Chcete sa zbaviť okuliarov? Skúste to s kontaktnými šošovkami

Muž

thinkstockphotos.com

Zlý zrak dokáže poriadne znepríjemniť život. Nevidíte, čo by ste chceli, prípadne vidíte aj veci, ktoré neexistujú. Koľkokrát sa stane, že si vázu s kvetmi na stole v bare v tmavom kúte pomýlite so známym. Alebo zle odbočíte len kvôli tomu, že nedovidíte na značky. Pomôžu okuliare, no majú isté obmedzenia a mnohým prekážajú. Pokiaľ nemáte odvahu na laserovú operáciu a s okuliarmi chcete skoncovať, jedinou možnosťou sú kontaktné šošovky.

Zažijete pravú slobodu

Myslíte si, že sloboda je príliš silné slovo? Pokiaľ ste nikdy nenosili okuliare, nepochopíte. Musíte si na ne dávať pozor pri každom športe a bojíte sa, aby sa im čosi nestalo. Do bazéna si ich nevezmete a potom v ňom máte problémy rozpoznávať známych. Aj pri obyčajnom bozkávaní uštedríte partnerovi iste zopár rán rámom do oka. Úsmevné, no časom obťažujúce situácie. S kontaktnými šošovkami si užijete komfort ako keby ste okuliare nemali vôbec.

Aké si vybrať?

V prvom rade si ich nechajte odobriť očným lekárom. Ten určí presné dioptrie, rovnako aj zakrivenie vašej rohovky. Každé oko má mierne odlišné zakrivenie a ak by ste si vybrali šošovky s nevhodným zakrivením, mohlo by vám byť ich nosenie nepríjemné. Kontaktné šošovky môžete kúpiť aj na internete. Rozhodne však doporučujeme aspoň zo začiatku kupovať šošovky v klasickej optike, kým neobjavíte typ, s ktorým ste úplne spokojný. Potom si ho už môžete objednávať z internetu bez obáv.


Mohlo by vás zaujať: Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí? Toto všetko by ste mali vedieť


Najzdravšie alebo najvýhodnejšie

Keď už viete, aké silné šošovky a s akým zakrivením potrebujete, musíte si vybrať, ako často ich budete meniť.

  • Jednodenné kontaktné šošovky

najzdravšie. Prečo? Používaním šošoviek sa na nich usádza bielkovinový povlak. Ten odstránite čistiacim roztokom, avšak pri jednodňových šošovkách je situácia najprijateľnejšia. Ráno si ich nasadíte, večer ich vyhodíte. Vzhľadom na ich cenu sú vhodné pre ľudí, ktorí ich nebudú nosiť nepretržite. Napríklad ich chcete na šport, na ples, inokedy si dáte okuliare. Cena za jeden pár sa pohybuje od približne 50 centov.

  • Dvojtýždňové kontaktné šošovky

Aj tieto šošovky sú ešte pomerne zdravé. Nestihne sa na nich veľmi usádzať bielkovinový povlak, ktorý môže spôsobovať zápal spojiviek. Najbežnejšie sa nasadia ráno, večer vyberú a na noc sa dajú do špeciálneho čistiaceho roztoku. Existujú aj špeciálne verzie, ktoré môžete nosiť aj v noci, avšak tie sa nosia obvykle len jeden týždeň. Tieto šošovky sú vhodné pre tých, ktorí pravidelne striedajú šošovky s okuliarmi avšak aj pre tých, ktorí ich nosia nepretržite. Samozrejme v prípade, že akceptujú o niečo málo vyššiu cenu ako by tomu bolo v prípade mesačných šošoviek. Cena za jeden pár dvojtýždňových kontaktných šošoviek sa pohybuje od približne 2,50 eur.

  • Mesačné kontaktné šošovky

Tieto šošovky vyjdú finančne jednoznačne najvýhodnejšie. Sú mimoriadne obľúbené u tých, ktorí ich chcú nosiť bez prestávky. Rovnako je ich používanie ďaleko najkomfortnejšie, nemusíte si veľmi lámať hlavu s novými. Aj v tomto prípade existujú špeciálne šošovky, ktoré nemusíte vyberať ani na noc. Sú však o niečo málo drahšie. Orientačná cena za jeden pár mesačných kontaktných šošoviek začína na približne 2 eurách, tie, ktoré nemusíte vyberať ani cez noc, začínajú pri 3 eurách.


Mohlo by vás zaujať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Nevyhnutná starostlivosť

Pri iných ako jednodňových šošovkách treba počítať s väčšou starostlivosťou. Koniec koncov, oči sú citlivý orgán a tak treba urobiť všetko preto, aby zostali zdravé. Vždy po použití ich treba dezinfikovať a očistiť a následne uložiť do špeciálneho obalu s roztokom, ktorý tiež vždy musí byť čistý. Šošovky ani obal by sa nikdy nemali umývať vodou, používať treba špeciálne prípravky. Ceny roztokov sú rôzne, rátajte okolo 8-11 eur za 360 ml balenie (v cene býva aj obal na šošovky).

Nie je to len o roztoku na noc

Okrem toho, že na noc budete odkladať šošovky do roztoku, musíte myslieť aj na kvapky do očí, respektíve zvlhčujúce prostriedky. Napriek tomu, že dnešné šošovky sú modernejšie a použitie kvapiek nie je nevyhnutné vo všetkých prípadoch, určite chybu neurobíte. Najpoužívanejším je prípravok na báze očných kvapiek. Zvlhčujúce kvapky oko zvlhčia okamžite, pôsobia však krátkodobo. Lubrikačné kvapky sú o niečo hustejšie a majú dlhšie trvanie účinku. A najdlhšie pôsobia gélové kvapky, vzhľadom na ich štruktúru však môžu spôsobiť zahmlené videnie.

Nosiť okuliare nie je hanba, veď dnes sú považované za štýlový módny doplnok. Pokiaľ by ste sa však rozhodli siahnuť po kontaktných šošovkách, niet sa čoho báť. Na spočiatku nepríjemnú aplikáciu si postupne zvyknete, párkrát na ne večer možno zabudnete, avšak určite oceníte ich nesporné výhody.


Aké máte skúsenosti s nosením kontaktných šošoviek? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame