Nákup v second-hande: Má viac výhod, než by ste si mysleli

Second hand

thinkstockphotos.com

Sekáč, tuzex, hrabáreň – pre obchody predávajúce oblečenie z druhej ruky sa ujali rôzne názvy. V posledných rokoch sa second-handom na Slovensku darí. Azda každý už aspoň raz nakukol do takejto predajne a sú aj ľudia, ktorí si odevy už ani inde nekupujú. Aké sú výhody a nevýhody nákupov použitého oblečenia?

Second handy – výsledok prebytku

Konzumná spoločnosť, ktorá charkterizuje dnešný svet, produkuje kvantá nepotrebných a nevyužitých vecí. Oblečenia je dostatok, možno si vybrať podľa módy, svojho gusta i peňaženky. Nakupovanie, okrem svojej pôvodnej funkcie zabezpečiť si nevyhnutné veci, často vypĺňa trávenie voľného času, lieči nervy a stres, je programom priateľského stretnutia najmä u žien. U nás si ešte vďaka nedávnemu obdobiu socializmu, keď bolo potrebné vystáť rad na obyčajné detské pančušky, dokážeme vážiť hodnotu vecí. Padne nám zaťažko vyhodiť čosi, čo môže poslúžiť inému. Detské oblečenie sa zvyčajne dedí v rámci rodiny či komunity. V krajinách západne od nás sa toto správanie vyskytuje vzácne. Ľudia sa často zbavujú oblečenia, ktoré sa im zunovalo, vyšlo z módy, pretože zaberá miesto, lebo deti odrástli a podobne. Tak vzniká obchod s oblečením z druhej ruky – po vytriedení a vyčistení prúdia do veľkoobchodov balíky nepotrebného textilu, obuvi, vrchného ošatenia, športové dresy a firemné rovnošaty, nevyzdvihnuté oblečenie z čistiarne, či zvyšné odevy zo zariadení pre seniorov.


Mohlo by vás zaujímať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Ekológia pre svet aj vás

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo by sa dialo s oblečením, ktoré je ešte funkčné, ale nechcené? Skončilo by s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni alebo na skládke. Preto mnoho vyznávačov nakupovania v second-handoch hovorí o ekologickom správaní a recyklácii šatstva.

Druhým – nie zanedbateľným plusom je, že oblečenie, ktoré už bolo nosené a teda aj niekoľkokrát opraté, neobsahuje zvyšky chemikálií z farbenia vo výrobe. Jeho kvalita je tak otestovaná v praxi. Stalo sa vám už, že ste si kúpili nové tričko, ktoré po prvom vypratí stratilo tvar, farbu, či zmenilo veľkosť? To sa vám pri nosenom oblečení stane zriedka, ibaže by ste spravili poriadnu chybu a nedodržali pokyny vyznačené symbolmi na oblečení.

Niečo pre milovníkov originality

Ak by sa vám hodila zelená blúzka, no v móde je tento rok fialová, ružová a tyrkysová, môžete stráviť veľa času chodením po obchodoch. V second-hande je výber rôznorodý. Mnohé z nich majú oblečenie potriedené podľa farby, takže hľadanie môže byť úspešnejšie.

Častokrát však v sekáči narazíte na niečo, čo vám padne do oka, keď ste nemali jasnú predstavu alebo zámer, prípadne čosi dosť výnimočné – hodvábne indické sárí, ručne háčkované doplnky, milé retro kúsky. Navyše si môžete byť takmer istí, že nestretnete ďalších päť ľudí v rovnakom oblečení ako práve nosíte, keďže nie je z aktuálnej kolekcie.

Je však pravdou, že niekedy môže trvať dosť dlho, kým nájdete čosi vhodné, pretože kultúra nakupovania v second-hande a spôsob ponuky tovaru je občas na hranici kultúry a vkusu. Dokonca vás to môže odradiť, mnoho ľudí nevie nakupovať v podmienkach typu bazár, čo je celkom bežné v afrických a ázijských krajinách.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Cena poteší

Práve peniaze a snaha ušetriť sú najčastejšou motiváciou kúpy oblečenia z druhej ruky. Kašmírový sveter za 3€ alebo spoločenské šaty za najmenšiu papierovú bankovku, to je výhodná kúpa. Tiež oblečenie pre deti, ktoré si veľmi nelámu hlavu nad tým, že sa ušpinia alebo zničia to, čo majú na sebe, spraví pri kúpe z druhej ruky viac muziky za menej peňazí.

Sú však aj nákupní maniaci, pre ktorých je návšteva second-handu pasiou a utratia tam peniaze za veci, ktoré by inak nekúpili, prípadne zistia vady až doma pri skúšaní. Ušetriť sa teda naozaj dá, ale nič nie je zaručené.

Štýl pre všetky velkové kategórie

Mládež sa občas zabáva na účet „chudákov“, ktorí nosia „handry zo sekáča“. Vedia byť krutí, keď nie je správna značka na správnom mieste. Niektorí práve inakosť a nesplývanie s davom považujú za svoju prednosť. Skupinka pubertálnych dievčat sa schuti smeje na tom, že celý outfit stál pár eur a vyratúva, koľko iných vecí si môže užiť za peniaze, čo ušetrili na oblečení. Niekedy sa stane, že vo vrecku kabáta nájdete mincu, lístok z čistiarne, na košeli všitú menovku. Aj oblečenie môže mať svoj príbeh. Nikdy však nezabudnite: každé kúpené oblečenie, či už zo second-handu, alebo z drahého značkového obchodu, pred prvým použitím vždy vyperte!


Nakupujete oblečenie v second-hande? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame