Ústa ako zrkadlo zdravia: Čo prezrádzajú o tom vašom?

ústa

thinkstock.com

Ústa sú považované za takpovediac vstupnú bránu tráviaceho systému a sú uspôsobené najmä na mechanické spracovanie potravy. Nahliadnuť do nich zvykneme najmä v prípade, že nás pobolievajú zuby alebo nám začnú krvácať ďasná. Vedeli ste však, že stav ústnej dutiny môže pomôcť k tomu, aby ste spozorovali počiatky vážnej choroby? Vezmite do ruky zrkadlo a zistite, na čo by ste si v súvislosti so starostlivosťou o ústa rozhodne mali dávať pozor.

Zápach z úst

Zlý dych je mimoriadne nepríjemný, pretože otravuje naše okolie a dokáže nám poriadne znížiť sebavedomie či spoločenský kredit. Ak máte so zápachom úst problémy aj vy, vyhľadajte zubára pre možný skrytý zápal, ktorý častokrát odhalí až panoramatický röntgen. Je zrejmé, že uvedomelý pacient so zlým dychom venuje ústnej dutine náležitú pozornosť – čistí si zuby viackrát za deň, používa ústnu vodu či dokonca osviežovače dychu. Ak hygienu nezanedbávate a stomatológ zápal vylúčil, je načase navštíviť obvodného lekára. Zlý dych totiž môže signalizovať vážne problémy v hlbších častiach tráviacej sústavy – poruchy činnosti žalúdka a trávenia, či dokonca chorobu pečene. Práve pre ňu je typické to, že sa v raných štádiách inak než zlým dychom neprejavuje.

Žlté zuby

Žlté sfarbenie skloviny má zvyčajne na svedomí fajčenie a časté požívanie niektorých pochutín – kávy, čierneho čaju či červeného vína. Farbu zubov do veľkej miery ovplyvňuje aj genetika, no zistilo sa, že k žltkastým odtieňom prispievajú aj mnohé lieky. Medzi najvýznamnejšie patrili tetracyklíny prítomné v širokospektrálnych antibiotikách. Kedysi sa vo veľkom predpisovali aj detským pacientom, no kvôli poškodzovaniu skloviny sa ich užívanie obmedzilo. Nevhodné môžu byť aj niektoré prípravky na vyplachovanie úst pri krvácaní ďasien a tiež lieky na liečbu hypertenzie.


Moho by vás zaujímať: Pekný úsmev čo najdlhšie: Tu je kompletný plán ukážkovej starostlivosti o zuby


Suché sliznice úst

So suchom v ústach sa môžeme stretnúť aj za plného zdravia, pokiaľ podceníme pitný režim. Vysušené sliznice sú tiež bežné aj u fajčiarov alebo v prípade, že si doprajeme pár pohárikov alkoholu bez takzvanej „brzdy“. Nedostatočná tvorba slín je však zároveň jedným zo skorých príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky. Tá spôsobuje zhrubnutie ciev v slinných žľazách, ktoré spomaľuje prirodzenú tvorbu slín, kvôli čomu sú v konečnom dôsledku aj ďasná náchylné na vznik infekcie. Medzi ďalšími príznakmi rozvíjajúceho sa diabetu dominuje smäd, tŕpnutie rúk a nôh, časté močenie a rozmazané videnie.

Afty, kúty, pľuzgiere

Sú mimoriadne nepríjemné, pretože premieňajú jedenie na hotové utrpenie. Z času na čas niečím z vymenovaného trpí až 80% populácie. Problém nastáva, ak sú tieto bolestivé ranky a poškodenia sliznice príliš časté, alebo nevymiznú ani po dvoch týždňoch. V tom prípade by ste mali zbystriť pozornosť a ihneď navštíviť lekára. Je totiž celkom možné, že sa jedná o jeden z prvých prejavov rakoviny úst. Každý rok táto diagnóza pribudne až u viac než tridsiatich tisícok pacientov, predovšetkým vo vekovej skupine nad 60 rokov. Mnohé stavy sú pritom rozpoznané až príliš neskoro, pričom riziko vzniku zvyšuje pravidelné fajčenie.


Mohlo by vás zaujímať: Také obyčajné sliny? Ani náhodou – zistite, čo všetko pre vaše telo robia


Krvácanie ďasien

Kladie sa do popredia najmä kvôli tomu, že ním trpí až polovica z nás. Krvácaniu ďasien sa nevyhnete, napríklad, v prípade, že začínate s používaním medzizubnej kefky a potrebujete si na ňu zvyknúť. Bohužiaľ, červená pena pri umývaní zubov najčastejšie priamo súvisí so zápalom ďasien, ktorý vedie k paradentóze a vypadávaniu zubov. Znie to síce ako klišé, no liečbu v tomto prípade naozaj neradno odkladať, pokiaľ si svoje zuby chcete udržať na mieste čo najdlhšie.

„Zbrúsené“ a opotrebované zuby

Hoci o tom mnohí z nás ani len netušia, patria medzi skupinu ľudí, ktorí v noci škrípu zubami. Ide o nahromadenie emočného alebo fyzického stresu, ktorý sa prejavuje v spánku. Stomatológovia túto poruchu odhalia okamžite vďaka špecifickej textúre zubov a ich „zbrúsenému“ zarovnaniu. So škrípaním zubov bývajú často spojené aj bolesti sánky a hlavy. V ideálnom prípade vás však na škrípanie zubov v spánku upozorní váš partner. Riešenie býva veľmi jednoduché – stomatológ vám nechá vyrobiť pomôcku na ochranu skloviny a vy sa pokúsite redukovať stres vo vašom živote na minimum.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame