Chystáte si na Silvestra ohňostroj? Tieto pravidlá by ste mali poznať!

prskavka

sita

Každoročne počas silvestrovských osláv spôsobí zábavná pyrotechnika desiatky požiarov a zranení. Poradíme vám, akú pyrotechniku kupovať, aby ste prešli zraneniam či škode na majetku.

 „Medzi veľkou väčšinou ľudí koluje nesprávny mýtus o tom, že prostriedky zábavnej pyrotechniky neprinášajú žiadne riziko. Je ale nutné si uvedomiť, že ich používanie je vždy spojené s prudkou chemickou reakciou, pri ktorej dochádza vo veľmi krátkom časovom úseku k uvoľneniu veľkého množstva energie, uviedol policajný pyrotechnik zo susedného Česka, Karel Koubík.

Nakupujte opatrne

Tragických následkov sa však podľa Koubíka môžu ľudia vo väčšine prípadov vyvarovať, ak dodržia niekoľko základných pravidiel – a to už pri nákupe. Zábavnú pyrotechniku ​​kupujte len v obchodoch na to určených. Vyberajte tovar, ktorý je opatrený značkou štátnej skúšobne, balenie nie je potrhané alebo inak poškodené, je na ňom uvedený dátum spotreby a má návod na použitie v slovenskom jazyku,“ poradil.

Kto čo môže odpáliť

Zábavná pyrotechnika sa delí do štyroch tried. Prvá trieda, do ktorej patria búchacie guľôčky, prskavky či malé ohnivé fontány, je dostupná všetkým. Avšak pyrotechnika druhej triedy, čo sú rôzne rakety, rímske sviece alebo bengálske ohne, sa smie predávať len osobám starším ako 18 rokov a len v kamenných obchodoch, teda nie na stánkoch v tržniciach. Zvyšné dve triedy sú určené už len profesionálom.

Zásady narábania s pyrotechnikou:

  • pyrotechniku neskladujte ​​v blízkosti otvoreného ohňa alebo zdrojov tepla, ani vo vlhkom prostredí
  • na zapaľovanie ohňostrojov je vhodná pevná vodorovná plocha na voľnom priestranstve, dostatočne ďaleko od najbližších domov a áut
  • vopred si pre istotu pripravte vedro s vodou
  • ak raketa zlyhá, nejakú dobu počkajte a potom ju rozmočte vo vode či zakopte
  • polejte vodou aj odpálenú pyrotechniku – predídete tým možnému vznieteniu v odpadkovom koši
Zdroj: sita, Sita, ČTK
Odporúčame