Test na odhalenie rakoviny hrubého čreva: Ako si ho spraviť a za koľko?

Tehotenský test

thinkstockphotos.com

Kolorektálny karcinóm alebo rakovina hrubého čreva a konečníka patrí na Slovensku k najčastejším zhubným ochoreniam. Hoci táto diagnóza znie hrozivo, ak pacient príde k doktorovi zavčasu, je veľká šanca, že sa ochorenie podarí zastaviť. Jedným z vyšetrení, ktoré pomáhajú riziko rakoviny odhaliť, je test na okultné (skryté) krvácanie v stolici.

Kolorektálny karcinóm sa v 90 percentách vyvinie z polypu sliznice konečníka a hrubého čreva. Už polyp vykazuje prvé príznaky ochorenia. Uvoľňuje do stolice malé množstvá krvi, ktoré však voľným okom nemožno postrehnúť. Ak sa polyp objaví včas, dá sa odstrániť aj bez operácie a eliminovať tak riziko vzniku rakoviny. Keď sa však prevencia zanedbá, môže sa zvrhnúť na zhubný nádor. Preto je veľmi dôležité kontrolovať stolicu testom na okultné (skryté) krvácanie.

Komu je test určený?

Po päťdesiatych narodeninách by ste s testovaním radšej nemali otáľať. Koniec koncov, každé dva roky vám ho hradí poisťovňa a dostať by ste ho mali u svojho všeobecného lekára (môžete si ho však kúpiť aj v lekárni – stojí cca od štyroch eur.). Ak patríte do rizikovej skupiny a kolorektálny syndróm máte v rodine, mali by ste sa testovať najneskôr od štyridsiatky. Samozrejmosťou je aj testovanie v prípade ďalších príznakov bez ohľadu na vek. Spozornieť treba najmä pri:

  • zmene pravidelnosti stolice
  • častej hnačke alebo zápche
  • veľmi tmavom sfarbení stolice
  • stolici odchádzajúcej v úzkom prúžku
  • svrbení konečníka, podráždení a opuchu
  • pocite, že črevo sa úplne nevyprázdňuje
  • tráviacich problémoch (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče)
  • častom, aj bolestivom uvoľňovaní vetrov
  • neúmyselnej strate hmotnosti, nechuti do jedla
  • zvýšenej únave

Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Pripravte sa

Test na skryté krvácanie nevyžaduje špecifickú diétu, v záujme čo najpresnejších výsledkov je však vhodné dodržať niekoľko pravidiel. Alkohol a lieky, ktoré by mohli spôsobiť gastrointestinálne podráždenie a prípadné krvácanie (aspirín, kortikosteroidy a pod.), by ste mali vynechať týždeň pred testom. Dvadsaťštyri hodín pred testom (prípadne aj viac – skonzultujte s lekárom) je vhodné vysadiť lieky podávané formou čípkov. Ženy, ktoré menštruujú, by si test nemali robiť tri dni pred a tri dni po perióde.

Doma a v pokoji

Nemusíte byť v strese zo žiadnych nepríjemných odberov v ambulancii lekára. Tento test si urobíte sami v pohodlí domova odobraním vzorky ideálne z troch rôznych miest jednej stolice. Tie dáte do skúmavky s extrakčnou tekutinou, zatrasiete a potom kvapnete pár kvapiek na priložený test. Výsledky sú podobné, ako pri tehotenskom teste – dve čiarky symbolizujú pozitívny výsledok, v stolici sa teda nachádza krv, jeden prúžok znamená, že v stolici krv nie je.  


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pozitívny test? Nepanikárte!

Možno vám test vyšiel pozitívny, to však ešte neznamená, že musíte mať polypy, či dokonca rakovinu. Pozitívny výsledok môžu zapríčiniť napríklad aj hemoroidy. Je však jasným signálom, že by ste sa mali čo najskôr vybrať k odborníkovi.


Absolvovali ste už test na okultné krvácanie? Napíšte svoje pocity a skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame