Prsia pod drobnohľadom: Hrčky, zdureniny, bolesti – kedy treba konať?

prsník

thinkstock.com

Zvýšenou citlivosťou, opuchom či bolestivosťou prsníkov trpí takmer každá žena najmä v čase menštruačného cyklu. Viac ako polovica dám sa však s podobnými príznakmi občas stretne aj za plného zdravia či po menopauze. K návšteve gynekológa nás väčšinou dotlačí až nahmatanie hrčky, no lekári sa zhodujú, že žiaden z ľahších či ťažších stavov by sme nemali podceňovať. Aké negatívne fyziologické neduhy sa na ženských prsníkoch vyskytujú najčastejšie a čo všetko sa za nimi môže skrývať?

  1. Hrčky vo väčšom počte na oboch prsníkoch, zrnitý povrch

Hoci každú ženu dokáže vydesiť už len jedna jediná hrčka, občas sa uzlíkov objaví viac na oboch prsníkoch naraz. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti okolo bradaviek, v horných a vonkajších častiach poprsia. Na pokožke vytvárajú nerovnomerný povrch až zrnitú textúru. Ak sa niečo podobné prihodilo aj vám, zrejme ide o takzvané fibrocystické prsia. S návštevou gynekológa určite neotáľajte. Sú totiž potrebné ďalšie vyšetrenia na vylúčenie zhubného nádoru.

  1. Citlivé prsníky, bolestivé na dotyk

K tomuto stavu najčastejšie dochádza 14 dní pred očakávanou periódou, teda v čase ovulácie. Pocit citlivosti môže byť výraznejší najmä v prípade, ak to preženiete s kávou alebo so slanými jedlami. Ak pocit tlaku a „naliatych“ prsníkov každý mesiac ustúpi, nemusíte sa nad tým príliš trápiť. Ide o zadržiavanie vody v dôsledku hormonálnych zmien.


Mohlo by vás zaujať: Chráňte si svoje prsia: Odhaľte rakovinu včas a vyhnite sa mastektómii či smrti


  1. Jediná hrčka – zvonku tvrdá, zvnútra ako špongia

Jednotlivé hrčky sa od seba odlišujú nielen svojím tvarom, ale aj konzistenciou. Ak ste si nahmatali uzlík oválneho tvaru, ktorý je vo vnútri mäkký a poddajný, ale na povrchu tvrdý, zrejme ide o cystu. Cystami najčastejšie trpia ženy vo veku od 35 do 50 rokov. Aj v tomto prípade je nevyhnutná návšteva gynekológa pre vylúčenie nádoru. Niektoré bolestivé a nezhubné cysty je možné ambulantne prepichnúť ihlou. Zlou správou ale je, že cysty sa môžu po čase objaviť znova.

  1. Malá, okrúhla, pohyblivá hrčka

Najčastejšie si takýto tvrdý uzlík vzniknutý zhrubnutím väziva žena nájde sama. Ide o hrčku, ktorá je síce nebolestivá, no pod pokožkou sa pohybuje. Uvedené príznaky patria fibroadenómu, ktorý patrí do kategórie nezhubných nádorov. K jeho rastu dochádza predovšetkým v čase hormonálnych zmien (puberta, gravidita, obdobie pred menopauzou). Návšteve gynekológa sa určite nevyhýbajte.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o rakovine prsníka: Ktoré z nich sa zakladajú na pravde?


  1. Tvrdá, nepohyblivá hrčka

… je jedným z príznakov rakoviny prsníka. Väčšina nezhubných uzlíkov a zdurenín vo vnútri obsahuje tekutinu, tuk alebo iné veľmi mäkké tkanivo. Malígna hrčka je však veľmi tvrdá, pod kožou sa nehýbe a odporuje zákonom gravitácie. Predtým, ako spanikárite, je potrebné si uvedomiť, že zhubným nádorom prsníka býva len jedna z desiatich hrčiek, kvôli ktorým ženy navštívia svojho gynekológa. Ak sa navyše choroba podchytí včas, liečba býva úspešnou až v 90% prípadov.

  1. Lokálne zhrubnutie časti prsníka, jamkovitý povrch

Aj tieto príznaky, bohužiaľ, poukazujú na zhubný nádor prsníka. Spolu s nimi sa môže vyskytovať aj pretrvávajúca bolesť, zmeny veľkosti či tvaru prsníkov, začervenanie, výtoky z bradaviek. Namiesto pátrania na internete okamžite navštívte svojho lekára a podstúpte náležité vyšetrenia.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!


  1. Bolesť, ktorá neodchádza

Ako už bolo spomínané vyššie, bolesť prsníka môže patriť zákernej rakovine. Zároveň však môže súvisieť s hormonálnymi zmenami a so zadržiavaním vody v tele. Pod nepríjemné pocity sa tiež môže podpísať aj úraz, ktorému by ste v prvom okamihu možno ani nevenovali príliš veľkú pozornosť.

  1. Ranky a chrasty na bradavkách

Ak vám bradavky sčervenajú, svrbia a následne sa nich tvoria šupinky a chrasty, môže ísť o ekzém, či obyčajné podráždenie kože spôsobené bielizňou. Problém nastáva vtedy, ak je tento stav liečený ako ekzém a nechce ustúpiť. Vtedy treba zvážiť, či sa pod príznakmi nevyskytuje veľmi zriedkavá Pagetova rakovina. Dobrou správou je, že ak sa liečba nepodceňuje, prognóza uzdravenia je vcelku priaznivá.


Našli ste si niekedy hrčku v prsníku? Ako ste reagovali? Ako sa zachoval gynekológ a aké vyšetrenia vám robil? Ohodnotili by ste jeho prístup ako dobrý? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame