Kilá navyše sú vám ľahostajné? Radšej opatrne, takto vám skracujú život!

Obézny muž

thinkstockphotos.com

Mať pár kíl navyše je dnes bežné. Veď nadváhu má už každý druhý človek a preto sa nad nimi nikto nepozastaví. Hektický životný štýl plný stresu a rýchleho stravovania výrazne prispieva k globálnemu trendu priberania ľudstva. Možno si poviete, že pár kíl navyše predsa nemôže ublížiť a slúži napríklad ako rezerva v prípade choroby. Čím viac ich však je, tým je vyššie aj riziko vážnych chorôb, ktoré s obezitou úzko súvisia.

Podľa štatistík trpí obezitou už viac ako polovica ľudí celej planéty a len 40% z nich sa s ňou snaží niečo urobiť. V poslednom desaťročí navyše prudko vzrástol počet ľudí trpiacich týmto ochorením. Odborníci bijú na poplach a varujú, že sa schyľuje ku svetovej epidémii obezity. Nadmerná telesná hmotnosť patrí dokonca medzi časté príčiny úmrtia a je dokázané, že zapríčiňuje civilizačné ochorenia, typické pre túto dobu.

Obézni ľudia trpia chorobami častejšie

„Okrúhlejších“ ľudí častejšie postihujú ochorenia, ktoré sú na prvých miestach v rebríčkoch celosvetovej úmrtnosti:

  • trpia 5 krát častejšie cukrovkou
  • 6 krát častejšie žlčovými kameňmi
  • majú 5 násobne vyššie riziko zvýšeného cholesterolu
  • vo vyššej miere ich ohrozuje vysoký krvný tlak
  • ohrozuje ich častejšie mozgová mŕtvica
  • rakovina (najmä konečníka, hrubého čreva, žlčníka, maternice a vaječníkov)
  • bolesti chrbtice a kĺbov, ako aj celého pohybového aparátu
  • artritída
  • nespavosť

Mohlo by vás zaujímať: Spravte veľkému bruchu rázny koniec: S týmito radami sa vám to konečne podarí!


Jeden kilogram navyše = o mesiac života menej

Vedci vypočítali, že každý kilogram navyše nalepený na vašom tele, vás v konečnom dôsledku oberie o jeden mesiac života. Ak má teda niekto dlhodobo nadváhu, napríklad 30 kilogramov (čo dnes nie je také výnimočné), oberá sa až o 2,5 rokov života. Obezitu je preto potrebné brať naozaj ako chorobu a začať s ňou bojovať, aby vás zbytočne neoberala o vzácne roky života, ktoré môžete stráviť so svojimi blízkymi.

Až 90% cukrovkárov má nadváhu

Hlavnou príčinou vzniku cukrovky II. typu je totiž práve obezita, resp. nadmerná váha. Dokonca riziko, že ju dostane človek s obezitou, je oproti človeku s normálnym BMI až 53 krát vyššie. Pre zlepšenie zdravotného stavu pritom stačí u väčšiny z obéznych cukrovkárov znížiť telesnú hmotnosť len o 10%. Vyhýbať sa treba rovnako ako sladkému, tak aj príliš slaným a mastným jedlám.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete konečne schudnúť? Zistite, aký ste jedák a zatočte s kilami navyše


Cholesterol, infarkt, mozgová mŕtvica

Všetky tieto obávané ochorenia súčasného sveta majú jednu spoločnú príčinu. Akú? No predsa nadváhu. Sú to jedny z najčastejších komplikácií zdravotného stavu obéznych ľudí. K nárastu tlaku dochádza v súvislosti s látkami produkovanými tukovým tkanivom. Brušný tuk navyše obrastá vnútorné orgány a zhoršuje ich činnosť. Zanášanie a upchávanie ciev, aj v súvislosti so zvýšeným cholesterolom, je u obéznych ľudí ďaleko častejšie a následne im spôsobuje infarkty a mozgové mŕtvice, ktoré sú práve ich „doménou“.

Chce to sebazaprenie

Chudnutie nie je nič jednoduché a rýchle, najmä pokiaľ ide o naozaj obéznych ľudí. Pôjde to pomaly a chce to veľkú dávku vašej trpezlivosti a vytrvalosti. V prvom rade treba zmeniť skladbu jedálnička, tučné mastné jedlá vymeniť za zeleninu, bielkoviny a celozrnné pečivo, v druhom rade nakladať si na tanier čoraz menšie a menšie porcie a v treťom, no možno najdôležitejšom rade, je pohyb. Základným pravidlom, ktoré pri chudnutí stopercentne funguje (viac ako akákoľvek diéta), je viac kalórií spáliť, ako prijať.


Bojujete aj vy s obezitou? Poraďte ostatným čitateľom účinné tipy ako zhodiť kilá navyše v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame