Nie vždy, keď vás bolí v hrdle, potrebujete antibiotiká: Žiadajte vyšetrenie CRP

krv

Thinkstock.com

Vyšetrenie CRP dokáže z kvapky krvi určiť, či sa vo vašom tele nachádza bakteriálna infekcia aj to, aká je silná. Za pár sekúnd tak priamo v lekárskej ambulancii vie lekár zistiť, či je alebo nie je potrebné nasadiť antibiotickú liečbu, ktorá je v neodôvodnených prípadoch viac škodlivá, ako prospešná. CRP sa teda stalo neoceniteľným pomocníkom pri znižovanírezistentnosti moderných baktérií na antibiotiká.

Čo je to CRP?

Skratka CRP znamená C – reaktívny proteín. Je to bielkovina, ktorá sa tvorí v organizme na ochranu pred baktériami. Jej hladina v krvi sa zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou zápalu v tele. Vyšetrenie na CRP sa vykonáva z kapilárnej krvi pomocou bodnutia do prsta, podobným spôsobom, ako je tomu napríklad pri meraní hodnoty cukru z krvi.

Rýchlosť a spoľahlivosť

Doslova za pár sekúnd, priamo v ambulancii u vášho lekára, ukáže prístroj spoľahlivo hodnotu zápalu v krvi a odborník sa tak vie bezpečne rozhodnúť a zhodnotiť, či váš stav vyvolali baktérie. Objasní tak rébus, či je skutočne potrebné nasadiť vám antibiotiká, alebo ide len o vírus, pri ktorom antibiotická liečba neúčinkuje, ba priam naopak poškodzuje organizmus.


Mohlo by vás zaujať: Vyzdvihované aj zatracované: Sú antibiotiká účinná pomoc alebo časovaná bomba?


Pred rokmi a dnes

Žiadny lekár, aj keď je študovaný odborník, nemôže stopercentne určiť, či ide o bakteriálnu infekciu iba na základe pohľadu do vášho krku. Je potrebný rozbor krvi. V minulosti musel prísť pacient nalačno, v ranných hodinách, nechať si zobrať krv ihlou zo žily, čo bolo najmä pri deťoch problém a na výsledky čakať niekoľko dní. Pre istotu sa tak predpisovali antibiotiká, v dôsledku čoho dnes musí ľudstvo čeliť takým obrovským problémom v súvislosti s neúčinnosťou antibiotík, akým žiaľ musí.

Dnes už netreba čakať, výsledky sa dozviete hneď

V súčasnosti je možné potrebu nasadenia antibiotík, zistiť pomocou CRP jednoduchým pichnutím do prsta. Výsledky sú známe za pár sekúnd, pričom je možné vykonať ho v akúkoľvek hodinu dňa a bez ohľadu na to, či ste pred tým jedli, alebo nie.Vyšetrenie je veľmi jednoduché a rýchle a vydržia ho aj najmenšie deti. A tak sa vďaka CRP na rozdiel od minulosti liečba zefektívnila a zrýchlila. Vyšetrenie CRP je u niektorých lekárov spoplatnené, inde nie – zaplatíte zaň od 2,- do 10,- eur, v závislosti od cenníka ambulancie. Niektoré poisťovne vyšetrenie CRP preplácajú, nie však všetky, treba si zistiť, ako je to s tou vašou. A ak od vás lekár aj napriek tomu pýta peniaze, treba sa ozvať.


Mohlo by vás zaujať: Hit nielen pre ženy v menopauze: Pripravte si makové mlieko a zostaňte fit!


Aké hodnoty ukazuje CRP?

Po vyhodnotení krvnej vzorky prístroj ukáže, aké hodnoty CRP máte v krvi:

  • 0,07 – 8 mg/l. – normálna hodnota,
  • 8 – 25 mg/l. – v tele prebieha slabý zápalový proces,
  • 25 – 40 mg/l. – v tele prebieha zápal a je na lekárovi, či antibiotiká predpíše, alebo nie, mnohí ich ešte nepredpisujú,
  • 40 – 70 mg/l. –telo bojuje so silnejším zápalom, mnoho lekárov už predpisuje antibiotiká,
  • 70 – 90 mg/l. –telo je vystavené silnému zápalu. Pri týchto hodnotách by už  antibiotiká mali byť nasadené.

Chráňte si svoje zdravie sami

V prípade, že vám váš lekár predpisuje antibiotiká skoro ako „lentilky“, bez toho aby si potrebu ich nasadenia overil pomocou CRP, zoberte svoje zdravie do vlastných rúk. Najmä starší lekári v odľahlejších oblastiach ešte stále liečia podľa klasických metód a neoverujú si stupeň zápalu v tele pomocou tohto šikovného a spoľahlivého pomocníka, ktorý vás pred antibiotikami môže veľa krát zachrániť. Ak vám chce lekár predpísať antibiotiká, trvajte na vyšetrení CRP, alebo zmeňte lekára za takého, ktorý sa bude ku vášmu zdraviu chovať zodpovednejšie a nutnosť nasadenia antibiotík si overí na základe hodnôt nameraných z vašej krvi.


Aký názor a skúsenosti máte s CRP? Vyplatilo sa vám použitie tohto testu? Koľko stojí u vášho doktora? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Nela
Odporúčame