Aby komín fungoval, ako má: Nezabudnite na jeho povinnú kontrolu

Kominár

thinkstockphotos.com

Vidieť náhodou kominára na ulici má ešte vždy v sebe kus romantiky. Ak však máte na dome komín, stretnutia s ním by pre vás mali byť pravidlom. Revízia komína je povinná zo zákona a pri jej zanedbaní vám hrozí množstvo nepríjemností. Ako často ju treba vykonávať a koľko za ňu zaplatíme?

Na Slovensku bolo vlani okolo 800 požiarov spôsobených nedostatočnou údržbou komínových telies. Prezident Komory kominárov Slovenska (KKS) Milan Deák preto pred začiatkom zimy upozorňuje na povinné kontroly, ktoré majú zabezpečiť majitelia rodinných domov, správcovia bytových domov a v podnikateľských objektoch konatelia spoločností alebo správcovia objektov.

Ako často musíte kontrolovať?

,,Pravidelnosť kontrol závisí od výkonu spotrebičov, ktoré sú napojené na komín a od druhu paliva. Komínové telesá s komínovou vložkou, na ktoré sú napojené spotrebiče do 50 kW na plynné palivo, podliehajú povinnej kontrole raz ročne. Pokiaľ sú komíny bez komínovej vložky, podliehajú povinnej kontrole dvakrát ročne. V prípade, že v objekte sú spotrebiče na pevné palivá, podliehajú komíny kontrole až trikrát ročne. Pri spotrebičoch s celkovou výkonnosťou nad 50 kW komíny podliehajú kontrole každé dva mesiace,“ informoval Deák. Lehoty obsahuje vykonávacia vyhláška z roku 2007 k Zákonu o ochrane pred požiarmi. 


Mohlo by vás zaujať: Romantický krb aj vo vašom byte: Vyčarí príjemnú atmosféru bez zložitej inštalácie


Zabúdať sa nevypláca

Následky ignorancie či zábudlivosti môžu byť tragické. ,,Pokiaľ majitelia objektov kontrolu nezabezpečia, v tom lepšom prípade môžu dostať pokutu a v horšom môže objekt vyhorieť, alebo sa v ňom môže niekto udusiť,“ varuje prezident KKS a myslí si, že majitelia svoje povinnosti zanedbávajú. Pripisuje to neznalosti zákonov. 

Koľko za kontrolu zaplatíte?

Cenníky kominárov závisia nielen od pracnosti čistenia komína, jeho dĺžky, priemeru, ale aj od počtu kilometrov, ktoré musia absolvovať do objektu. ,,Ceny sa pohybujú zhruba od 10 do 40 eur, je to individuálne,“ poznamenal Deák.


Mohlo by vás zaujať: Plynový kotol vás môže aj zabiť: Ako zabrániť úniku nebezpečných splodín?


Vypýtajte si potvrdenie

Upozornil, že po každej kontrole by mal majiteľ alebo správca objektu dostať od kominára potvrdenie o čistení a kontrole, ktorého vzor obsahuje vyhláška. Na potvrdení popíše komíny a spotrebiče, ktoré revidoval, uvedie dátum a objekt. 

Kominára si podľa rôznych lokalít môžete vyhľadať na webovej stránke Komory kominárov Slovenska www.kks-sr.sk v rubrike nájdi si svojho kominára.


Dávate si komín pravidelne kontrolovať? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s kontrolami v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame