Prírodné materiály slávia návrat: Čo všetko môžete zhotoviť z ľanu či bavlny?

Nožnice

freedigitalphotos.net

V 40-tych rokoch minulého storočia, keď bolo vyvinuté akrylové vlákno, tradičné materiály ako bavlna, ľan a ovčia vlna upadli do zabudnutia. Dnes sa vďaka novým technológiám a nadšencom prírodných materiálov vracajú aj k šikovným tvorivým rukám.

Rozšíreniu materiálov z akrylových vlákien pomohli vlastnosti ako hrejivosť, mäkkosť, nízka hmotnosť a cena, možnosť farbenia širokou škálou odtieňov. Odolnosť voči moliam, olejom a stálofarebnosť na slnku, predčili dovtedy používanú ovčiu vlnu. Akrylové priadze sa rozšírili do priemyselnej výroby najrôznejších úpletov a vrchných odevov a stali sa najrozšírenejším materiálom pre ručné práce. V obchodoch dnes kúpite akryly rôznej hrúbky, farby, štruktúry, dobre sa s nimi pracuje, sú cenovo dostupné. Na tradičné materiály sa však napriek tomu neoplatí zabúdať, práve naopak.


Mohlo by vás zaujať: Džínsy oslávili výročie: Hádajte, koľko majú rokov a ako vznikol ich názov


Bavlna

Bavlna je cenovo porovnateľná s akrylom, vlákno je ťažšie, dá sa však rovnako farbiť spektrom odtieňov. Ak sa spracuje merceráciou, získava lesk a pevnosť. Kombinuje sa s viskózou alebo polyesterom, ktoré výrobok odľahčia. Je najobľúbenejším materiálom kvôli dobrej savosti, komfortu nosenia, pri citlivej pokožke, ekzémoch a iných kožných problémoch.

Bavlnené priadze sú ideálne na:

  • jarné a letné čiapky, klobúky
  • rôzne vzdušné úplety s čipkovými a dierkovými vzormi, v letných horúčavách pôsobia chladivo, sú priedušné
  • ozdobné háčkované kvety, lepšie držia tvar ako akrylové
  • háčkované dečky, krajky, tašky
  • vyšívanie

Ľan

Ľanové priadze majú tvrdšiu štruktúru, farbia sa do prírodných odtieňov, často sú v kombinácii s bavlnou, dávajú veciam rustikálny nádych.

Sú vhodné na:

  • háčkované a pletené klobúky
  • tašky
  • voľné letné modely
  • tvorbu výtvarných a textilných dekorácií
  • ľudové odevy a doplnky

Mohlo by vás zaujať: Spodná bielizeň hreje, chráni aj zvádza: Toto ste však o jej histórii zrejme netušili


Ovčia vlna

Mnohí si vydýchli, keď skrine prestali navštevovať šatové mole a zbavili sa pichajúcich a škrabľavých svetrov, čiapok a kabátov z ovčej vlny. Dnes sa však spracovanie ovčej vlny veľmi líši od tradičného, priadze z ovčej vlny sú jemnejšie, farebnejšie, dajú sa prať v práčke bez rizika zrazenia (označenie superwash), nežmolkujú. Podľa účelu, na ktorý chcete túto prírodnú priadzu použiť, si môžete vybrať jemné merino, priadze kombinované s alpakou, hodvábom, bavlnou či akrylom. Na zimné modely sa obzvlášť hodia robustné priadze so zaujímavou štruktúrou i materiály na plstenie. Cenenou vlastnosťou ovčej vlny je schopnosť pohlcovať a odparovať vlhkosť, takže pomáha termoregulácii a vo vlnenej čiapke sa určite nespotíte. Z jemnej merino vlny sa dnes vyrába aj spodná bielizeň a funkčné textilné oblečenie. Nebojte sa použiť ju aj pre bábätká, udrží dieťa v teple bez rizika prehrievania, podráždenia pokožky od potu, či kontaktom so syntetikou.

Plstenie

Plstenie získava obľubu v tvorbe odevných doplnkov a ozdobných motívov na pletené, či háčkované modely. Plstiť možno troma spôsobmi:

  • spracovaním plstiacej priadze (označujú sa anglicky felting) háčkovaním a pletením, hotový výrobok následne oprať v práčke
  • mokrým plstením za pomoci vody a mydla, pri ktorom sa používa nespradená vlna
  • špeciálnou plstiacou ihlou, ktorá ma protismerné zárezy a opakovaným pichaním a tvarovaním prstami nespradenú vlnu zaplstí

Plstenie s plstiacou ihlou je vhodné ako spoločná aktivita s deťmi, môžete si vyrobiť rôzne podložky, dekorácie, figúrky, oplstiť vajíčka z polystyrénu.


Mohlo by vás zaujať: Spravte si originálne adventné kalendáre: Pre deti, pivárov aj zamilovaných


Zopár rád pri nákupe

Cena prírodných priadzí na ručné spracovanie býva vyššia ako u akrylu. Preto nájdete v predajniach zmesové priadze, ktoré kombinujú spomínané vlastnosti a sú cenovo výhodné. Priadze spracované a farbené sú šetrnejšie a tak priateľskejšie k životnému prostrediu, sú drahšie. Často sa spracovávajú ručne, čím vzniká každé pradeno ako originál. Ak ste tvorivý typ a rozmýšľate nad darčekom pre blízkeho, z takejto priadze získate naozaj jedinečný výtvor. Ručne spracované priadze sa dajú kúpiť už aj na Slovensku cez internet, priemyselne vyrábané vo väčších galantériách alebo špecializovaných e-shopoch.


Používate pri ručných prácach prírodné materiály? Ktoré? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, mm
Odporúčame