Zostaňte fit celú zimu: Takto sa vám choroby vyhnú na sto honov

Starší pár

thinkstockphotos.com

Chrípka, nádcha a iné vírusy ako keby čakali za rohom, preto je už na čase pripraviť sa na jesenný i zimný nápor bacilov. Jednou z možností je očkovanie, dôkladná hygiena taktiež nie je na škodu, ale imunitu môžete posilniť aj prírodným spôsobom bez ihiel a dezinfekčných prípravkov.

Vyspite sa doružova

V období záťaže organizmu mu treba dopriať dostatok oddychu. Bunky sa počas kvalitného nočného odpočinku regenerujú a jeho nedostatok zvyšuje tvorbu hormónu nazývaného kortizol, známeho taktiež ako stresový hormón, ktorý znižuje obranyschopnosť imunitného systému. Ak niekto v domácnosti zaľahne s nádchou, rýchlo ho pošlite do postele. Nenadarmo sa hovorí, že chorobu treba vyležať.

Stresu dajte červenú

Vedeli ste, že už niekoľkodňový stres vie znížiť množstvo buniek schopných bojovať s infekciou na polovicu? Nie je jednoduché vyhnúť sa stresu, ale pokus odbúrať ho stojí za to. Stačí si nájsť spôsob, ktorý vyhovuje práve vám ako napríklad šálka čaju, čokoláda, prípadne šport, alebo horúci kúpeľ.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?


Šport? Áno, prosím

Pohyb posilňuje imunitný systém vďaka tomu, že telu zabezpečuje dobrý prietok krvi. Protilátky, ktoré sa v nej nachádzajú, sa tak bez problémov môžu pohybovať v našom tele, a teda zasiahnuť tam, kde je to práve potrebné.

Tabaku sa vyhýbajte

Dýchanie cigaretového dymu, hoci aj nepriame, podporuje tvorbu zápalov a produkciu hlienov v dýchacích cestách. Všetky bacily, ktoré by už dávno mohli byť preč, zostávajú vo vašom tele, čo protilátkam robí dvojnásobnú prácu a zvyšuje to šancu, že ochoriete.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Jedlo ako liek

Imunitný systém jednoznačne nevie fungovať s nedostatkom vitamínov a minerálov, preto svoju dennú porciu ovocia a zeleniny jednoznačne nevynechávajte, ba čo viac ju ešte zvýšte. Podvyživené telo nedokáže bojovať s vírusmi a bacilmi. Na vytvorenie imunity potrebujete kvalitné stavebné materiály, a preto stavte skôr na rastlinné a živočíšne proteíny ako na karbohydráty a umelé cukry.

Probiotiká nie sú na škodu

Naše telá sú automaticky nastavené na to, aby sa snažili infekcie a ochorenia potlačiť. V tráviacom i dýchacom trakte prebývajú užitočné baktérie, ktorých úlohou je držať bacily a vírusy na uzde. Niekedy však potrebujú povzbudiť, a práve na to slúžia probiotiká. Doplniť ich môžete konzumáciou jedál so živými kultúrami, napríklad jogurtov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu


Liečivé lúče aj v zime

V zimných mesiacoch je veľmi ťažké svojmu telu dopriať dostatok slnečných lúčov. Imunitný systém však pre svoje správne fungovanie potrebuje vitamín D, ktorý sa v tele tvorí práve vďaka slnku. Nepotrebujete sa opaľovať v soláriu, stačí si dopriať malú prechádzku, či ísť vyvenčiť vášho miláčika a spojiť príjemné s užitočným. Na pokožke by ste však nemali mať krém s UV faktorom. Ak slnko u vás stále nie a nie výjsť spoza mrakov, stavte na mliečne výrobky, mak a tučné ryby ako losos, či makrela.

Nezanedbávajte pitný režim

Voda pomáha vyplavovať z tela toxíny, a tak je pre zachovanie dobrej imunity veľmi dôležitá. Takisto má nenahraditeľnú úlohu pri trávení a zabezpečí, že vaše oči, nos a ústa zostanú čistejšie. Pokiaľ máte doma fľašu s vodou, ktorú používate často, dbajte na časté umývanie, aby sa v nej nehromadili baktérie.


Aké skúsenosti máte s očkovaním proti chrípke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame