnej chrbtice? 

Ľudia, trpiaci bolesťami krčnej chrbtice, si vo veľkej miere môžu pomôcť sami. Preto zodpovednosť musí zobrať každý človek sám na seba. Pre zabezpečenie najefektívnejšieho výsledku je podľa fyzioterapeutky potrebné predovšetkým:

  • cielené cvičenie – cvičenie v smere, ktoré sa zdá byť počas mechanického vyšetrenia (MDT) ako prospešné a rozpozná to skúsený fyzioterapeut
  • korekcia držania tela (predovšetkým sedu)
  • udržanie dobrej fyzickej kondície (posilňovacie a strečingové cvičenia, vytrvalostné cvičenia, udržanie optimálnej telesnej hmotnosti)

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako správne cvičiť?

„Je veľa druhov cvičení, či metodík, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach krčnej chrbtice. Pýtajú sa tu však aj otázky, čo spôsobuje bolesť a ktoré z cvičení aj rieši príčinu bolesti. Mnohé z nich sú len akousi „náplasťou“ na bolesť. Máte úľavu, pretože sa vám uvoľní napätie svalov, no účinok je len krátkodobý,“ zdôrazňuje odborníčka na fyzioterapiu, PhDr. Michaela Kotrbancová a zároveň upozorňuje, že ak sa cvičením neodstráni príčina, znovu nastane zvýšené napätie svalov a bolesť sa čoskoro vráti.

Tak ako nesprávne druhy cvičenia, môže namiesto pomoci ešte viac poškodiť aj nepresne vykonávaný cvik. „Nesprávna východisková poloha a problematika dávkovania cvičenia z pohľadu intenzity, dĺžky trvania či zohľadnenia veku jednotlivca, je tiež zložitou témou a preto radiť konkrétne cviky a druhy cvičení je touto cestou priam nemožné,“ vysvetľuje odborníčka, prečo je potrebné každému jednému človeku stanoviť cviky individuálnym spôsobom.

Životospráva hrá tiež podstatnú úlohu

Aj pestrosť stravy vplýva na stav vášho organizmu, teda aj na pohybový aparát, svaly, kosti, kĺby či riadiacu zložku-nervovú sústavu. Podľa odborníčky nemožno spochybňovať význam vitamínov, minerálov, či stopových prvkov ani z pohľadu tejto problematiky. Odborníčka preto radí:

  • prijímaním vitamínu C – zabránite zápalom a je tiež potrebný pre zachovanie pevných kostí a nervovej sústavy
  • vitamíny skupiny B – najmä B3 (niacín), posilňuje a vyživuje nervové tkanivo
  • vitamín E – zlepšuje prietok krvi končatinami
  • vitamín D – je nevyhnutný na fixáciu vápnika vstrebávaného z potravín a jeho ukladanie v organizme
  • príjem minerálov – vápnika, horčíka, mangánu, draslíka a selénu je dôležitý pri uvoľňovaní napätia svalov

Mohlo by vás zaujímať: Zdravý chrbát bez bolestí: Zistite, ako správne sedieť a čomu sa vyhýbať


Čo zmeniť, keď bolí krčná chrbtica dlhodobo? 

Úprava životného štýlu má zásadný význam v prevencii a liečbe týchto ťažkostí. Zmena životného štýlu býva preto u väčšiny pacientov dôležitá súčasť liečby. Správny životný štýl a dostatok pohybu sú neoceniteľnými pomocníkmi v prevencii a liečbe akútnych aj chronických ťažkostí. „Zo strany pacientov často nebýva príliš veľký záujem o takýto aktívny prístup k liečbe, no pre výsledný liečebný efekt má zásadný význam,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva, že tieto programy sú väčšinou dlhodobé a k dosiahnutiu dlhodobého účinku a trvalého zlepšenia je nutná pacientova výdrž a pravidelnosť.

Kedy zájsť k lekárovi?

V prípade, že sa vám nedarí dostať bolesť pod kontrolu počas 3-4 týždňov, alebo sa bolesť dokonca zhoršuje, v prvom rade treba vyhľadať pomoc odborníkov (lekár, fyzioterapeut). „Ak ju nedokážete eliminovať ani ovplyvniť, odborníci vám poradia, čo je príčinou bolesti a čo máte pre jej odstránenie zmeniť. Odborníka navštívte aj vtedy, ak sa u vás objavuje mravčenie, tŕpnutie, svalová slabosť na jednej hornej končatine, či na oboch, alebo v prípade že sa spolu s bolesťou v krčnej chrbtici dostavia aj závrate, poruchy prehĺtania, dvojité videnie, alebo ak je bolesť tak akútna, že vám neumožňuje vykonávať ani najjednoduchšie aktivity,“ radí na záver fyzioteraputka, PhDr. Michaela Kotrbancová, Cert. MDT, zo súkromnej fyzioterapeutickej ambulancie v Žiline.


Učíte sa teraz nejaký cudzí jazyk? Koľko ich už ovládate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame