Sezóna gaštanov je opäť tu: Využite ju naplno!

Gaštany

thinkstockphotos.com

Hnedá pochúťka, ktorá neodmysliteľne patrí k jeseni, sa pomaly začína objavovať na pultoch predajní. Gaštany však vynikajú nielen príjemnou chuťou, ale aj svojím obsahom. Nachádzajú sa v nich rôzne vitamíny, ale aj vláknina či proteíny. Zistite, čo všetko tento malý zázrak obhsahuje!

Gaštany dnes vnímame ako jesennú pochúťku, ktorá však určite netvorí výraznú časť nášho jedálnička. Pritom práve gaštany boli cenným zdrojom výživy v mnohých kultúrach – tak v Ázii (v Číne sa pestujú už viac ako 6000 rokov), ale aj v okolí Stredozemného mora (už okolo 3000 rokov). Gréci si ich dokonca údajne cenili viac ako mandle, lieskové orechy, alebo vlašské orechy. Ak ich máte radi, využívajte ich sezónu naplno. Gaštany vám totiž prospievajú viac, ako by ste si možno mysleli.

Čo všetko v nich nájdete?

Gaštany majú veľmi priaznivé účinky na ľudské zdravie. Obsahujú:

  • vitamíny – K, E, B, C (vitamínu C obsahujú zhruba taký pomer ako napríklad citróny)
  • minerály – železo, zinok, vápnik, draslík, fosfor, horčík
  • tanín – je to účinný antioxidant
  • 10% bielkovín
  • biotín
  • karotén
  • kyselinu pantoténovú
  • 30 – 60% škrobu

Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Zdravie bez priberania

Gaštany majú v porovnaní s inými orechmi jednu veľkú výhodu – nižšiu kalorickú hodnotu. Zatiaľ čo pistácie, arašidy a väčšina ďalších orechov majú na sto gramov okolo 600 kalórií, pečené či varené gaštany majú približne tretinu – teda okolo 200 kalórií. Plusom je aj to, že síce obsahujú karbohydráty, ide však o ich zložitú formu, takže sa trávia pomaly a zabezpečia stabilnú hladinu cukru. Vďaka obsahu monosaturovaných tukov, ktoré pomáhajú predchádzať srdečným problémom, cukrovke, mŕtvici, rakovine, či dokonca Alzheimerovi.

Ako si pripraviť pečené gaštany?

Nazbierané gaštany umyte a nožom narežte po dĺžke, alebo do kríža do hĺbky pár milimetrov. Nechajte ich aspoň hodinku namočené vo vode (ale pokojne aj dlhšie) a takto upravené gaštany dajte na plech a pri teplote 220°C ich dajte piecť do rúry, pričom ich kontrolujte, aby neprihoreli. Upečené gaštany majú popraskanú kožu a sú o niečo tmavšie. Lúpte ich kým sú teplé, pretože keď vychladnú, ich koža stuhne a lúpu sa oveľa horšie. Ak ich chcete upiecť rýchlejšie, namočte ich pred pečením na niekoľko hodín do studenej vody.


Mohlo by vás zaujať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Jednoduché gaštanové pyré

Gaštany umyjeme, nakrojíme v strede ostrým nožom a dáme do hrnca. Zalejeme vodou a varíme asi 30 minút. Po uvarení ich necháme odkvapkať. Ešte teplé gaštany úplne rozkrojíme a uvarené vnútro z nich vyškriabeme ostrou malou lyžičkou do misky. Pretlačíme ich cez sitko alebo cedidlo. Do pretlačených gaštanov pridáme práškový a vanilkový cukor podľa chuti, lyžicu rumu a trochu masla na zjemnenie. Necháme stuhnúť. Podávame postrúhané so šľahačkou.


Máte radi gaštany? Na prípravu akých jedál ich používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame