Menopauzu znášajú ženy čoraz ťažšie: Na čo všetko sa pripraviť?

menopauza

thinkstock.com

Obdobie klimaktéria sa ešte donedávna považovalo za absolútne prirodzené a nepripisovala sa mu takpovediac žiadna pozornosť. Najnovšie štúdie však ukazujú, že menopauza dokáže ženám v zrelom veku strpčiť život až do takej miery, že ich vyradí z pracovného či spoločenského života. Navyše sa s obdobím prechodu spájajú stále nové a nové symptómy, ktoré dámam ich situáciu nijako neuľahčujú. Ktoré to sú a dá sa s nimi vôbec niečo robiť?

Čísla sú čoraz alarmujúcejšie

O tom, že hormóny estrogén a progesterón dokážu s telom aj psychikou narobiť naozaj kadečo, vie každá žena svoje. Prvé výkyvy prichádzajú na začiatku puberty a úzko súvisia s menštruáciou. K ďalším výrazným zmenám dochádza v čase tehotenstva, pričom celý hormonálny kolobeh uzatvára menopauza spravidla po 45. roku života. A práve toto obdobie mnohé ženy vnímajú ako najťažšie. Vyplýva to z ankety, ktorej sa zúčastnilo 3275 žien. Až pätina z nich bola nútená kvôli sprievodným javom prechodu vyhľadať lekára a dať si pauzu od práce. Polovica z týchto žien však na tom bola tak zle, že sa ocitla na dlhodobej PN-ke.

Čo všetko ženy v prechode trápi?

Z výsledkov spomínanej štúdie vyplýva, že polovica opýtaných žien sa cíti depresívne a viac než jedna tretina respondentiek trpí úzkosťou. Medzi ďalšie najčastejšie symptómy patrí vyčerpanosť, bolesť svalstva, nočné potenie, návaly tepla či výpadky pamäte.


Mohlo by vás zaujímať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Odborníci z oblasti medicíny sú vlažní

V nelichotivom svetle sa ocitli predovšetkým obvodní lekári, ktorí uvedené príznaky nerozpoznali ako menopauzu a odmietli pacientkam predpísať alternatívu syntetickej hormonálnej liečby. Každá štvrtá žena sa preto obrátila na rodinného lekára, no ani tam sa nestretla so stopercentnou ústretovosťou. Štvrtina z týchto dám totiž pripustila, že na tému klimaktéria nikdy neprišla reč.

Odborníci sa aj na základe vyššie uvedených výsledkov zhodujú, že neempatickí lekári a zdravotnícky personál podceňuje menopauzu s odôvodnením, že ide o prirodzenú súčasť života, s ktorou by sa ženy mali jednoducho vyrovnať. Štúdia ale preukázala, že pre 28% opýtaných dám boli príznaky také silné, že im zasahovali do každodenného života.

Ženy si zaslúžia väčšiu pozornosť

S dotknutými pacientkami súhlasí aj doktorka Annie Evans, ktorá je odborníčkou na menopauzu v bristolskej nemocnici spoločnosti Nuffield Health: „Menopauza je stav, ktorý je často kladený na vedľajšiu koľaj ako prostá súčasť života a nie niečo, čo by sme mali brať vážne. Ale pre mnoho žien môžu byť symptómy extrémne a môžu mať zničujúci dopad.“ A na čo sa jej dámy v ambulancii najviac sťažujú? „Mnohé sú úzkostlivé, zmätené, deprimované a vyčerpané až do takej miery, že nezvládajú bežné rutiny dňa. Je totálnou tragédiou, že obrovskému množstvu týchto žien sa nedostane vôbec žiadna pomoc,“ uviedla spomínaná špecialistka. Za pravdu jej dáva, bohužiaľ, aj veľmi nelichotivá štatistika. Každá desiata žena kvôli príliš silným príznakom menopauzy zvažovala výpoveď v práci či predčasný starobný dôchodok.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Ozvali sa aj ďalšie dámy, podľa ktorých je to ešte horšie

Keďže výskum sa priamo dotýka veľkého množstva zástupkýň nežnejšieho pokolenia, reakcie nenechali na seba dlho čakať. Väčšina diskutujúcich žien súhlasí s výsledkami, pričom mnohé uvádzajú aj ďalšie ťažkosti, s ktorým bojujú. „Mám pred menopauzou, svrbí ma koža, bolia ma kĺby, potrebujem chodiť na toaletu veľmi často, až ma to budí zo spánku. Zdá sa, že sa mám ešte na čo tešiť,“ píše jedna z internetových užívateliek. Svojím názorom prispela aj Julie Dalton: „Áno, je to pravda a je to strašné. Ja som v klimaktériu už piaty rok. Som alergická na toľko vecí, že musím so sebou nosiť epipen (liek prvej pomoci pri anafylaktickom šoku, pozn. red.). „Som vyčerpaná, unavená, vystresovaná, bez energie a v niektoré dni sa cítim na dne, až so samovražednými myšlienkami. Neustále beriem antihistaminiká, antidepresíva a nič z toho nezaberá. Kým mi diagnostikovali dermatitídu, trvalo to osem mesiacov.“

Pomôže zdravší životný štýl

Aj keď u každej dámy je prežívanie klimaktéria individuálne a odlišné, vo všeobecnosti si vraj môže pomôcť každá z nás. Je totiž vedecky dokázané, hormonálne zmeny sú citeľnejšie pri nadmernej konzumácii cukru, nezdravých tukov a z toho plynúcej obezity. Aj spomínané svrbenie môže byť, napríklad, jedným z príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky. Ďalším nepopierateľným faktom je, že po menopauze dochádza k prírastku na hmotnosti a chudnutie už zďaleka nie je také jednoduché. Aj preto by sme mali na svoju hmotnosť myslieť vopred a nezabúdať na dostatok pravidelného pohybu.


Ako zvládate alebo ste zvládali menopauzu vy? Čo vám pomáhalo? Poraďte ostatným v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame