Vráťme sa v čase: Sezónne a lokálne potraviny by mali hrať v našom jedálničku prím

Zelenina

thinkstockphotos.com

Moderný svet, v ktorom žijeme, ponúka množstvo výhod. Jednou z nich je nepochybne aj možnosť dopriať si zeleninu a ovocie podľa chuti, bez ohľadu na to odkiaľ pochádza, alebo aké je práve ročné obdobie. Nie vždy je však exotika lepšia ako domáce produkty. Skôr by sa dalo povedať, že je to naopak. Sezónne a lokálne potraviny sú skutočným zosobnením zdravia.

Sme prispôsobení na našu stravu

Každé miesto na Zemi má svoje vlastné zdroje potravín, ovocia aj zeleniny. Príroda zariadila pre každú oblasť sveta tie najlepšie a najvýživnejšie druhy jedla tak, aby boli celoročne pokryté potreby všetkých vitamínov aj minerálov a aby sa ľuďom v daných oblastiach dostali presne tie živiny, ktoré pre svoj život v danej oblasti potrebujú.

Dajte si to, čo rastie u nás

Dnešný človek to ale chce zmeniť a namiesto kvalitnej domácej kvasenej kapusty, ktorá obsahuje celé spektrum látok potrebných pre Stredoeurópana na zimu, si dá radšej ananás, či mandarínku, ktoré však museli prejsť tisíckami kilometrov pre to, aby sa sem dostali a aby si na nich pochutil niekto, kto ich vlastne vôbec nepotrebuje jesť. Nezdá sa vám to až príliš pritiahnuté za vlasy?


Mohlo by vás zaujímať: Varená zelenina môže byť niekedy prospešnejšia ako surová: Ktoré druhy jesť ako?


Prirodzená potrava – základ zdravia

Pre svoje zdravie urobíte určite lepšie, keď si v lete doprajete jahodu od slovenského farmára, ako keď sa dopujete exotickým ovocím, ktoré zväčša nedozrieva na slnku ale po ceste a je nadopované rôznymi chemickými látkami, aby vydržalo čo najdlhšie. Zloženie stravy by malo kopírovať prirodzené geografické prostredie, v ktorom žijete. Pre Afričanov či Ázijcov je zdravé niečo úplne iné, ako pre nás Stredoeurópanov, pretože potrebujú iné zloženie živín ako my. Klimatické podmienky v akých žijeme, teda určujú aj náš jedálny lístok.

Neprirodzenosť stravy vyvoláva alergie

Dôsledkom miešania a neprirodzenej skladby potravy sú potom aj stúpajúce štatistiky týkajúce sa potravinových alergií. Naše telo reaguje na potraviny, ktoré sú nám geograficky vzdialené prehnane – alergiami. Určite aj vo vašom okolí sa nachádza niekto, kto má alergiu na citrusy či morské plody… Ich počet v posledných rokoch rapídne stúpa a alergológovia varujú, že už teraz má alergické príznaky každý tretí človek na svete.


Mohlo by vás zaujímať: Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?


Ekologický rozmer

Ďalšou, nemenej dôležitou oblasťou, nad ktorou sa treba pri konzumácii dovezených druhov potravín zamyslieť, je aj environmentálna zodpovednosť, ktorú všetci ako obyvatelia tejto planéty máme. Každý kus ovocia, zeleniny, či iného druhu potravy privezenej ku nám z ďalekých krajín, zanecháva výraznú stopu na životnom prostredí. Kamióny, ktoré tento tovar prevážajú, totiž spália tisícky litrov nafty, čo výrazne znečisťuje globálne ovzdušie, o leteckej doprave ani nehovoriac.

Predkovia žili bez exotiky, ale aj bez civilizačných chorôb

Naši predkovia nepoznali civilizačné ochorenia a alergiu, no nepoznali ani exotické potraviny. Žeby náhoda? To sotva. Vystačili si bez nich a vôbec im nechýbali. Všetky ročné obdobia totiž ponúkajú široké spektrum miestnych potravín. Uprednostňovanie lokálnych a sezónnych potravín je omnoho lepšie okrem iných dôvodov, aj pre imunitu, resp. na jej podporu. Sezónny jedálny lístok totiž vytvára väzbu medzi ľudským organizmom a okolím a je teda aj základom dobre fungujúcej imunity.


Mohlo by vás zaujímať: Top zelenina proti rakovine a iným neduhom: Naservírujte si ju ešte dnes!


Dajte prácu Slovákom

Nielen imunita, ekológia, či alergie sú nosnými dôvodmi, prečo uprednostniť domáce potravinové zdroje. V neposlednom rade ide aj o podporu domácich farmárov a chovateľov. Kupovaním lokálnych potravín totiž dávate prácu ľuďom okolo vás a podporujete ekonomiku vašej krajiny.

Exotiku len občas

Nikto netvrdí, že sa máte nadobro vzdať chutných pomarančov či morských rýb. To nie, len ich netreba jesť príliš často a uprednostňovať ich na úkor domácich produktov. Pretože práve tie naše, chutné potraviny z regiónov, by mali tvoriť nosnú časť vášho jedálnička. Exotiku si pokojne doprajte aj naďalej, avšak snažte sa znížiť jej konzumáciu tak, aby väčšina, alebo aspoň nadpolovičná väčšina prijatej potravy, bola domáceho charakteru.


Máte radi exotické ovocie? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame