Skvelá archangelika lekárska: Čistí krv a podporuje metabolizmus

Archangelika lekárska

thinkstockphotos.com

Archangelika lekárska sa v dávnej minulosti používala ako prísada do kúpeľa, ktorá mala chrániť pred zlými čarami a urieknutím. Je nazývaná aj anjelský koreň a viaže sa k nej mnoho príbehov.

Známa je legenda, ktorá hovorí o tom, že účinky tejto rastliny boli objavené anjelom v čase, keď ľudstvo sužoval mor. Postupne sa stala doménou mníchov, ktorí ju pestovali v kláštoroch a liečili ňou ľudí počas morových epidémií. Vo Francúzsku je zasa známa legenda z 18. storočia, podľa ktorej sa muž, pochádzajúci z mesta Nice, dožil neuveriteľných 123 rokov, pretože pravidelne žul korene tejto liečivej rastliny.

Aktuálne je archangelika známa ako prísada do likérov a vín, pretože má sladkasto-horkastú chuť a príjemne vonia. Liečivými účinkami disponuje najmä koreň, ktorý však spolu s listami možno použiť aj v kuchyni na dochutenie šalátov či omáčok.

Vzhľad a výskyt

Archangelika lekárska (Archangelica officinalis) patrí medzi najvyššie liečivé rastliny. Patrí do čeľade mrkvovitých. Dorastá až do výšky dvoch metrov. Kvitne v letných mesiacoch, a to väčšinou od júla do augusta. Kvety archangeliky pripomínajú tvarom kvietky rasce lúčnej (rastú v okolíkoch). Možno sa s ňou stretnúť v Poľsku, Nemecku, Škandinávii i Veľkej Británii. Rastlina má rada vlhkosť, preto rastie najmä v prímorských oblastiach, v okolí riek a potokov. Pokiaľ sa jej však vytvoria vhodné podmienky, je možné si ju dopestovať aj v našich končinách.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Čím sa riadiť pri zbere?

Liečivými vlastnosťami disponuje koreň, ktorý sa spolu s podzemkom zbiera v druhom roku života rastliny v jarnom alebo jesennom období. Po umytí sa suší na suchom a dobre vetranom mieste. V prípade sušenia v sušičke nesmie teplota presiahnuť 35 stupňov Celzia. V máji a júni sa zbierajú tiež listy a v septembri zasa plody.

Obsah rastliny

Archangelika obsahuje terpény, silice, horčiny, triesloviny, angelicín a ďalšie látky.

Pozitívne účinky

  • pôsobí ako diuretikum
  • je prírodným čističom krvi
  • podporuje potenie
  • je účinná pri kašli, pretože uľahčuje vykašliavanie
  • podporuje trávenie, mierne zlepšuje peristaltiku čriev a eliminuje plynatosť
  • prináša úľavu pri migréne
  • disponuje analgetickými účinkami
  • podporuje činnosť metabolizmu a chuť do jedla
  • na centrálny nervový systém pôsobí sedatívne (upokojujúco)

Tiež by vás mohlo zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky


Vonkajšie a vnútorné použitie

  • Čaj z archangeliky

Na prípravu čaju postačí polovica čajovej lyžičky sušeného koreňa, ktorá sa zaleje 250 ml vriacej vody. Nechá sa pár minút lúhovať a pije sa 1-2 razy denne.

  • Archangelikový odvar proti bolestiam svalov a kĺbov

Odvar, ktorý sa používa do kúpeľa, sa pripravuje zo 100-150 gramov koreňa rastliny, ktorá sa krátko varí v 2,5 litri vody. Následne sa všetko pridá do kúpeľa.

  • Olej z archangeliky lekárskej

Na archangelikový olej potrebujete listy a slnečnicový olej. Listy natlačte do fľaše s veľkým hrdlom a zalievajte slnečnicovým olejom. 14 dní nechajte odpočívať na slnečnom mieste, potom sceďte a používajte.

  • Archangelikový likér

Na prípravu potrebujeme: 100 g koreňa archangeliky lekárskej, 100 g zázvoru, 100 g benediktu lekárskeho, 100 g zemežlče a 100 g dôkladne očistenej a postrúhanej pomarančovej kôry. Všetky ingrediencie dáme do 6 dcl domáceho alkoholu a necháme 2 dni odpočívať. Potom dôkladne precedíme a dolejeme litrom vody, v ktorej sme rozmiešali 80 dekagramov trstinového cukru. Nakoniec pridáme ešte 4 deci vody.

  • Domáca medicína na podporu činnosti pečene a krvného obehu

Na liter domácej pálenky sa použije 40 g anjelského koreňa. Nechá sa macerovať 8 dní. Potom sa pije v malých množstvách pred jedlom.


Na čo všetko využívate Archangeliku lekársku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame