Top jesenné potraviny pre naše telo: Ktoré by na našom tanieri nemali chýbať?

Rodina

thinkstockphotos.com

Jeseň je tu a nám nezostáva nič iné, ako sa s tým po neslávnom lete zmieriť. Koniec koncov, pestrofarebné lístie, čerstvý ranný vzduch a celkom príjemné teploty majú tiež mnohých fanúšikov. Či už medzi nich patríte alebo nie, skúste si užiť výhody jesene naplno – priamo na vašom tanieri. Ktoré dobroty si naň treba určite naložiť a prečo?

Tekvica na nervy aj obličky

Tekvica obsahuje viac ako 90% vody, takže patrí medzi veľmi diétne potraviny. Okrem toho obsahuje vlákninu a rôzne minerály: horčík, zinok, železo či meď, ale aj karotenoidy, antioxidanty a bielkoviny. Okrem toho má hneď niekoľko ďalších výhod. Napríklad ju nemusíte ani zďaleka spotrebovať hneď po kúpe či zbere. Na tmavom, chladnejšom a dobre vetranom mieste vám vydrží aj niekoľko týždňov. Nespornou výhodou tiež je, že neobsahuje nebezpečné alergény. Pôsobí močopudne, je vhodná pri problémoch s obličkami a má priaznivý vplyv na mozog a nervy.

Tekvicové semienka pre srdce a prostatu

Aj vy ich pri príprave tekvice doma vyhadzujete do koša? Chyba! Dodávajú totiž telu nenasýtené mastné kyseliny, ďalej selén, železo a fosfor. Semienka pre ich obsah odporúčajú pri problémoch so zväčšenou prostatou, žalúdočných problémoch aj pri srdcových ochoreniach. Ideálne je dopriať si ich surové, pretože aminokyselina tryptofan, účinná napríklad proti depresiám, je citlivá na tepelnú úpravu. Tekvicové jadierka vám poslúžia ako skvelá náhrada zemiakových lupienkov pri pozeraní televízie, hodia sa aj na šalát, či posypanie slaného pečiva.


Mohlo by vás zaujať: Tekvica je aktuálna delikatesa: Objavte túto sezónu jej tajomstvá aj vy


Jablkami k lepšej imunite

Jedno jablko denne vraj udrží choroby od tela. A niet sa čo čudovať. V tomto na naše pomery trochu nudnom ovocí je totiž ozajstný koktail zdravia. Obsahujú množstvo pozitívnych látok – vitamíny C, A, B1, B2, B6, B12, E, K, kyselinu pantoténovú, niacín, biotín, či kyselinu listovú. Dôležité však je jablká nešúpať  – najväčší prínos pre vaše telo má totiž práve šupka a dužina tesne pod ňou. Jablká sú, podobne ako tekvica, zo štyroch pätín tvorené vodou. V jablkách sa tiež nachádza veľa vlákniny, takže sú vhodné aj pri diéte a zápche. Okrem toho sú podľa mnohých štúdií výbornou prevenciou proti rakovine žalúdka, pečene a prsníkov. Úlohu zohrávajú najmä fytochemikálie, ktoré chránia bunky pred poškodením.

Červená repa proti rakovine

Červená repa ešte vždy nemá toľko fanúšikov, koľko by si vďaka svojmu obsahu zaslúžila. Práve cvikla totiž patrí medzi najzarytejších bojovníkov proti rakovine. Antokyany, ktoré obsahuje, totiž účinne likvidujú voľné radikály. Preto je cviklová šťava odporúčaná ako prevencia, ale aj pri samotnej liečbe nádorov. Červená repa tiež obsahuje kremík, meď, zinok, jód, draslík aj kyselinu listovú. Jej výhodou je aj nízka kalorická hodnota (cca 180 kJ na 100 g). Pomáha zároveň urýchľovať metabolizmus a má silné detoxikačné účinky, takže ak sa chystáte diétovať, určite sa ju vyplatí zaradiť do vášho jedálnička.


Mohlo by vás zaujať: Červená repa: Smelý bojovník za krásu a proti rakovine


Karfiol na cholesterol aj artritídu

Ďalší bojovník nielen proti rakovine. Jedna porcia karfiolu denne podľa doktorky Feskanichovej z Chaningovho laboratória môže znížiť riziko rakoviny pľúc až o 61 percent. Zároveň tak znižujete aj možnosť reumatoidnej artritídy. Okrem toho je karfiol bohatý na vitamín C, čo z neho robí skvelú prevenciu proti jesenným prechladnutiam a tiež znižuje zlý cholesterol.


Máte v obľube spomínané potraviny? Ktoré ďalšie druhy jesenného ovocia a zeleniny si doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame