Odchod do dôchodku pred vami? Spoznajte jeho skryté hrozby

Žena pred dôchodkom

thinkstockphotos.com

Koľkí z vás si už aspoň raz pomysleli, ako im bude na dôchodku super. Lákavá predstava dostatku času na seba a svoje záľuby znie síce sľubne, no pozor na to. Psychológ upozorňuje, že aj odchod do dôchodku je vnímaný ako nadmerný stres. Mnohí preto podliehajú po odchode naň pocitom zbytočnosti. Prečo je tomu tak?

Nie je to maličkosť

Mnohí pracujúci si myslia, že odchod do dôchodku bude pre nich vykúpením z dennodenného kolotoča starostí a povinností. Možno áno, no možno len do doby, dokiaľ si oddýchnete od rokov práce, načerpáte nové sily a zregenerujete sa. „Odchod do dôchodku sa vníma ako stresová životná situácia, ktorá na stobodovej stupnici má hodnotu 45 bodov. Často sa stretávam s tým, že sa päťdesiatnici veľmi čudujú, že odchod do dôchodku má takúto vysokú hodnotu. Najradšej by totiž išli na dôchodok hneď. Neuvedomujú si však dôsledok tejto udalosti,“ vysvetľuje psychológ, PhDr. František Skokan z ambulancie klinickej psychológie Fesko, v Žiline.

Zamestnanie vám dáva možno viac, ako si myslíte

To, že ste zamestnaní a každý deň sa aj keď s únavou „trápite“ v práci, je predsa len na niečo dobré a tentokrát nikto nemá na mysli peniaze. PhDr. František Skokan vysvetľuje o čo ide: „Pre naše uspokojenie potrebujeme niečo začať, niečo dokončiť, byť za to pochválení alebo odmenení. Keď chodíme do práce, tak nám toto uspokojuje zamestnávateľ. Keď nám chýba uspokojenie týchto potrieb, nabieha pocit zbytočnosti,“ vysvetľuje problematiku špecialista na psychológiu.


Mohlo by vás zaujímať: Vdovský a vdovecký dôchodok: Akou sumou štát pomôže po smrti manžela či manželky?


Zrazu neviete čo s časom

Na jednej strane vás práca vyčerpáva a oberá o voľný čas a venovanie sa záľubám. Na druhej strane vám však vypĺňa deň a dáva vám pocit zadosťučinenia z vykonaného. „Nesmieme zabudnúť na to, že tým, že chodíme do práce, zamestnávateľ sa nám postará nielen o to, že dostaneme nejaký plat, ale aj o to, že nám pomáha vyplniť spolu zhruba 40 až 50 % denného času (10-12 hodín). Tento čas si potom človek po odchode do dôchodku musí vyplniť sám, nesmie mu teda chýbať tvorivosť,“ objasňuje skúsený psychológ, ktorý sa s problémami tohto charakteru stretáva pomerne často.

Na dedine to ide ľahšie

Do určitej miery to majú jednoduchšie ľudia na vidieku s domom a záhradkou – majú nejaké návyky a zvyky, ako vypĺňať svoj voľný čas týmito činnosťami. „Horšie sú na tom ľudia z panelákov, ktorí voľný čas väčšinou trávia pasívne a táto pasivita sa rozšíri skoro na celý deň,“ vysvetľuje odborník, ktorý pod pasivitou vníma napríklad aj populárne pozeranie televízie či návštevu pohostinstiev.


Mohlo by vás zaujímať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Keď nie je lekár iba na liečenie

Istotne ste sa už stretli s tým, že čakáreň u lekára je plná seniorov. Nesedia tam však len z čistej nutnosti a potreby predpísať lieky. Seniori majú málo možností spoločenského života a návšteva lekára im dokáže časť z neho nahradiť. „Dôchodcovia často ako náhradné riešenie volia napríklad návštevu lekára. No nie preto, že by boli chorí, je to pre nich skôr spôsob ako byť v kontakte s inými, s niekým sa porozprávať, stretnúť sa s ľuďmi, ktorí majú rovnaký osud. Navzájom sa poľutujú a ubehne im rýchlejšie čas,“ vysvetľuje odborník.

Aktívny penzista = správny penzista

Nijaký človek, ktorý prestane pracovať a zostane doma na dôchodku, by nemal prepadať pocitu zbytočnosti a zúfalstvu, že už nemôže nič dokázať. Existuje množstvo ponúk práce na doma, kopec voľnočasových aktivít či dobročinných organizácií, do ktorých činnosti sa môžete aktívne zapojiť, vyplniť tak svoj čas a odovzdať im vaše cenné rady a skúsenosti. Ideálne je premyslieť si už počas posledných rokov v práci, čomu by ste sa chceli po odchode do dôchodku venovať.

„Dôležité je, aby dôchodca tým, že končí svoju pracovnú kariéru, nezaujal postoj, že končí zároveň celá jeho aktivita. Dobre by bolo, keby sa zapájal do rôznych sociálnych komunít, kde sa môže stretnúť s ľuďmi, niečo vymyslieť, niečo urobiť. Ak to neponúka spoločnosť, je dobré, ak sami dôchodcovia niečo iniciujú,“ radí psychológ, PhDr. František Skokan.


Mohlo by vás zaujímať: Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?


Nedajte sa nachytať – využívajú to „šmejdi“!

Ak si dôchodca nenájde činnosť, ktorej by sa rád a so záujmom venoval, či nový okruh známych, pocit samoty, opustenosti a bezvýznamnosti môže zatieniť aj zdravý rozum. Mnohí dôchodcovia, ktorí nevedia nijako vyplniť svoj voľný čas, sa nechajú nachytať rôznymi skupinami ľudí, ktorým nejde o prospech seniora, ale len o vlastný zisk „Túto potrebu stretávania sa zneužili „šmejdi“, ktorí vycítili to, že starší ľudia, ktorí žijú na okraji pozornosti spoločnosti, sú veľmi vďační za akýkoľvek prejav pozornosti a naivne potom naletia na ich praktiky. V prvom momente je príjemné, že im niekto venuje pozornosť, vyvoláva to pocit, že niekto má o nich záujem, že im niekto niečo „zadarmo“ dá,“ varuje špecialista.

Obdobia zaslúžilého odpočinku

Vydýchnite si. Keď sa dostanete na dôchodok, mali by ste si užívať zaslúžený oddych. „Bol by som nerád, keby sa zamieňala depresia s „jeseňou života“. Prirodzene, dôchodca vzhľadom na to, že odovzdal už svoju aktívnu silu, pôsobí ako pomalší, menej výkonný, teda môžeme to navonok vnímať ako symptómy depresívnej poruchy, ale sú to prejavy charakteristické pre toto vývinové obdobie, teda obdobie zaslúžilého odpočinku,“ uzatvára túto tému psychológ, PhDr. František Skokan.


Obávate sa svojho odchodu na dôchodok? Z čoho máte najväčšie obavy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame