Zostaňte v dobrej forme čo najdlhšie: Aké zvyky treba s pribúdajúcimi rokmi zmeniť?

Žena

thinkstockphotos.com

Je to nepríjemné, ale s pribúdajúcimi rokmi sa vaše telo mení. Čo mu vyhovovalo, alebo skôr čo mu neprekážalo pred 20 rokmi, dnes preň môže byť problémom. Ktorým veciam treba rokmi začať venovať pozornosť a čomu sa radšej vyhnúť, aby ste ostali fit čo najdlhšie?

Ani pre vás možno nie je jednoduché priznať si, že starnete a vaše telo sa pomaly mení. Zostávate verní svojim zvykom z mladosti, o ktorých ste presvedčení, že vám neškodia, alebo dokonca prospievajú. Nie vždy je to však tak. Nad niektorými sa oplatí zamyslieť a prípadne ich zmeniť v súlade s terajšími potrebami vášho tela.

1. S alkoholom sa kroťte

Nikto nehovorí, že si nemôžete dopriať pohár červeného vína, alebo obľúbenej borovičky. Ide však o mieru. Časy, keď ste každý druhý deň zaspávali v sladkom opojení, by predsa len mali ostať v minulosti. S pribúdajúcim vekom telo spracováva alkohol o niečo ťažšie a jeho nadmerná spotreba môže zhoršovať množstvo iných zdravotných ťažkostí ako vysoký krvný tlak či cukrovku. Okrem toho je dosť pravdepodobné, že už pravidelne beriete lieky. Fakt, že podľa letáku by sa mnohé z nich nemali s alkoholom kombinovať, tam nie je napísaný len tak.


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


2. Pohybom k…problémom?

Je skvelé, že dbáte o svoju fyzickú kondíciu a dávate svojmu telu zabrať. Mľandravé ochabnuté svalstvo pokojne prenechajte iným, skúste však na sebe zapracovať spôsobom, ktorý vás nepoškodí ani po rokoch. Počúvajte signály, ktoré vám telo vysiela. Päťsetová tenisová bitka na priamom slnku vám dala zabrať aj pred rokmi, a dnes už ju možno vydržíte doslova so zaťatými zubami. Áno, pravidelný pohyb a cvičenie vyžaduje aj vytrvalosť a odhodlanosť, ale nájdite tú správnu mieru, aby ste to s pohybom neprehnali a nepriniesol vám viac problémov ako benefitov. Skúste zvoľniť tempo a ak tak nerobíte, začnite radšej striedať viacero rôznych aktivít – vhodné je plávanie, jóga, bicyklovanie, posilňovanie, či rýchla chôdza a ak nemáte problémy s kĺbami, pokojne začnite aj behať.

3. Využívajte pravidelné prehliadky

Chodíte neradi k doktorovi, pretože vám vždy „niečo“ nájde? Podobný prístup má mnoho ľudí. Tým v zásade zdravým sa aj vyplatí a najmä v mladšom veku, keď je predsa len šanca, že trpíte vážnym problémom o niečo nižšia. Ak sa však vo vašom tele skrýva choroba, môžete doslova podávať hrobárovi lopatu. Problém totiž je, že mnoho ochorení vrátane rakoviny sú najlepšie liečiteľné práve v začiatkoch, keď o nich často nemáte ani potuchy. Keď vás už začnú trápiť jasné príznaky, môže byť liečba podstatne komplikovanejšia. Ranné štádium však často sotva odhalíte sami, treba na to rozbor krvi a ďalšie odborné vyšetrenia.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


4. Priznajte si problém – a riešte ho!

S vekom sú spojené aj mnohé malé ťažkosti, ktoré síce váš život neohrozia, ale vedia ho dosť skomplikovať. Napríklad problémy so sluchom. Takmer každý piaty človek s ním má po 45. menšie či väčšie problémy. Napriek tomu sa mnoho z nich hanbí vyhľadať pomoc odborníka – radšej sa stále pýtajú, čo kto hovorí, alebo sa už ani nepýtajú, lebo je im to trápne. To je však ešte horšie, lebo tak sami seba izolujú od okolia. Priznajte si svoje roky a nehanbite sa prijať adekvátne riešenie. Je ťažké akceptovať fakt, že už ste aj vy medzi „tými starými“, ktorým sa problém prisudzuje, ale neberte si to tak. Buďte radi, že vám veda dáva možnosť situáciu riešiť často relatívne bezbolestným spôsobom.

5. Nepodceňujte psychiku

V strednom veku či na dôchodku sa človek neraz vysporiadava s úplne novými situáciami. Spomínané zdravotné ťažkosti, ale aj odrastenie detí, odchod na dôchodok, či nebodaj strata životného partnera sú situácie, v ktorých sa u mnohých ľudí môžu vyvinúť psychické problémy. O myseľ  sa treba starať aspoň tak, ako o telo. Ak sa vám nedarí poradiť si s problémom vlastnými silami, skúste sa obrátiť na okolie či psychológa. Za pokus to určite stojí.


Zmenili ste s pribúdajúcimi rokmi výraznejšie svoj životný štýl? Ako? Napíšte ostatným čitateľomv v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame