Röntgen aj CT môžu telu škodiť: Využívať ich treba s rozumom

RTG

thinkstockphotos.com

Len málokto z nás sa v živote nikdy nestretol s röntgenovým vyšetrením. Väčšina už ho má za sebou. Zamysleli ste sa však už nad tým, že každé rádiologické vyšetrenie so sebou nesie aj určité riziká? Ak ich absolvujete pričasto, môžu zanechať stopu aj na vašom zdraví. Každé röntgenové vyšetrenie by sa preto malo dostatočne zvážiť a indikovať len v nevyhnutných prípadoch.

 „Otcom“ röntgenových lúčov je Vilhelm Conrad Röntgen, po ktorom boli aj pomenované. V roku 1901 za tento objav dostal aj Nobelovu cenu. Jeho vynález pomáha lekárom pri diagnostike ochorení, ako aj pri úrazoch a následnom zrýchlení a spresnení liečby už vyše stodesať rokov. Jeho odvrátenou stránkou je však fakt, že žiarenie, ktoré z neho vychádza, nie je zdravotne úplne neškodné.

Rádioaktivita na nás číha denne

Ako všetci dobre vieme, rádioaktívne žiarenie môže byť pre naše telo zničujúce. Závisí však od toho, akú veľkú dávku telo dostane. Na veľkosť prírodnej rádioaktivity, akej ste denne vystavení bez toho, aby ste o tom vedeli, má vplyv napríklad kozmické žiarenie, zloženie hornín v oblasti kde bývate, stavebné materiály, z ktorých bol postavený váš dom, ale napríklad aj ročné obdobie, či dokonca zemepisná šírka. Ide však len o veľmi nízke hodnoty.


Mohlo by vás zaujať: Lekár provokatér: Jogurty sú horšie ako fajčenie, mamograf spôsobuje rakovinu


Prečo rádioaktívne žiarenie škodí?

Rádioaktívne, resp. ionizačné žiarenie vo forme intenzívneho, či už krátkodobého, alebo dlhodobého žiarenia telu neprospieva. Preniká totiž bunkami a môže ich jednak usmrtiť, alebo zapríčiniť zmeny na genetickej úrovni. Zmenená funkcia bunky môže viesť aj niekoľko (dokonca aj desiatok) rokov po samotnom ožiarení ku vzniku onkologického ochorenia. Dokonca aj samotný vynálezca röntgenových lúčov V.C. Röntgen zomrel na rakovinu, niekoľko rokov po objavení svojho vynálezu.

Röntgenových vyšetrení je viacero

Do skupiny vyšetrení, kde na vás pôsobí rádiologické žiarenie, nepatrí len samotný röntgen. Nebezpečné žiarenie na vás pôsobí aj vtedy, ak podstúpite CT-čko či mamograf. Vyšetrenie pomocou CT je dokonca trikrát silnejšie, než vyšetrenie klasickým röntgenom. Centrálny tomograf zosníma vaše telo pomocou röntgenových lúčov naraz z viacerých uhlov, vďaka čomu vznikne tzv. 3D model vášho tela, resp. postihnutej oblasti. Taktiež sa môže pri tomto vyšetrení využiť aj kontrastná látka, ktorá sa vpichuje do tela a na základe ktorej sú vnútorné orgány a tkanivá pre rôzne účely a druhy vyšetrení lepšie viditeľné. 

Mamograf sa používa na preventívne vyšetrenie prsníkov žien nad 40 rokov. Mliečne žľazy sú totiž mimoriadne citlivé na rádioaktívne žiarenie. Medzi odborníkmi sú dva druhy názorov – jedni mamografiu vyslovene odporúčajú a považujú ju za vhodný druh preventívneho vyšetrenia, iní sú opatrnejší a  ženám bez príznakov alebo genetickej predispozície odporučia skôr vyšetrenie prsníkov iným spôsobom (napr. palpačne, alebo pomocou sonografie).


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Sono je bezpečnejšie

Vyšetrenie pomocou sonografie je zo všetkých spomínaných zobrazovacích techník najbezpečnejšie a navyše poskytuje okamžité zobrazenie. Vo svete je preto táto technika najpoužívanejšia. Princíp fungovania „sona“ je založený na prijímaní a vyhodnocovaní vysielaných vysokofrekvenčných zvukových signálov. Signály sú odrazené vnútornými orgánmi a okamžite vyhodnotené počítačom. Ultrazvuk sa využíva na vizualizáciu mäkkých vnútorných orgánov v brušnej dutine, ako aj svalov, šliach, či žíl.

Dávajte na seba pozor

Počet röntgenov, ktoré by ste mohli bezpečne absolvovať, nie je daný. Samotní lekári väčšinou netušia, koľkokrát ste boli vystavení jeho účinkom a predpisujú ho bez opýtania. Röntgenuje vás zubný lekár, ale aj chirurg či ortopéd, alebo iný špecialista. Ak je to len trochu možné, požiadajte o kópiu snímky na CD – tak zabezpečíte, že vás nebudú pre rovnaký problém röntgenovať viacerí špecialisti. Na niektorých pracoviskách už dávajú tento typ dokumentácie na CD automaticky. Len si nezabudnite spraviť kópiu, keby si originál vyšetrujúci lekár ponechal.


Ktoré zo spomínaných vyšetrení ste už absolvovali a koľkokrát? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame