Idú vás večer „zožrať“ komáre? Vyskúšajte prírodné repelenty

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vybrali by ste si radšej prírodný, alebo chemický repelent?

Komár

Aj keď tohtoročné leto veru nie je také, aké by väčšina z nás chcela, predsa len sa sem-tam naskytne možnosť ísť si večer posedieť niekam na terasu, či zájsť s rodinou, alebo priateľmi niekde k vode. Tieto príjemné chvíle, ktoré nám aspoň na chvíľu pripomenú, že toto ročné obdobie je naozaj leto, však môže pokaziť dotieravý bodavý hmyz. Ako s ním vybabrať?


Sú to komáre, nik ich nemá rád...

Tak znie úvodná časť textu známej slovenskej piesne a nie len to, pretože toto tvrdenie je zrejme vlastné pre väčšinu z vás. Veď kto by ich mal rád. Otravný hmyz s nepríjemným bzučaním, po ktorého uštipnutí zostávajú na koži nepríjemne svrbiace červené štípance. No aj keď komáre a iní hmyz neodmysliteľne patria k letu, to sa dá prežiť aj bez následkov, ktoré nastávajú po kontakte s týmito lietajúcimi predátormi. Ako?

Použite repelent

Najúčinnejšou zbraňou, ako sa účinne ochrániť pre týmito lietajúcimi potvorkami je vyhýbať sa miestam, kde sa prirodzene vyskytujú, t.j. najmä okoliu vodných plôch a tokov. Ale čo z toho, keď každá dobrá letná akcia, či možnosť zábavy, alebo letného relaxu sa nachádza práve v blízkosti vody? Ak sa teda nenecháte komármi odradiť a nedáte si kvôli ním ujsť nezabudnuteľné zážitky, je vhodné sa pred nimi ochrániť účinným repelentom. Zabudnite však na repelenty z lekárne či obchodu, ktoré sú plné chemikálií a škodia jednak vášmu zdraviu, ako aj okolitej prírode.

Domáce prostriedky proti komárom

Ak si chcete letnú pohodu v prírode vychutnať v pokoji a bez otravného bzučania, pomôžu vám v tom tieto prírodné zbrane:

 • domáci repelent – zmiešajte v pomere 1:40 kvalitný olej do aromalampy (na komáre najlepšie účinkuje medovka, mäta, citronela, klinčeky, či levanduľa) s pleťovou vodou a potrite si nimi telo pred tým, ako pôjdete do prostredia s výskytom komárov,
 • limetkový odpudzovač–jednoduchý a ešte aj efektný spôsob, ako zamedziť komárom navštíviť vašu terasu. Na stôl, okolo ktorého budete sedieť, dajte prekrojenú jednu či dve limetky, do ktorých napicháte klinčeky,
 • zasaďte si bylinky – na terase pekne ukážu a ešte vám poskytnú aj ochranu pred hmyzom – bylinky, ako napr. medovka, citronela, levanduľa, muškáty, ale napríklad aj mačacia tráva, účinne odpudzujú tento hmyz,
 • aj cesnak pomôže – ak nemáte po ruke nič z voňavých variant, postačí aj niečo, čo doma určite nájde každý z vás. Obyčajný cesnak stačí nakrájať na tanierik a položiť do stredu stola.

Pomáha aj B – komplex a klinčeková alpa

Proti komárom zaberá aj využívanie jedného balenia B-komplexu zhruba 2 mesiace pred letom. U niekoho to zaberá vynikajúco, u iného menej. Z ďalších účinných rád je to paradajka či cibuľa pokrájané v okne a skvelo sa osvedčila aj klinčeková alpa. Do alpy dajte namočiť pár klinčekov, nechajte ich tam vylúhovať aspoň 24 hodín a potierajte sa ňou. Klinčeky môžete v alpe nechať aj naďalej.


Mohlo by vás zaujať: Včelie žihadlá ako liek: V Číne ich využívajú proti rakovine aj artritíde


Komáre vás môžu nakaziť aj boreliózou

Komáre nie sú len otravné a nespôsobujú len estetické problémy v podobe nepekných, červených a opuchnutých hrbolčekov. Môžu byť dokonca zdrojom rôznych ochorení, pretože prenášajú aj vírusy a baktérie. Infikovať vás môžu dokonca aj vážnou chorobou, tzv. lymskouboreliózou, o ktorej si väčšina ľudí myslí, že ju možno dostať len po uštipnutí kliešťom. Je preto na mieste účinne sa pred komármi a iným krv sajúcim hmyzom brániť.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • tono 20.08.2016, 20:13

  stačí nastriekat -silnu vonavku na seba,do okna,do miestnosti .-dámsku.

 • reni 15.08.2016, 20:26

  mne rovnako ako magde ani repelent nepomáha...potom natieram už len zalve zázrakom :))

 • Pavla 28.05.2016, 20:57

  este som nenatrafila na ozaj ucinny repelent, vzdy som dostipana niekedy viac niekedy menej zalezi aj na tom co jem som zistila, akurat co mozem poradit aby rychlejsie zmizli stipance a opuchy je gel novosil

 • Magda 15.06.2015, 15:39

  Mne žiaden repelent nepomáha, vždy ma doštípu... potom už len natieram novosil gélom nech sa štípanca čo najrýchlejšie zbavím :)

 • Jana 15.05.2015, 16:41

  Spolieham sa na repelenty, najlepší je swiss protector, neobsahuje deet a perfektne chráni

 • evelina 21.08.2014, 10:30

  Nedávno som čítala na nete babskú radu proti komárom a vyskúšala som ju. Na porcelánový tanierik som nasypala trošku mletej zrnkovej kávy a zapálila ju....káva horí a smrdí podobne ako cigareta ale výsledok bol, že komáre neotravovali :))

1

Pridať komentár