Nechcete sa zmieriť so striami na vašej pokožke? Takéto sú vaše možnosti

Strie

thinkstockphotos.com

Nepekné bledé prúžky nachádzajúce sa najmä na bruchu, zadočku a stehnách, „zdobia“ nejednu z nás. V zime síce nepredstavujú vďaka vrstvám oblečenia vážnejší problém, no prichádza obdobie, kedy sa dostanú na svetlo sveta. Strie nie sú obyčajný kožný problém, jedná sa o jazvy, ktoré sú pomerne náročne odstrániteľné. Čo sa dá s nimi teda robiť a ako im predchádzať?

Čo sú to strie?

Strie sú drobné jazvy na koži, ktoré vznikajú popraskaním elastických vlákien pod kožou. Nachádzajú sa na miestach intenzívnejšieho ťahu kože, postihujú preto najmä brucho, prsia, zadok, stehná, ale objaviť sa môžu aj na ramenách. „Strie vznikajú popraskaním elastických vlákien pod povrchom kože. Modročervené pruhy postupne nadobúdajú žltkasto biele sfarbenie až farbu kože a stávajú sa menej nápadnými,“ vysvetľuje MUDr. Marika Horečná, z kliniky laserovej a estetickej medicíny Dermapoint v Žiline.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Objaviť sa môžu z viacerých dôvodov

Medzi laikmi je najznámejšou príčinou vzniku strií tehotenstvo. Existuje však celý rad dôvodov, pre ktoré môžu strie vzniknúť. „Pri endokrinných ochoreniach sa nahromadením tukového tkaniva strie vyvíjajú predovšetkým na bruchu, stehnách a v podpazuší, pričom majú diagnostický význam. V období tehotenstva sa strie vyskytujú predovšetkým v oblasti brucha. Je to spôsobené nadmerným rozťahovaním kože. Rovnaký problém vzniká aj u kulturistov, kedy rýchlym nárastom svalovej hmoty sa koža nadmerne roztiahne hlavne v oblasti ramien,“ ozrejmuje dermatologička príčiny vzniku tohto nepríjemného kožného defektu.

Kto má na ne väčší nábeh?

Existujú skupiny ľudí, ktoré sú vznikom strií ohrozené viac, ako ostatní. Dermatologička radí, kto by sa mal mať na pozore: „Tehotné ženy, v dôsledku nadmerného rozťahovania kože – koža sa nedokáže dostatočne rýchlo napínať, vtedy elastické vlákna praskajú a vznikajú jazvy – strie. Rovnaký mechanizmus sa uplatňuje u mladistvých pri rýchlom raste.“ Ďalej sú podľa nej ohrození ľudia s tendenciou priberania, problémom je aj nadmerné a dlhodobé používanie lokálnych kortikoidov a taktiež celková kortikosteroidná liečba.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Liečba je problematická

Liečba strií nie je veru nijaká „malina“, ako sa na Slovensku zvykne hovorievať. „Konzervatívne postupy v podobe rôznych krémov, masáží, výživových doplnkov a podobne sú neúčinné,“ vysvetľuje lekárka. Keďže strie sú jazvy, asi len ťažko sa dá spoliehať na to, že by zmizli po aplikácii nejakého krému. Lekárka uvádza, akými metódami sa v súčasnosti dajú problémové strie ošetriť: „Súčasná prax poskytuje možnosť zbrúsenia strií CO 2 frakčným laserom, prípadne použitím bipolárnej rádiofrekvencie. Využíva sa aj chemický peeling, či dermaabrázia. Jednou z metód je aj ošetrenie napr. pulzným farbivovým laserom s dynamickým chladením pokožky. Laserové žiarenie sa absorbuje v poškodenom podkoží, kde priaznivo ovplyvní zápalový a degeneratívny proces vznikajúcich strií.“

Nie je to otázka jedného sedenia

Keďže ako sme už spomínali, liečba strií nie je jednoduchá, musíte počítať s tým, že ani moderné prístroje nedokážu zázraky. „S liečbou je potrebné začať čo najskôr, aby sa proces vznikajúcej degenerácie zastavil, čím sa predchádza rozsiahlym kozmeticky rušivým prejavom. Odstránenie strií však nie je však záležitosť jedného sedenia ani jedného ošetrenia. Týmto ošetrením príznaky dokážeme zmierniť, väčšinou to však postačuje k spokojnosti pacienta,“ vysvetľuje odborníčka z oblasti dermatológie, ktoré sa vo svojej praxi dennodenne stretáva s týmto problémom.


Mohlo by vás zaujať: Kostné výrastky alebo reuma? Urobte si tinktúru či obklady z kostihoja lekárskeho


Kedy nie je ošetrenie laserom vhodné?

Tak, ako pri iných ošetreniach, ani ošetrenie laserom nie je vhodné vždy a pre každého. Kontraindikáciou laserového ošetrenia je podľa lekárky akútne zápalové ochorenie, tehotenstvo, podozrenie na malígny kožný nádor, užívanie isotretinoinu (Roaccutane), ale napríklad aj sklon k patologickému hojeniu rán (keloidné jazvy).

Predchádzajte ďalším striám

Čo pomáha? Podľa lekárky nebol spoľahlivo dokázaný ani účinok preventívneho premasťovania pokožky u tehotných žien, ako spoľahlivej ochrany pred striami. Lekárka však aj napriek tomu odporúča: „Používať krémy s obsahom elastínu  a kolagénu, ktoré spevňujú kožu. Redukovať nadmernú váhu, vyhýbať sa cvičeniam, pri ktorých sa zväčšuje objem svalov. Kožu je vhodné premasťovať už počas puberty, v prvých mesiacoch tehotenstva, v oblasti partií, ktoré sú vystavené nadmernému ťahu kože. Súčasný trh ponúka množstvo lokálnych prípravkov, ktoré sú však vhodnejšie skôr na prevenciu ako na samotnú liečbu. Tú treba zveriť do rúk odborníka,“ uzatvára tému dermatologička, MUDr. Marika Horečná.


Máte vlastné skúsenosti so striami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame