Romantický krb aj vo vašom byte: Vyčarí príjemnú atmosféru bez zložitej inštalácie

Moderný interiér

thinkstockphotos.com

Mať tak doma krb, rodinnú pohodu, k tomu pohár dobrého vínka. Podobná predstava láka mnoho ľudí. Dnes si vďaka moderným technológiách môžete podobný komfort dopriať aj bez toho, aby ste museli zháňať drevo a púšťať sa do budovania komína. Zoznámte sa, toto sú biokrby.

Mať tak doma krb, rodinnú pohodu, k tomu pohár dobrého vínka. Podobná predstava láka mnoho ľudí. Dnes si vďaka moderným technológiách môžete podobný komfort dopriať aj bez toho, aby ste museli zháňať drevo a púšťať sa do budovania komína. Zoznámte sa, toto sú biokrby.

Ani dym, ani drevo, ani problémy

Mnohých ľudí na klasických krboch odrádza ich údržba a náročnosť prevádzky. Dokonca aj tých, ktorí dom majú a klasický krb by mohli mať. Oveľa väčší komfort môžete zažiť vďaka biokrbom. V dome, byte, hoci aj v garsónke.

Biokrby majú zdanlivo samé výhody. Tieto krby nepotrebujú absolútne žiadne vývody, stačí ich nainštalovať a používať. Ďalšou výhodou je, že neprodukujú žiadne škodlivé spaliny, respektíve len oxid uhličitý a vodnú paru, čo sú úplne prirodzené a bežné plyny. Zabudnite na iskry a dym. Znie to neuveriteľne, ale vďaka zloženiu špeciálneho bioalkoholu nevzniká žiaden dym. A to znamená žiaden zápach. Navyše niektoré z biokrbov majú špeciálne stojany, na ktoré si upevníte nádobku s voňavými olejčekmi a okrem príjemnej atmosféry budete mať doma aj vyvoňané.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Doprajte si romantiku s krbom aj bez komína


Veľké teplo či pukanie dreva nečakajte

Každý o krboch dobre vie, že častokrát ich ľudia využívajú na vykurovanie. Dá sa kúriť aj s biokrbom? Do istej miery áno. Neprodukujú síce až také teplo ako klasické krby, jednu menšiu miestnosť však vykúriť dokážu. Nie sú však vhodné ako primárny zdroj tepla, len doplnkový. Ak patríte medzi konzervatívnejšie typy, bude vám určite chýbať aj tá klasická krbová atmosféra – pukanie dreva, či jeho špecifická vôňa.

Ako teda fungujú?

Zmienili sme sa o bioliehu. Ide o špeciálne palivo, ktoré nezapácha a neprodukuje plyn. Jeho používanie je celkom jednoduché. Každý biokrb má zásobník, ktorý sa jednoducho doplní bioliehom, ktorý sa postupne spaľuje. Samozrejme na zapálenie budete potrebovať krbový zapaľovač.

Doba horenia je rôzna, záleží predovšetkým na veľkosti plameňa, ktorý si zvolíte. Okrem veľkosti horáku je dôležitý aj ich počet. Je logické, že rýchlejšie palivo vyhorí v krbe, ktorý má tri horáky ako v tom, ktorý má len jeden horák. Celkovo sa dá povedať, že sa doba horenia pohybuje v intervale 2-6 hodín.

Samotná inštalácia je tiež jednoduchá, rozbalíte škatuľu, pripevníte biokrb o stenu, zapálite a môžete si užívať vítaného relaxu.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Dizajnový kúsok

Okrem praktických vlastností a vysokej úžitkovej hodnoty excelujú biokrby ešte v niečom. Vyzerajú naozaj krásne. Pokiaľ máte moderne zariadený dom a chcete krb, možno vám prekáža ich mohutnosť, prípadne nutnosť mať kdesi uložené polienka dreva. Pre takýchto majiteľov sú biokrby atraktívnejšie. Ponúkajú moderný dizajn a často kombinujú populárne sklo a kov. Navyše sú veľmi kompaktné, ich hĺbka sa pohybuje na úrovni len okolo 15 cm. Nemusíte sa uspokojiť len so štandardne vyzerajúcim krbom zabudovaným v stene. Populárne sú aj tie, ktoré vyzerajú ako isté poličky, prípadne sú komponované v priestore. Ide o moderné a vkusné umelecké diela, ktoré po zapálení doslova zažiaria.

Koľko stojí?

Tie najlacnejšie zoženiete aj za 250 eur, pri hranici 500 eur si môžete vyberať z pestrejšej ponuky. No a 1 liter paliva vás bude stáť okolo 3,50 eur.


Máte skúsenosti s používaním biokrbu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame