Idú vás večer „zožrať“ komáre? Vyskúšajte prírodné repelenty

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vybrali by ste si radšej prírodný, alebo chemický repelent?

Komár

Aj keď tohtoročné leto veru nie je také, aké by väčšina z nás chcela, predsa len sa sem-tam naskytne možnosť ísť si večer posedieť niekam na terasu, či zájsť s rodinou, alebo priateľmi niekde k vode. Tieto príjemné chvíle, ktoré nám aspoň na chvíľu pripomenú, že toto ročné obdobie je naozaj leto, však môže pokaziť dotieravý bodavý hmyz. Ako s ním vybabrať?


Sú to komáre, nik ich nemá rád...

Tak znie úvodná časť textu známej slovenskej piesne a nie len to, pretože toto tvrdenie je zrejme vlastné pre väčšinu z vás. Veď kto by ich mal rád. Otravný hmyz s nepríjemným bzučaním, po ktorého uštipnutí zostávajú na koži nepríjemne svrbiace červené štípance. No aj keď komáre a iní hmyz neodmysliteľne patria k letu, to sa dá prežiť aj bez následkov, ktoré nastávajú po kontakte s týmito lietajúcimi predátormi. Ako?

Použite repelent

Najúčinnejšou zbraňou, ako sa účinne ochrániť pre týmito lietajúcimi potvorkami je vyhýbať sa miestam, kde sa prirodzene vyskytujú, t.j. najmä okoliu vodných plôch a tokov. Ale čo z toho, keď každá dobrá letná akcia, či možnosť zábavy, alebo letného relaxu sa nachádza práve v blízkosti vody? Ak sa teda nenecháte komármi odradiť a nedáte si kvôli ním ujsť nezabudnuteľné zážitky, je vhodné sa pred nimi ochrániť účinným repelentom. Zabudnite však na repelenty z lekárne či obchodu, ktoré sú plné chemikálií a škodia jednak vášmu zdraviu, ako aj okolitej prírode.

Domáce prostriedky proti komárom

Ak si chcete letnú pohodu v prírode vychutnať v pokoji a bez otravného bzučania, pomôžu vám v tom tieto prírodné zbrane:

 • domáci repelent – zmiešajte v pomere 1:40 kvalitný olej do aromalampy (na komáre najlepšie účinkuje medovka, mäta, citronela, klinčeky, či levanduľa) s pleťovou vodou a potrite si nimi telo pred tým, ako pôjdete do prostredia s výskytom komárov,
 • limetkový odpudzovač–jednoduchý a ešte aj efektný spôsob, ako zamedziť komárom navštíviť vašu terasu. Na stôl, okolo ktorého budete sedieť, dajte prekrojenú jednu či dve limetky, do ktorých napicháte klinčeky,
 • zasaďte si bylinky – na terase pekne ukážu a ešte vám poskytnú aj ochranu pred hmyzom – bylinky, ako napr. medovka, citronela, levanduľa, muškáty, ale napríklad aj mačacia tráva, účinne odpudzujú tento hmyz,
 • aj cesnak pomôže – ak nemáte po ruke nič z voňavých variant, postačí aj niečo, čo doma určite nájde každý z vás. Obyčajný cesnak stačí nakrájať na tanierik a položiť do stredu stola.

Pomáha aj B – komplex a klinčeková alpa

Proti komárom zaberá aj využívanie jedného balenia B-komplexu zhruba 2 mesiace pred letom. U niekoho to zaberá vynikajúco, u iného menej. Z ďalších účinných rád je to paradajka či cibuľa pokrájané v okne a skvelo sa osvedčila aj klinčeková alpa. Do alpy dajte namočiť pár klinčekov, nechajte ich tam vylúhovať aspoň 24 hodín a potierajte sa ňou. Klinčeky môžete v alpe nechať aj naďalej.


Mohlo by vás zaujať: Včelie žihadlá ako liek: V Číne ich využívajú proti rakovine aj artritíde


Komáre vás môžu nakaziť aj boreliózou

Komáre nie sú len otravné a nespôsobujú len estetické problémy v podobe nepekných, červených a opuchnutých hrbolčekov. Môžu byť dokonca zdrojom rôznych ochorení, pretože prenášajú aj vírusy a baktérie. Infikovať vás môžu dokonca aj vážnou chorobou, tzv. lymskouboreliózou, o ktorej si väčšina ľudí myslí, že ju možno dostať len po uštipnutí kliešťom. Je preto na mieste účinne sa pred komármi a iným krv sajúcim hmyzom brániť.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • tono 20.08.2016, 20:13

  stačí nastriekat -silnu vonavku na seba,do okna,do miestnosti .-dámsku.

 • reni 15.08.2016, 20:26

  mne rovnako ako magde ani repelent nepomáha...potom natieram už len zalve zázrakom :))

 • Pavla 28.05.2016, 20:57

  este som nenatrafila na ozaj ucinny repelent, vzdy som dostipana niekedy viac niekedy menej zalezi aj na tom co jem som zistila, akurat co mozem poradit aby rychlejsie zmizli stipance a opuchy je gel novosil

 • Magda 15.06.2015, 15:39

  Mne žiaden repelent nepomáha, vždy ma doštípu... potom už len natieram novosil gélom nech sa štípanca čo najrýchlejšie zbavím :)

 • Jana 15.05.2015, 16:41

  Spolieham sa na repelenty, najlepší je swiss protector, neobsahuje deet a perfektne chráni

 • evelina 21.08.2014, 10:30

  Nedávno som čítala na nete babskú radu proti komárom a vyskúšala som ju. Na porcelánový tanierik som nasypala trošku mletej zrnkovej kávy a zapálila ju....káva horí a smrdí podobne ako cigareta ale výsledok bol, že komáre neotravovali :))

1

Pridať komentár