Mäta má mnoho chutí a vôní: Ktorú si na pestovanie vyberiete vy?

Ruka

thinkstockphotos.com

Aromatické druhy mäty sa používajú v kuchyni a liečiteľstve už tisícky rokov. Najznámejšia mäta pieporná bola prvý raz opísaná v 17. storočí v Anglicku. Čaj z čerstvej mäty je osviežujúci nápoj v lete, zo sušenej byliny sa pripravuje teplý nápoj, ktorý pomáha pri bolestiach brucha sprevádzaných kŕčami.

Všetky druhy mäty obsahujú ako hlavnú zložku mentol, ktorý pôsobí ochladzujúco a dezinfekčne. Pri vonkajšom použití zmierňuje svrbenie a podráždenie. Výplachy ústnej dutiny s mätou osviežujú dych a upokojujú bolestivé ďasná. Čaj z mäty zastavuje zvracanie, lieči črevné koliky, podporuje vylučovanie žlče, posilňuje nervovú sústavu a má mierne afrodiziakálne účinky. V zriedkavých prípadoch môže silica z mäty vyvolať alergické reakcie.

Trochu botaniky

Mäta je vytrvalý druh aromatických bylín, ktoré rastú na vlhkých miestach, majú typické štvorhranné stonky s chĺpkami, klasové súkvetia, patria do čeľade hluchavkovité. Rastliny vyrastajú z podzemných alebo nadzemných plazivých výhonkov, na vhodnom stanovisku vytvárajú súvislé plochy. Pri pestovaní v záhrade preto volíme výsadbu do nádob, alebo na ohraničené plochy. Vyšľachtené boli už desiatky druhov mäty, ktoré sa líšia tvarom a sfarbením listov a najmä charakteristickou vôňou.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Ovocné vône

Možno ste už vyskúšali citrónovú, pomarančovú, či jahodovú mätu. Pridáva sa do miešaných nápojov a osviežujúcich čajov. Známe sú už aj druhy s vôňou banánov, ananásu, fíg, grepu, hrozna, hrušiek, jabĺk či mandarínky. Sú skvelým doplnkom pri dekorácii ovocných šalátov, koktejlov, dezertov a múčnikov. Citrusové variety sú odrodami mäty piepornej, majú nechlpaté drsné lístky, rozmnožujú sa iba vegetatívne. Jablčná mäta má takmer okrúhle chlpaté lístky, ktoré pôsobia veľmi dekoratívne.

Bylinkové mäty

Bazalková mäta Basil má okrúhle listy, ktoré sa používajú ako korenina do jedál a šalátov rovnako ako bazalka. Mäta s vôňou levandule má zase lístky pílkovité a jemne ochlpené, pridávajú sa do kúpeľa pri prechladnutí.


Mohlo by vás zaujať: Mäta skvele chutí, bojuje proti nádche a ľahko sa pestuje: Využite jej klady aj vy


Mäta kučeravá

Kučeravá mäta (Mentha spicata) sa líši od mäty piepornej jemnejšou sladkou vôňou, ktorá pripomína žuvačku. Aj jej odrody majú žuvačkové názvy – Black Spearmint, Tic-tac. Odroda Crispa má nízky vzrast, svetlé akoby plyšové lístky a jemnú vôňu. Tieto druhy sú obľúbené pri príprave dezertov, likérov a čajov. Anglická mäta Englische Grüne sa zase hodí ako korenie do mäsových a zeleninových pokrmov.

Čokoládová mäta

Rastlinka s prívlastkom Schokominze čokoládu pripomína nielen vôňou, ale i sfarbením. Okraje lístkov a stonky majú hnedú farbu. Kvôli sladkastej aróme sa používa do dezertov, obľubujú ju hlavne deti.

Švajčiarska mäta

Silno voňajúca mäta Swiss Ricola patrí medzi najobľúbenejšie. Je súčasťou pri výrobe švajčiarskych mentoliek. Listy má svetlejšie zelené, podlhovasté, štíhle a bez chĺpkov, olemované červenou farbou. Aj žilky na stonkách majú červenkastý nádych. Táto mäta rastie bujne a dorastá až do výšky jeden meter. Švajčiarska mäta je výborná na prípravu čaju, dezertov a miešaných nápojov.


Mohlo by vás zaujať: Čaje z čerstvých jarných rastlín: Tieto sú pre vás skutočným elixírom


Eau-de-Cologne

Vôňa kolínskej vody patrí mäte s elipsovitými listami s pílkovým okrajom. Využitie nájde pri príprave osviežujúcich bylinkových kúpeľov.

Thajská mäta

Husto rozkonárená krovitá mäta Thai Bai Saranae má vajcovité listy, ktoré sú pri pučaní kučeravé. Thajská mäta predstavuje základnú koreninu do ostrých ázijských mäsových pokrmov.

Pôdopokryvné mäty

Bylinky vhodné ako pokryvné rastliny sú aj v rodine mäty. Kobercová mäta Mentha Pulegium sa vysieva zo semien, na povrchu pôdy vytvára charakteristické koberce. Varieta Nanum vyrastá len do výšky 10 cm a je ako jej vzrastovo vyššia sestra úplne mrazuodolná.


Máte radi mätu? Na čo všetko ju používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame