Udržte si Alzheimera od tela: Sedem tipov, ktoré sa oplatí vyskúšať

Žena

thinkstockphotos.com

Byť zdravotne fyzicky v poriadku, ale hlavu mať celú dopletenú je predstava, ktorá zrejme naháňa strach mnohým z nás. Alzheimerom trpia na Slovensku tisícky ľudí, aj keď mnohí ešte nemajú túto chorobu diagnostikovanú. Vyhnúť sa jej nie je jednoduché, predsa len však môžete pre bystrú myseľ spraviť viacero opatrení. Zistite, čo robiť, aby ste si pamätali aj v osemdesiatke všetko tak dobre, ako dnes.

Tá správna vôňa: Rozmarín

Podľa vedcov práve jeho vôňa dokáže stimulovať pamäť. O jeho účinkoch svedčí štúdia výskumníkov z Univerzity v Northumbrii, ktorí rozdelili 66 participantov do dvoch miestností. V jednej voňal rozmarín, druhá bola bez vône. Účastníci, ktorí boli v prvej miestnosti, zvládli úlohy spojené s pamäťou lepšie. Ak sa teda chcete vedieť lepšie sústrediť, alebo sa venujete pamäťovým cvičeniam, obklopte sa vôňou rozmarínu – či už v podobe samotnej rastlinky, alebo vonnej sviečky či oleja.

Ideálny nápoj: Čaj z ginko biloba

Pokiaľ máte problém so zabúdaním, či spomenutím si na niečo, určite ho vyskúšajte. Viacero štúdií potvrdilo jeho priaznivý účinok na pamäť, ako aj preventívne účinky v boji proti Alzheimerovi. Konkrétne má táto rastlinka pozitívne účinky na učenie sa a pamäť (kognitívne funkcie), ale zároveň tiež zlepšuje medziľudské vzťahy zlepšením socializácie a pôsobí priaznivo proti depresii.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa problémom s pamäťou: K bystrému mozgu si pomôžete vhodnou stravou


Zdravé zhrešenie: Horká čokoláda

Takmer každý z nás si aspoň raz za čas rád pochutí na nejakej dobrote. Ak chcete zároveň prospieť aj svojej pamäti, vyberte si čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Tento druh podporuje prekrvenie kľúčových častí mozgu na dve až tri hodiny. Mozog potom lepšie plní svoje kognitívne úlohy. Čokoládu s aspoň 70 percentami kakaa môže zastúpiť aj horká čokoláda na pitie.

Kamaráti pomôžu: K zdravej mysli

Sociálne vzťahy sú dôležité nielen pre našu psychickú pohodu. VU Univerzitné medicínske centrum v Amsterdame skúmalo rizikové faktory demencie a výsledky boli v oblasti vzťahov s okolím jednoznačné. Osamelí ľudia majú dvakrát takú šancu, že sa u nich vyvinie Alzheimer, alebo iná forma demencie ako ľudia, ktorí komunikujú s rodinou, priateľmi, okolím – a jednoducho sa necítia osamelí.

Cvičiť, cvičiť, cvičiť: Aj mozog

Rôzne druhy krížoviek, ktoré by ste mali striedať, „bifľovanie sa“ rôznych čísiel a faktov, ale aj učenie sa rôznych nových vecí. Skúste začať hrať na hudobnom nástroji, či osvojiť si prácu s tabletom. Potrebujete nový telefón? Vymeňte ten najjednoduchší model za zložitejší a komplikácie pri zaobchádzaní s ním berte ako aerobic pre svoj mozog.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


To najdôležitejšie: Pohnite sa

Cvičenie pamäte, výživové doplnky, či správna strava – to všetko pomôže v boji proti Alzheimerovi. Tou najsilnejšou zbraňou však ostáva pohyb. Preto by ste sa aspoň dva-trikrát týždenne mali venovať aktivite, ktorá vám výrazne zvýši tep a to aspoň pol hodinu. Výhodou je, že vás cvičenie nič nestojí, môžete sa mu venovať vnútri či vonku, v spoločnosti priateľov či osamote. Zabudnite teda na rôzne výhovorky a dajte sa do toho.

Alkohol môže byť: Ale s mierou

Jeden pohár červeného vína denne – to je podľa viacerých štúdií celkom vhodná forma prevencie pred Alzheimerom. Zatiaľ čo viac alkoholu naopak k vývinu tohto ochorenia prispieva, v malom množstve je podľa všetkého prospešný.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.





Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame