Vyrazte počas letných horúčav na hory: Poradíme, kam sa vybrať aj čo so sebou

turista

Thinkstock.com

V sparných dňoch ako sú tieto je vítaným schladením túra či dovolenka na horách. Ani v lete sa však nevyplatí podceniť prípravu. Známy slovenský horolezec Zoli Pál vám poradí, ako sa pripraviť, aby ste nezostali nemilo prekvapení. Verte, že na horách platí „radšej hamovať ako banovať“ dvojnásobne.

Čo so sebou?

Vaša výbava na túru sa podľa Zoliho Pála prirodzene prispôsobuje ročnému obdobiu. Čo nemôže chýbať? ,,Mali by ste mať určite dostatočné množstvo tekutín a jedla. Vždy sa môže stať niečo nečakané a túra sa môže predlžiť aj o niekoľko hodín. Chýbať by vám ani v lete nemala ľahká bunda, ktorú minimálne neprefúkne. Ďalej nezabudnite na osobné doklady, opaľovací krém, malú lekárnička aspoň na ošetrenie povrchových rán, slnečné okuliare, mapu danej oblasti a buzolu,“ vymenúva horolezec. 


Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Obuv nepodceňujte

Jednou z najdôležitejších častí výbavy sú turistické topánky, ktoré treba prispôsobiť terénu. ,,Univerzálne topánky neexistujú. Určite si treba topánky vyberať podľa komfortu. Značka nie je dôležitá, ale pohodlie áno. Navyše každý má iný tvar nohy, takže aj značky a modely sadnú každému z nás inak. Topánka by mala sedieť už na prvý moment skúšania. Treba rátať aj s určitou rezervou, nohy opuchnú po hodinách šliapania a potrebujú dostatočný priestor na jemný zosun pri zostupoch strmým terénom. Ideálne je, ak si zakúpite rovno s topánkami vložky, ktoré ponúkajú oveľa väčší komfort a oporu chodidla,“ vysvetľuje Zoli Pál. V špecializovaných predajniach často mávajú aj dosku so sklonom „z kopca“ a topánky tak možno vyskúšať aj v tejto polohe. ,,Na ľahkú túru stačí ľahšia, mäkšia obuv. Na skalnatý terén je už rozumnejšie výber pevnejšieho modelu, aby obuv držala nohu pevne a dokázala odolávať tvrdým ostrým kameňom a skalným výčnelkom,“ vysvetľuje odborník.

Plánovať sa vyplatí

Aby sa z vášho príjemného výletu nestala nočná mora, nikdy nepodceňujte silu prírody a túru si dôkladne naplánujte. Samozrejmosťou je podľa Zoliho Pála sledovať poveternostné podmienky, ktoré vládnu v danej oblasti. ,,Dobré plánovanie je určite polovica úspešnej túry. Dôležité je dodržovanie pitného režimu a krátkych zastávok. A treba si vyberať túry podľa vlastnej kondície a neprecovať svoje sily,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujať: Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?


Kam sa vybrať?

Ideálne je začínať s dlhšími prechodmi a s hrebeňovkami. Tu každý zistí svoju kondíciu a naučí sa základy pohybu v rôznorodom teréne. Je veľký rozdiel medzi krátkou jednodennou túrou a viac dňovou túrou alebo prechodom. Väčší batoh znamená väčšiu náročnosť. ,,Ak sa chcete otestovať, ako dokážete zvládať túry, tak je dobré skúsiť Hrebene Karpát, Veľkej a Malej Fatry, Choč, atď. Nádhernú túru ponúkajú Západné Tatry. Hlavný hrebeň má naozaj rôznorodý terén od výstupu dlhými krásnymi dolinami a dobre značenými chodníkmi, až po exponované úzke skalnaté hrebene odistené reťazami,“ odporúča horolezec.

,,Určite sa treba na každú túru dôkladne pripraviť a naštudovať nástrahy trasy, únikové cesty, pramene, miesta pre nocľah a podobne. Už samotná príprava je veľkým zážitkom a pocit dobre naplánovanej a úspešne dokončenej túry je potom o to krajší.“


Kam chodíte radi na hory vy? A čo si beriete so sebou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Maroš
Odporúčame