Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!

rakovina

thinkstock

V súvislosti s rakovinou prsníka výskumníci ešte stále najviac pozornosti venujú príčinám jej vzniku a čo najpresnejším formám diagnostiky. Lekári z klinickej praxe sa však zhodujú, že kľúčovú úlohu zohráva aj prevencia, s ktorou treba začať v čo najmladšom veku. Genetickú predispozíciu a rodinnú anamnézu síce ovplyvniť nemôžeme, no ďalšie významné faktory máme vo svojich rukách. Zistite, ako sa pred touto zákernou chorobou chrániť a ako sa cítiť skvele aj v zrelom veku.

Výsledky sú vcelku pozitívne, ale…

Digitálna mamografia, ultrazvuk či magnetická rezonancia – to všetko sú technicko-medicínske vymoženosti, vďaka ktorým lekári môžu odhaliť nádor v prsníku ešte skôr, ako si žena nahmatá hrčku. Výskum z posledných dvoch desaťročí pomohol odborníkom zistiť, že existujú viaceré typy rakoviny prsníka a boli vyvinuté nové diagnostické testy. To všetko prispieva k tomu, aby bola zahájená čo najvčasnejšia terapia ušitá na mieru každej pacientke. V minulosti sa od stanovenia diagnózy dožilo ďalších piatich rokov v priemere 70% žien. V roku 1992 sa toto číslo zvýšilo na 85% a dnes pri podchytení nádorového ochorenia prsníka v ranom štádiu prežíva až 95% pacientiek. Bohužiaľ, tieto optimistické štatistiky nič nedokážu zmeniť na fakte, že nová diagnóza rakoviny prsníka vo svete pribúda zhruba každé tri minúty. Je preto dôležité, aby sa dámy dokázali príkladne postarať o svoje telo a stlačili riziko vzniku ochorenia smerom k nulovým hodnotám.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o rakovine prsníka: Ktoré z nich sa zakladajú na pravde?


U koho je riziko vzniku rakoviny prsníka najvyššie?

  • Na pozore by sa mali mať predovšetkým všetky ženy, v rodine ktorých sa ochorenie už vyskytlo. Ak nádor diagnostikovali vašej mame, dcére, sestre alebo starej mame, treba túto informáciu spomenúť gynekológovi aj obvodnému lekárovi.
  • Dôležité je tiež to, kedy u vás nastúpila samotná menštruácia a obdobie klimaktéria. Ak sa u vás menzes objavil ešte pred 11. rokom života, prípadne sa menopauza dostavila až po 55. roku života, patríte do rizikovej skupiny.
  • Ohrozené sú tiež ženy, ktoré na svet nepriviedli žiadne deti, alebo tie svoje v dojčenskom období nekojili.

Základom je samovyšetrenie prsníkov

Pravidelná prehliadka v gynekologickej ambulancii je síce samozrejmosťou, no ženy by sa mali svojim prsiam venovať aj v domácom prostredí. Dámy po menopauze by si mali určiť aspoň jeden deň v mesiaci, v ktorom budú samovyšetrovanie prsníkov pravidelne opakovať. Ak patríte k ženám, ktoré ešte stále menštruujú, ako najvhodnejší sa javí 3. alebo 4. deň po skončení periódy, kedy vplyv ženských hormónov nie je taký výrazný.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa rakovine prsníka: Týchto šesť potravín je skvelou prevenciou


 

Čo prispieva k zníženiu rizika?

  1. Držte alkohol na uzde – traduje sa síce, že pravidelný štamperlík či pohár vína prispieva k pevnejšiemu zdraviu, no odborníci sú v tomto smere opatrní. Podľa najnovších zistení totiž jeden či viac pohárikov, ktoré si žena dopraje každý deň, riziko vzniku rakoviny prsníka zvyšuje.
  2. Skroťte kilá navyše – azda každá žena, obzvlášť v období klimaktéria, vie, že udržať si ideálnu hmotnosť nie je zďaleka jednoduché. Obezita však neprispieva len k ochoreniam kardiovaskulárneho systému a k vzniku cukrovky. Ak máte nadváhu, šanca, že sa u vás objaví rakovina prsníka je vyššia, než u vašich štíhlych rovesníčok. Doprajte si preto na tanieri viac zeleniny a skúste obmedziť príjem červeného mäsa.
  3. Dobre zvážte hormonálnu terapiu – bez ohľadu na to, či vám hormonálna liečba pomáha prekonať menopauzu alebo užívate antikoncepciu, mali by ste sa so svojím lekárom poradiť o alternatívach. Špecialisti na rakovinu prsníka totiž odporúčajú, aby ženy neužívali umelé hormóny vôbec alebo v čo najkratšom čase – teda len ak je to nevyhnutné.
  4. Dajte zbohom cigaretám – fajčíte a nedarí sa vám s týmto zlozvykom skoncovať? Tabakový dym je klasifikovaný ako karcinogén a podporuje vznik nielen rakoviny pľúc, ale aj rakoviny prsníka. To platí aj pri pasívnom fajčení, teda v prípade, že sa nachádzate vo fajčiarskom prostredí a dym „iba“ vdychujete.
  5. Dobre si zacvičte – pravidelná fyzická aktivita je mimoriadne dôležitá, najmä ak máte sedavé zamestnanie. Vedeli ste však že už jediná hodina rýchlejšej chôdze denne dokáže znížiť riziko rakoviny prsníka o 15%? Pomôže aj to, ak namiesto výťahu začnete používať schody. V ideálnom prípade by ste pohybu mali venovať aspoň 45 minút päť dní do týždňa.

Máte osobnú skúsenosť s rakovinou prsníka? Snažíte sa dodržiavať pravidlá prevencie? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock, freedigitalphotos.net, Emma
Odporúčame