Má váš nový partner deti? Radšej sa pripravte na problémy!

otec

photl.com

Chystáte sa spečatiť vzťah s rozvedeným mužom so záväzkami a chcete vedieť, aké je byť nevlastnou mamou? Zapíšte si tieto tri body: Je to ťažké. Je to naozaj ťažké. Je to ťažšie, ako si dokážete predstaviť!

„Nech robím, čo robím, nič nie je správne. Ak chlapcom prinesiem na narodeniny veľký darček, kupujem si ich náklonnosť, ak nie, som lakomá a nezáleží mi na nich,“ hovorí 47-ročná Marianna, nevlastná mama dvoch takmer dospelých synov. Podobne to vidí aj 39-ročná Karolína, ktorej nevlastné deti majú 10 a 14 rokov: “Môj manžel si myslí, že svojim deťom vynahradí nedostatok času na ne tým, že im všetko dovolí. Ja sa snažím doma udržať aspoň náznak akých -takých pravidiel a za to som tá najhoršia a najprísnejšia macocha na svete,” hovorí unavene.

Nad tvrdeniami, že kľúčom k získaniu si náklonnosti nevlastných detí je veľa lásky a trpezlivosti, sa obe iba pousmejú. Roky sa snažia robiť všetko preto, aby si s deťmi vytvorili dobrý vzťah, no zdá sa, že svoj boj za harmonické rodinné vzťahy  prehrávajú. Pravdou totiž je, že do vzťahu detí a rodičov vstupuje množstvo externých faktorov, ktoré nevlastná mama ani pri najlepšej vôli nedokáže ovplyvniť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Mama a manželka – dve lásky môjho života sa neznesú


Nepodraziť mamičku

Častým problémom  detí vo vzťahu k novej žene ich otca je domnienka,  že ak si ju obľúbia, podrazia tým vlastnú mamu. Tak si “macochu” držia od tela alebo sú k nej zámerne nepríjemné a hľadajú dôvody, ktorými by aj pred sebou ospravedlnili svoje správanie. Čím viac sa ich nová mama snaží získať na svoju stranu a dokázať, že nie je vôbec taká zlá, tým viac ju odmietajú. Jej prívetivosť v nich totiž vyvoláva zmiešané pocity – cítia, že by sa k nej tiež mali správať milo, ale lojalita k rodičovi je silnejšia. Jediné, k čomu sa nevlastná matka môže v takomto prípade utiekať, je pomoc zo strany partnera alebo jeho bývalej ženy. Stačilo by totiž, aby im mama povedala, že si želá aby bol ocko šťastný a aby dali  jeho novej žene šancu. Bohužiaľ, realita je taká, že nie každá expartnerka má pre svoju “náhradníčku” pochopenie a preto čakať jej pomoc pri získavaní sympatií jej detí je skoro ako počítať v čase krízy s trinástym platom.

Všetko dovolené

Problémy v rodinách spôsobuje aj prístup tzv. “víkendových otcov”, ktorí sú k svojim ratolestiam až príliš benevolentní. Dôvodom je, že majú voči deťom pocit viny a tiež obavu, že ak deti niečím nahnevajú, prídu o ne. Ponechávajú im väčšiu voľnosť, ako je pre ich výchovu vhodné a odpoveďou na každú žiadosť je automaticky “Áno”. Vďaka tomu deti nerozlišujú čo je drzé, kde sú ich hranice a čo si môžu dovoliť.  Nevlastná mama, ktorá sa ich snaží udržať na uzde a požaduje, je tak deťmi a často aj partnerom vnímaná ako tvrdá, zaujatá a nudná.


Tiež by vás mohlo zaujať: Starší ženáč a mladá milenka: Citová katastrofa alebo skvelý biznis?


Žiarlivá dcérenka

Po rozvode rodičov je častým javom posilnenie puta medzi deťmi a rodičmi a to bez ohľadu na vek detí. Ratolesti si zvyknú, že majú ocka počas víkendov “iba pre seba” a keď ich o čas strávený osamote začne oberať niekto cudzí, začnú žiarliť. Psychológovia tvrdia, že žiarlivosť je zvlášť problematická u dievčať v predpubertálnom a pubertálnom veku. Dôvodom je na jednej strane fakt, že sa vedia vcítiť do pozície svojej mamy, ktorú sa odmietaním novej otcovej partnerky snažia potešiť, na strane druhej je to snaha ochrániť svoj vzťah s otcom pred “narušiteľkou”. Ak je navyše teenagerka najstarším dieťaťom v rodine, vyhliadky na jednoduché získanie jej priazne sa blížia k nule. O svoju pozíciu takmer  “druhej manželky” totiž bude bojovať všetkými dostupnými zbraňami. Takže čím menšie budú vaše očakávania týkajúce sa vzťahu s “oteckovou dcérenkou”, tým lepšie pre vás.

Naštvaná bývalka

Ženy bývajú vo všeobecnosti vo vzťahu detí a ich nevlastných rodičov väčším problémom ako muži. Dôvodom je, že rozvod zväčša znášajú ťažšie a na bývalého partnera cítia hnev dlhšie ako muži. Tak prečo by to jeho novej uľahčili? Radšej urobia všetko pre to, aby deťom i bývalému partnerovi dokázali, aké je tá druhá nemožná a akú chybu spravil, keď si ju vzal. Skúsenosti s nepríjemnou ex má aj  Naďa: Manželova bývalá žena sa ani po ôsmich rokoch od rozvodu nedokázala preniesť cez to, že si našiel novú partnerku a že by jej dcéra mohla mať rada aj inú ženu. Preto ma pred Luckou neustále ohovárala a strašila ju historkami o tom, ako macochy bijú deti a zatvárajú ich do pivnice. Prakticky som si s malou nemohla vytvoriť žiaden vzťah, lebo aj keď bola na víkend u nás, jej matka telefonovala hádam každú pol hodinu,  aby sa uistila, či jej dávam jesť, teplo ju oblečiem do parku alebo správne zapletiem vlasy. Raz dokonca vtrhla bez ohlásenia k nám do bytu, aby sa presvedčila, že sme malú nenechali doma bez dozoru. Vtedy môj pohár trpezlivosti pretiekol a mužovi som dala ultimátum – buď to vyrieši alebo si zbalím veci.” Našťastie pre Naďu, manžel sa postavil na jej stranu. Nie každý chlap však má chuť riešiť tieto preňho nepodstatné “ženské ťahanice”. Ak sa navyše aj zmanipulované deti postavia na stranu expartnerky, dostáva sa nevlastná mama do veľmi nevýhodnej pozície, z ktorej bojuje vlastne proti celej rodine.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte si partnera? Tieto pravidlá by ste mali poznať!


Nevzdávajte sa

Doľahla na vás po prečítaní týchto riadkov depresia? Nehádžte ešte pušku do žita a berte to ako výzvu. Byť nevlastnou matkou je síce ťažký údel, no ak sa na problémy dokážete pripraviť a prípadne ich s partnerom aj  vopred prediskutovať, sú vaše šance na úspech určite lepšie, ako keď budete očakávať, že sa práve vy stanete jednou z tých šťastných žien, ktoré si s nevlastnými deťmi padnú do oka hneď  v prvej sekunde.

Zdroj: photl.com, ?, Viktória
Odporúčame