Bielkovinová diéta pre vás nemusí byť to pravé: Odhaľte skryté riziká

Bielkoviny

thinkstockphotos.com

Diét, ktoré sú založené najmä na príjme bielkovín, je mnoho. Ak patríte medzi ich zástancov a snažíte sa, aby gro vašej stravy tvorila práve táto zložka, mali by ste zbystriť pozornosť. Podľa vedcov totiž táto diéta organizmu rozhodne neprospieva. Môžete sa vďaka nej dopracovať ku zhodeným kilám, ale za cenu vyššieho rizika vážneho ochorenia. Aký vplyv majú proteíny na naše telo a v akom veku si ich koľko dopriať?

Diéta zlá ako fajčenie?

Početné diéty sľubujúce schudnutie zahŕňajú zvýšenú konzumáciu proteínov. Avšak podľa poznatkov amerických vedcov môže byť prílišná konzumácia proteínov, najmä živočíšnych, u päťdesiatnikov rovnako nebezpečná ako fajčenie.

Štíhla línia za cenu skoršej smrti

Vedci po 20 rokoch sledovania rozsiahlej vzorky dospelých stredného veku vyniesli ortieľ: u tých, ktorí sa živia stravou bohatou na živočíšne proteíny, je v porovnaní s osobami dodržiavajúcimi diétu s nízkym obsahom proteínov, štyrikrát vyššie riziko úmrtia na rakovinu. Toto riziko je porovnateľné s tým, ktoré hrozí fajčiarom.

Nadmerná konzumácia proteínov je spojená nielen s výrazným nárastom rizika nádorového ochorenia, ale osoby stredného veku, ktoré jedia veľa mäsa, mlieka a syrov (hlavné zdroje živočíšnych proteínov), celkovo viac ohrozené predčasnou smrťou. U týchto osôb je o 74 percent vyššie riziko, že zomrú skôr na rôzne choroby, medzi ktoré patrí aj cukrovka, než u tých, ktorí svojmu jedálničku venujú viac pozornosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


V dôchodku si proteíny doprajte

Ľudské telo sa však s vekom mení. To, čo môže prospievať v jednom veku, môže v inom zasa škodiť. Proteíny kontrolujú inzulínový rastový faktor, známejší pod skratkou IGF1, ktorý pomáha nášmu organizmu vo vývoji, ale ktorému sa zároveň pripisuje zodpovednosť za vznik nádorov. Úroveň IGF1 výrazne klesá po 65. roku, čím dochádza k strate svalovej hmoty. Výsledky výskumu ukazujú, že veľa proteínov môže veľmi škodiť vo veku od 50 do 65 rokov. Od tohto veku je to však opačne, a kto dodržiava diétu bohatú na mäso a mliečne výrobky, je menej náchylný k chorobám.

Všetkého veľa škodí

Väčšina ľudí konzumuje dvojnásobok potrebných proteínov. Je teraz jasné, že v strednom veku je potrebné znížiť ich množstvo. Nesmie sa to však preháňať, inak dochádza k podvýžive a ohrozeniu zdravia, uzatvára Valter Longo z Inštitútu dlhovekosti z Južnej kalifornskej univerzity.


Vyskúšali ste uź bielkovinovú diétu? Aké s ňou máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame