Kino vo vašej obývačke: Vďaka projektoru ho môžete mať aj vy

Projekcia

wikipedia.org/Tysto

Pred dvadsiatimi rokmi každý filmový fanúšik sníval o televízii s metrovou uhlopriečkou. Dnes sú takéto televízory celkom bežným štandardom a milovníci kvalitnej filmovej projekcie majú svoje požiadavky znova vyššie. Predstavte si napríklad, že by ste mali doma vlastné kino – podobný efekt dosiahnete len vtedy, keď si kúpite projektor.

Podľa čoho si ho vyberať?

Azda najdôležitejším kritériom pri výbere bude jednoznačne cena. Pri výbere projektoru počítajte s pomerne vysokou sumou. Kvalitnejšie projektory začínajú pri cca 1 000 eurách. Zoženiete síce aj lacnejšie prístroje za pár stovák, či dokonca desiatok eur, tie sa však nehodia pre každého, prípadne musíte počítať s istými kompromismi.

Rozlíšenie

Jedna z položiek, ktorá významne ovplyvňuje výslednú cenu projektora. Sledujte hlavne údaj „natívne rozlíšenie“, nie to maximálne. Ak má váš budúci projektor natívne rozlíšenie 1 024×768 bodov, najkvalitnejší bude záznam práve v tomto rozlíšení. Prehrá aj vyššie rozlíšenie, teda to, ktoré je uvádzané ako maximálne, no prispôsobí ho natívnemu rozlíšeniu. Netreba zdôrazňovať, že čím viac, tým lepšie. Minimum pre skutočne kvalitné premietanie je aspoň 1 280×720 bodov.


Mohlo by vás zaujať: Notebook je nemotorný a tablet zbytočný? Je tu pre vás ultrabook


Formát

Ďalšia dilema, ktorá má však pomerne jednoduché riešenie. Kedysi bol populárny formát 4:3, dnes je štandardom 16:9. Určite by sme odporúčali tento formát, ktorý je aj vo filmoch jednoznačne najpoužívanejší. Líši sa však značka Panasonic, pri nej sa stretnete s pomerom strán 2,35:1.

ANSI lúmeny

Ide o pravdepodobne najzásadnejší parameter, spolu s rozlíšením. Štandardom je hodnota 1 500 ANSI lúmenov. Tá je najvhodnejšia pri sledovaní filmov, osvetlenie nie je príliš výrazné, skrátka tak akurát. Niektoré projektory ponúkajú až 3 000 ANSI lúmenov, táto hodnota je však vhodná na prezentačné účely, kedy je jasný obraz najdôležitejší.

Kontrastný pomer

Znova veľmi dôležitý údaj. Čím vyšší, tým lepší a čierna bude čiernejšou, farby budú farebnejšími. Slabý kontrastný pomer zabíja dojem z celkového zážitku. Musíte myslieť aj na plochu v okolí premietaného obrazu. Ak je toto okolie biele alebo svetlé, tak bude obraz odrážať veľké množstvo svetla. Tým sa kontrastný pomer výrazne zníži. Dobré je mať okolie v tmavých farbách, ktoré svetlo pohlcujú, prípadne si vytvoriť svoju vlastnú malú kino miestnosť. Steny obložíte kobercami či tmavým polystyrénom a prospejete aj akustike.


Mohlo by vás zaujať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Spotreba a výdrž

Treba si uvedomiť, že projektor má energeticky vyššie nároky ako klasická televízia. Dobré je všimnúť si aj životnosť žiarovky, tá sa pri jednotlivých modeloch líši.

Hlučnosť

Nezanedbateľným faktorom je hlučnosť dataprojektoru. Je oveľa hlučnejší ako televízor, ktorý v podstate počuť nie je. Môže za to predovšetkým prítomnosť ventilátora, ktorý chladí celé zariadenie. Každý projektor sa zahrieva, žiarovka v ňom chladeniu rozhodne nepomáha.

Cena projektoru nie je jediný výdavok

Projektor nie je TV – s tým musíte pri jeho kúpe rozhodne počítať. Ak budete chcieť sledovať klasické TV programy, budete musieť dokúpiť externý tuner. Takže ide o výdavky navyše.

Reproduktory – ďalšia investícia navyše. Kvalitný projektor, ktorý pôsobí dojmom ako v kine, si vyžaduje poriadne a kvalitné reproduktory. A tie niečo stoja. Niektoré z projektorov majú aj integrované reproduktory, tie však kvalitatívne nedostačujú, maximálne tak pre prezentačné účely.

Plátno – iste, projektor sa dá použiť aj bez premietacieho plátna, s ním sú však výsledky oveľa lepšie. Treba dbať na to, aby plátno neodrážalo príliš veľa svetla. Vtedy je obraz síce jasnejší a kvalitnejší, avšak pozorovacie uhly sú menšie. A samozrejme by malo byť plátno primerane veľké. Musíte myslieť aj na dostatočnú veľkosť miestnosti, v ktorej projektor bude. Na plátno s uhlopriečkou 2,5-3 metre potrebujete projektor dať do vzdialenosti približne 5 metrov. Možno bude potrebné investovať do špeciálneho stojana, alebo do konzoly pod strop.


Mohlo by vás zaujať: História premietania filmu: Takto sa to všetko začalo!


Komu sa projektor hodí?

Obecne sa dá povedať, že pokiaľ nechcete investovať príliš veľa peňazí a hľadáte čosi univerzálne, kúpte si radšej poriadny televízor. Kvalitný televízor s poriadnou obrazovkou a kvalitným zvukom stojí veľakrát ešte menej, ako priemerný projektor. Ak ste naopak filmový fajnšmeker a neváhate investovať do svojho koníčka stovky až tisíce eur, nič lepšie nenájdete.


Máte doma projektor? Aké máte skúsenosti s jeho používaním? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org/Tysto, wikipedia.org/Tysto, David
Odporúčame