Voňavá materina dúška: Uľahčí trávenie, pomôže pri nespavosti i nachladnutí

Materina dúška

Thinkstock.com

Starí muži v Aténach využívali divoko rastúcu materinu dúšku v kombinácii s ďalšími rastlinami, na prípravu voňavého krému, ktorý aplikovali na pokožku po kúpeli. Vraj im dodával príťažlivosť. Rimania ju zasa využívali pri liečbe depresívnych porúch.

V stredoveku bola symbolom statočnosti, a preto ju nejedna dáma pripla na hruď svojmu rytierovi. Okrem toho bola materina dúška využívaná ako prostriedok, ktorý mal chrániť ľudí pred všetkým negatívnym. Aktuálne patrí medzi liečivé rastliny, ktoré pomáhajú pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí. Posilňuje, hojí, bojuje proti zápalom, vírusom, baktériám, plesniam a možno z nej pripraviť čaj, tinktúru, olej, masť, obklad či sirup.

Vzhľad a výskyt

Materina dúška patrí do čeľade hluchavkovitých. Ide o trvalku, ktorá dorastá až do výšky 30 cm. Poznávacím znakom sú biele alebo až fialovo-červené kvietky, ktoré príjemne voňajú. Rastlinka obľubuje slnečné lúče, a preto ju možno nájsť na lúkach, poliach či pasienkoch, kde je dostatok svetla a tepla. Vôňa ja najintenzívnejšia v letných mesiacoch a práve júl a august sú najčastejšími mesiacmi jej zberu. V prípade, že má bylinka vhodné podmienky, kvitne už od mája. Existuje viacero poddruhov materinej dúšky. Všetky sú dobre využiteľné pre zdravie. Z tohto dôvodu sa netreba zberu a ďalšieho použitia obávať.


Mohlo by vás zaujať:  Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Čím sa riadiť pri zbere?

Ak chcete z materinej dúšky čerpať čo najviac benefitov, dôležité je dodržiavať určité zásady pri zbere. V prvom rade je potrebné zbierať iba tie časti rastliny, ktoré nie sú zdrevnatené, čiže najideálnejšie obdobie na zber je v čase pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Najvhodnejším časom je poludnie a príjemné slnečné počasie. Vňať sa oddeľuje nožničkami a ukladá do prúteného košíka alebo plátenného vrecka. Následne treba materinu dúšku sušiť na suchom, tmavom, ale dobre vetranom mieste. Po usušení sa skladuje v dobre uzatvorenej nádobe, najlepšie na suchom a tmavom mieste.

Obsah rastliny

Táto liečivá rastlina je bohatá na silice, triesloviny, horčiny, flavonoidy, minerály, kyselinu ursolovú a ďalšie.

Pozitívne účinky

Materina dúška, podobne ako mnoho ďalších byliniek, pomáha pri riešení mnohých zdravotných problémov:

  • prechladnutie, chrípka, bolesť hrdla, kašeľ, zápal mandlí a priedušiek, astma
  • ťažkosti so spánkom a bolesť hlavy
  • nervozita, podráždenosť, stres, depresia
  • problémy s nechutenstvom, nadúvaním, hnačkou, črevnými parazitmi, žalúdočnými i menštruačnými kŕčmi, zápachom z úst
  • hnisavé rany, opuchliny, pomliaždeniny, ekzémy, zápaly kože, plesňové ochorenia
  • reumatické ťažkosti

Mohlo by vás zaujať:  Lopúch pomáha na mastné vlasy aj mykózu: Spravte si z neho domáci liek!


Vonkajšie a vnútorné použitie

Pozitíva z materinej dúšky možno čerpať viacerými spôsobmi. Využíva sa vo forme záparu, tinktúry, oleja, sirupu, masti či ako prísada do kúpeľa. Ako ich pripraviť?

  • Čaj z materinej dúšky

Čaj sa pripravuje z čajovej lyžičky rozdrvenej bylinky, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody. Krátko sa lúhuje (približne 5 minút), precedí sa a pije sa po malých dúškoch. Čaj sa odporúča piť dvakrát denne.

  • Zápar na vonkajšie použitie ako obklad a kloktadlo

Postup prípravy záparu je rovnaký, ako v prípade čaju, ale je potrebné použiť väčšie množstvo materinej dúšky. Odporúčajú sa približne dve vrchovaté čajové lyžičky na štvrť litra vody.

  • Tinktúra

Pri výrobe tinktúry je dôležité dodržiavať pravidlá správneho zberu uvedené vyššie. Po zozbieraní sa vňaťou naplní fľaša, do ktorej sa naleje 40-percentný lieh. Následne sa odloží na slnečné miesto, kde zotrvá po dobu 14 dní.

  • Sirup z materinej dúšky

Zhruba šesťlitrový hrniec naplníme asi do troch štvrtín čerstvo nazbieranou a umytou vňaťou materinej dúšky. Pridáme približne 1,5-2 kg trstinového cukru, 10-12 dkg kyseliny citrónovej, 1,5-2 balíčkami kyseliny sorbovej. Dolejeme prevarenou, ale už vychladnutou vodou až po okraj. Všetko necháme lúhovať 48 hodín (občas premiešame, aby sa cukor dokonale rozpustil), potom precedíme cez husté sitko a naplníme do čistých fliaš.


Aké skúsenosti máte s materinou dúškou? Máte tip na jej použitite? Podeľte sa o svoje vedomosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Mirka
Odporúčame