7 tipov, ako povedať „nie“ a nikoho nenaštvať: Zvládnete to aj vy

Muž

thinkstockphotos.com

Prosba o pôžičku, ponuka ísť s kamarátom na dovolenku, či žiadosti o láskavosti rôzneho druhu – otázok, na ktoré chcete povedať nie, je zrejme množstvo. Nezriedka však pri vyslovení tohto slovíčka nastane problém. Ako ho povedať tak, aby ste sa nikoho nedotkli?

Vychádzať v ústrety každému prianiu by bolo síce skvelé, ale prakticky nemožné. Asi nikto nemá neobmedzený čas, rozpočet a ani chuť na každú ponuku prikývnuť. Necíťte sa preto trápne, nie ste sami. Radšej zistite, ako ponuku či žiadosť férovo odmietnuť a pritom nevyzerať nevďačne či sebecky.

1. Vždy poďakujte

Nech by išlo o akokoľvek pre vás nevýhodný návrh vždy poďakujte. Aj keď sa váš dlhoročný známy, ktorý prežil celý život v debete, dá na dráhu finančného poradcu a ponúkne vám svoje služby, ubráňte sa smiechu a zachovajte vážnu tvár. ,,Ďakujem ti za ponuku (za záujem, za to, že si na mňa myslel…)“ – tak by sa mala začínať vaša odpoveď, po ktorej príde „ale“  („…nemám teraz vlastne žiadne peniaze, s ktorými by si mohol niečo robiť“; „mám už roky svojho poradcu a nechcem od neho odísť“; „momentálne mám hlavu celkom inde.“)


Tiež by vás mohlo zaujať: Prílišná ústupčivosť aj razancia môže byť na škodu: Naučte sa komunikovať asertívne


2. Hrajte o čas

Ak vás ponuka či žiadosť, ktorú ste dostali zaskočí, nezačnite rýchlo vymýšľať výhovorky. Tie by sa totiž mohli obrátiť proti vám. Radšej poďakujte a povedzte, že si celú vec musíte premyslieť/prekonzultovať so svojou polovičkou atď. a napríklad zajtra mu dáte vedieť. Ak sa rozhodnete odmietnuť, získate čas si jeho spôsob, ako aj dôvody, ktoré vás k nemu vedú, poriadne premyslieť.

3. Prispôsobte svoje „nie“

Človeka, ktorého sa chystáte odmietnuť, zrejme celkom dobre poznáte. Prispôsobte sa jeho povahe. Ak ide o naliehavého človeka, pripravte si vopred nepriestrelný dôvod, prečo mu nemôžete vyhovieť. Ak ide o niekoho ostýchavého, naopak, svoje odmietnutie sformulujte čo najkratšie, aby mu nebolo nepríjemné, že sa vás vôbec spýtal.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte málo priateľov? Poradíme vám, ako môžete získať nových


4. Prehoďte vinu na iného

Ak sa cítite pri odmietaní naozaj zle, vyhovorte sa na niekoho iného. Často je lepšie vyzerať, že ste pod papučou, ako by ste museli pol roka chodiť na motokáry, ktoré vás vôbec nebavia, alebo požičať kamarátovi, o ktorom viete, že vám zrejme peniaze nikdy nevráti.

5. Nenechávajte medzeru

Ak ste skalopevne presvedčený, že svoje rozhodnutie nezmeníte, nenechávajte zbytočne človeka dúfať . Mal by mať právo vedieť, na čom naozaj je a podľa toho sa zariadiť. Nie je nič horšie ako niekoho napínať a nechávať na pochybách, a tak mu zobrať možnosť vyriešiť veci aj bez vás.


Tiež by vás mohlo zaujať: Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!


6. Porozmýšľajte a poraďte

Keď už odmietate, buďte aspoň ústretový a porozmýšľajte, koho by podobná ponuka alebo žiadosť mohla naozaj osloviť. Ak vám niekto napadol, skúste dvojicu skontaktovať – možno vám nakoniec za ochotu budú vďační obaja a vy z celej situácie vykorčuľujete ako víťaz. Ak však ide o ponuku, ktorú by zrejme odmietol každý vo vašom okolí, tak sa takéhoto konania radšej vyvarujte. Mohli by ste ľahko naštvať obidve strany.

7. Neodmietajte stále

Vedieť ponuku odmietnuť je dôležité, ale nedopustite, aby sa z vás stala chronicky odmietavá osoba. Najmä keď ide o žiadosti o pomoc, nehovorte nie hneď. Najskôr sa skúste vcítiť do kože žiadateľa, zamyslite sa, čo by ste robili v jeho situácii. Ak vám pomoc nespôsobí vyslovené komplikácie, aspoň raz za čas človeku vyhovejte. Najmä ak ide o niekoho, kto by zrejme pomoc vám neodoprel. Nikdy totiž neviete, kedy ju sami budete naozaj potrebovať.


Viete povedať nie tak, aby ste sa druhej strany príliš nedotkli? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame