Trávime na nej tisícky hodín: Ako si vybrať dobrú kancelársku stoličku?

Biznismen

thinkstockphotos.com

V súčasnosti sa neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí pri svojej práci sedia dlhé hodiny za počítačom a tým poriadne trpí ich chrbtica. Sedieť sa však dá aj oveľa zdravšie ako si možno myslíte. Najväčšiu zásluhu na tom má pochopiteľne kancelárska stolička alebo kreslo.

V súčasnosti sa neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí pri svojej práci sedia dlhé hodiny za počítačom a tým poriadne trpí ich chrbtica. Sedieť sa však dá aj oveľa zdravšie ako si možno myslíte. Najväčšiu zásluhu na tom má pochopiteľne kancelárska stolička k počítaču.

Komu kreslo a komu stoličku?

Oboje majú kolieska, majú opierky lakťov, sú skoro na nerozoznanie. Jeden zásadný rozdiel by sa však predsa len našiel. Zbadáte ho hneď ako si sadnete do kresla a potom do stoličky. Na stoličke sedíte vzpriamenejšie, opora chrbtice je citeľne výraznejšia. Do mäkučkého kresla príjemne zapadnete a poviete si, že by ste v ňom vedeli aj spať. A práve toto je najzásadnejší rozdiel. Pokiaľ pri práci sedíte za PC, neustále čosi píšete, je vhodnejšia stolička. Podpora chrbta je lepšia. Kreslo sa hodí tým, ktorí pri práci hlavne telefonujú, či komunikujú s ľuďmi.

Treba mi kvalitu?

Možno sa pýtate, prečo by ste mali za kancelársku stoličku vyhodiť 100, 200 až 300 eur? Nuž, pre svoje zdravie. Je dokázané, že dlhodobá sedavá práca – teda ak trávite počas pracovného týždňa v sede 5 alebo viac hodín – môže privodiť rôzne zdravotné ťažkosti. Či už ide o problémy s chrbticou alebo hemoroidy. Preto neváhajte a investujte do kvalitnej kancelárskej stoličky. Kvalitná kancelárska stolička by mala mať niekoľko vlastností, ktorými sa pri jej výbere riaďte. Spomenieme najdôležitejšie z nich.


Mohlo by vás zaujať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Pohodlný sedák

Sedák má byť dostatočne široký a pohodlný. Nemá byť príliš mäkký, aby ste do neho zapadli, ani príliš tvrdý, aby vás sedenie nebolelo. Pokiaľ pri sedení cítite nejaké asymetrické útvary, na takúto stoličku zabudnite. Preťažili by ste tak niektoré časti sedacích svalov. Sedák musí byť jednoznačne výškovo nastaviteľný. Ideálne je, ak sa pri sedení dotýkate celou plochou nohy zeme. Niektoré kvalitnejšie stoličky majú aj výškovo nastaviteľné časti sedáku, napríklad jeho strednú časť si môžete spustiť, či nadvihnúť.

Anatomické operadlo

Ďalšia dôležitá vec, ak nie tá najdôležitejšia. Pokiaľ si v predajni vyskúšate niektoré z kancelárskych kresiel, do ktorých sa príjemne zaboríte, zrejme ho budete chcieť. Uvedomte si však, že pri bežnej práci s operadlom nebudete mať nijaký kontakt a určite bude lepšie mať stoličku s anatomickým operadlom. Takéto operadlo by malo byť vytvarované presne podľa vašej chrbtice. Jednotlivé stoličky si vyskúšajte na vlastnej koži, každému vyhovuje iné zakrivenie.

Mnoho kancelárskych stoličiek s anatomickým operadlom má aj bedrovú opierku, ktorá podopiera spodnú časť chrbtice. Opierať by sa mala celá chrbtica, ideálna poloha je tak veľmi vzpriamená, no pri dlhej práci je tým najlepším, čo môže byť. Pre vyššiu mieru pohodlia si vyberte model aj s hlavovou opierkou, ktorá to uľahčí krčnej chrbtici.

Samozrejmosťou je možnosť výškového nastavenia. Lepšie modely majú systém nastavovania viacerých častí operadla, takže stoličku prispôsobíte presne svojej výške.

Ak nemáte v láske, keď sa počas horúceho leta k stoličke doslova prilepíte, vyberte si tie so sieťovanými operadlami a podsedákmi.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás mravčanie a tŕpnutie prstov? Rozhýbte si ich týmito cvikmi hneď teraz


Lakťové opierky

Musia byť výškovo nastaviteľné. Pri práci s PC by mali poskytovať príjemnú oporu, ktorá bude uľahčovať kancelársku prácu. Rovnako venujte pozornosť ich povrchu. Nemal by byť nepríjemný či tvrdý, aby vás nezačali bolieť lakte.

Ďalšie vlastnosti

Osobitú pozornosť venujte aj drobnostiam, ktoré môžu mať pre vás veľký význam. Príkladom môže byť tlmiaci piest. Keď si na stoličku sadnete prudšie, príjemne vás stlmí a vyvarujete sa tvrdému a nepríjemnému nárazu. Dôležitý je aj použitý materiál. Má byť pevný, odolný voči oderu a musí vám vyhovovať. Niekto má radšej kožu, iný syntetické materiály. Nemenej dôležitá je poskytovaná záruka. Toto číslo dokáže o stoličke napovedať viac, ako si myslíte. Štandardom je dvojročná záruka, ak chcete záruku kvalitného výrobku, s dvomi rokmi sa neuspokojte. Firmy, ponúkajúce trojročnú záruku, svojmu výrobku veria viac, no stretnete sa aj s prvotriednymi kancelárskymi stoličkami s päťročnou zárukou. Výrobca takémuto výrobku plne dôveruje a tým pádom môžete aj vy.


Používate v kancelárii kreslo alebo stoličku? Aké máte skúsenosti s ich používaním? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame