Skrytý strach vám môže ničiť život: Zistite, ako s ním naložiť

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Každý človek má pred niečím strach

Každý z nás má pre niečím strach. Tento pocit nás na jednej strane môže zväzovať, na druhej strane, s človekom bez akéhokoľvek strachu niečo nie je v poriadku. Čo o nás vypovedá a ako ovplyvňuje náš život?


Strach z úspechu či neúspechu, z autority alebo slobody ... plazivej hrôza, ktorá nám bráni prežívať radosť. samozrejme veľké obavy, s ktorými sa rodíme a ktoré sú zakorenené v našom podvedomí: prízrak smrti, strach z bolesti či divokých zvierat. Existuje však aj strach z toho, čo nám bezprostredne hrozí. Dnes to je napríklad strach z nezamestnanosti, ktorý sa týka 66 percent Francúzov, píše francúzsky denník Le Figaro.

Aj takto sa prejavuje strach

tu navyše neviditeľné obavy, ktoré nepociťujeme, ale ktoré napriek tomu ovládajú náš život, bez toho aby sme o tom vedeli. Sú prekryté inými emóciami, dokážu sa "prezliekať" a zvádzať svojho nositeľa na zlú cestu. Napríklad manžel priadka, ktorý svojej družke neustále vyčíta malichernosti a dáva najavo podráždenosť. Hnev mu slúži ako pláštik zakrývajúci strach z toho, že zostarne, a predovšetkým že zostarne sám. Svoju manželku miluje a bojí sa, že ju stratí, ale stále ju odmieta namiesto toho, aby sa k nej priblížil.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo polohy pri spánku odhalené: Čo vypovedá o vašom vzťahu?


Zmena? Radšej nie

"Vediete prízemný život, chcete, aby sa nič nemenilo, aby všetko zodpovedalo vašim očakávaniam či vašim osobným požiadavkám. Nakoniec sa bojíte čohokoľvek sa vzdať a chytáte sa viery, zvykov, pravidiel, programov a odporúčania, ktoré nemusia zodpovedať aktuálnym potrebám," píše americká psychologička Brenda Shoshannaová vo svojej knihe Bez strachu.

Odborníci by mali pomôcť

Ako prvé by mali rozpoznávať naše neviditeľné obavy psychoanalytici a psychoterapeuti. Ich činnosť z veľkej časti spočíva v tom, že je odhaľujú a snaží sa, aby si ich pacienti uvedomili. "Stretávame sa však aj s mnohými osobami, ktoré jednoducho strach nepociťujú," hovorí psychoterapeutka Laurie Hawkesová. "Patrí k nim šťastlivci, ktorí majú pokojnú povahu a veľmi nízky prah citlivosti voči stresu. Ale tiež , ktorí nahradili pocit strachu iným pocitom a nie sú schopní svoj ​​problém zamerať," dodáva.

Hawkesová uvádza príklad pacienta, ktorý nikdy nejde na večierok, hoci je pozvaný. "Mám strach hovoriť s ľuďmi," zveruje sa tento muž. "Keď sme potom jeho problém rozobrali, zistili sme, že má strach z toho, že bude mať strach. Bál sa, že sa bude červenať, že ho na verejnosti prepadne panika," vysvetľuje psychoterapeutka. Práve s tým je potrebné pracovať.


Mohlo by vás zaujať: 5 mýtov o nevere: Veríte im aj vy?


Syndróm podvodníka

Medzi dnes najčastejšie obavy a utkvelé predstavy patrí aj takzvaný syndróm podvodníka, kedy sa človek obáva, že ľudia objavia jeho nedostatočnosť. Z toho často plynie neschopnosť dokončiť začaté dielo. Strach z úspechu je tiež veľmi nenápadný a často bol vytvorený v rodine, kde sa dieťaťu hovorilo: "Skrývajte svoje šťastie, inak ti budú závidieť." Strach z úspechu, ktorý je takmer nepostrehnuteľný, vychádza z obáv, že človek bude mať viac zodpovednosti a bude musieť zvýšiť svoje nároky.

Jedna z obáv, ktoré sa najhoršie skrývajú, je strach zo straty intimity. Ak niekto hovorí, že je veľký rebel alebo má rád slobodu, môže byť vedený rôznymi motívmi: môže ísť o záľubu v samote, ale aj o obavy, že sa príliš pred druhými obnaží.

Strach je potrebný

Akonáhle sa psychoterapeutovi podarí všetky druhy strachu odhaliť, môže sa s nimi pacient lepšie zoznámiť a lepšie ich pochopiť. Pacient potom zažíva novú formu vzťahu s psychológom. Ide o kontakt s osobou, ktorá chápe a upokojuje, necháva však druhého autonómnym. Zároveň si však nemožno predstavovať, že by sa človek mohol svojich obáv definitívne zbaviť. "Bolo by to dokonca nebezpečné: z ľudí, ktorí nemajú strach, ide skutočne strach!" dodáva Hawkesová.


Máte pocit, že táto doba praje strachu? Čoho sa najviac bojíte vy? Napíšte čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Zora, ČTK, Le Figaro
  • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár