Spoznajte všetky plusy nejedlých gaštanov: Hodia sa v domácnosti aj ako liek

Gaštany

thinkstockphotos.com

Keď príde jeseň, nastane čas gaštanov. Počas septembra a októbra ich v šuchotajúcom lístí zbierajú nielen deti, ale i dospelí. Jedlé pečené gaštany lákavo rozvoniavajú a sú tradičnou sezónnou pochúťkou. Čo však s gaštanmi nejedlými – plodmi pagaštana konského? Ani vy neodoláte a ak vám nejaký príde do cesty, zodvihnete ho? Možno zbierate gaštany cielene pri prechádzke popod farebné stromy. Ak ste už vyrástli z hier s gaštanovými figúrkami, ponúkame vám ďalšie možnosti využitia gaštanov. Sú totiž nielen pekné a sympatické, ale i zdravé a užitočné.

Precvičte si nimi prsty

Nosenie gaštanov vo vreckách má pomôcť ako prevencia pred nachladnutím a na posilnenie imunity. Gaštany totiž pohlcujú škodlivé elektrické výboje a pomáhajú zbaviť sa aj nervozity, agresivity či zlej nálady. Ak neveríte na energetické čáry-máry, využite gaštany vo vreckách ako praktickú masážnu pomôcku. Rada starých mám je rukami vo vreckách gaštany miesiť, kotúľať, posúvať prstami. Prospieva to malým  kĺbom prstov a zároveň podporuje prekrvenie rúk v chladnom počasí. Skúste to počas prechádzky či čakaní na autobus.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné recepty na liečbu reumy: Za vyskúšanie určite stoja!


Ochránia vlnu

Keď ešte pasenie oviec a spracovanie ovčej vlny bolo bežnou činnosťou našich predkov, gaštany sa vkladali do vriec s ostrihanou vlnou, aby ju chránili pred škodcami. Ako prevenciu pre šatovými moľami vložte na dno šatníka a do políc medzi oblečenie zopár gaštanov, obsahujú totiž mierny insekticíd.

Vysušia mokrú obuv

Využitie nájdu gaštany tiež pri sušení mokrej obuvi. Ak máte premočené kožené čižmy či topánky, nakrájajte alebo podrvte nadrobno gaštany a vložte ich do topánok. Vaše topánky tak vyschnú rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Pre zdravé cievy

Vo farmaceutickom priemysle sa využívajú kvety, listy, plody i kôra pagaštana konského. Obsahujú totiž látku aescin, ktorá zvyšuje pevnosť a pružnosť cievnych stien a napomáha dobrej cirkulácii krvi v cievach. Rôzne masti a gély zmierňujú bolesti svalov a kĺbov, masážne prípravky sa používajú na masáž nôh, pretože prekrvujú pokožku, pomáhajú pri kŕčových žilách a hemoroidoch, opuchoch, posilňujú cievne steny a zbavujú pocitu ťažkých nôh.

Gaštanová tinktúra

Tinktúra z nejedlých gaštanov slúži len na vonkajšie použitie, najmä pri bolestiach kostí, kĺbov a na zrelaxovanie dolných končatín. Na jej prípravu potrebujete gaštany a aspoň 40% alkohol. Použiť môžete lieh, vodku, slivovicu, domácu pálenku alebo aj Alpu. Čerstvé gaštany nakrájajte na plátky, vložte do zaváracieho pohára, zalejte alkoholom a uzavrite. Nechajte lúhovať 3 týždne pri izbovej teplote. Tekutina má hnedú farbu a slizovitú konzistenciu, niekedy sa môže vytvoriť okolo gaštanov biela zrazenina. Tinktúru po scedení použite podľa potreby na natieranie boľavých miest. Myslite pritom na to, že môže zafarbiť svetlé oblečenie.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Masť z pagaštana konského

Masť vhodná na natieranie boľavých kĺbov a liečbu hemoroidov sa dá pripraviť zo sušených gaštanov a bravčovej masti. Gaštany je potrebné rozdrviť, môžete na to použiť plátené vrecko a tĺčik na mäso. Nesolenú bravčovú masť roztopíme a vmiešame do nej podrvenú zmes, tak aby gaštany siahali po hladinu. Chvíľu povaríme a necháme vychladnúť. V priebehu 10 dní zopakujeme tento proces ešte dvakrát. Nakoniec teplé scedíme a rozdelíme do menších nádobiek.

Aby vydržali bez plesne

Gaštany možno skladovať v plátenom vrecúšku alebo voľne rozložené. Nesmú byť v uzavretej nádobe alebo igelitovom vrecúšku, tam ich napadne pleseň. Plody pagaštana konského nie sú jedlé, nezrelé gaštany a zelené pichľavé obaly semien obsahujú saponíny, ktoré môžu pri požití väčšieho množstva spôsobiť otravu, najmä u detí. Zrelých hnedých gaštanov sa obávať nemusíte, ale na konzumáciu nie sú vhodné.


Na čo všetko využívate plody pagaštana konského vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame