Naučte sa sladiť zdravo: Odborníčka vám poradí, ako na to

Cukor

thinkstockphotos.com

V snahe o krajšiu postavu a lepšie zdravie, siahajú mnohí z nás po potravinách, ktoré neobsahujú cukor. Avšak ani to nemusí byť šťastné riešenie. Umelé sladidlá môžu byť niekedy rovnako, ba aj viac škodlivé. Ako si správne vybrať a zdravo nahradiť cukor a sladidlá, poradí MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MBA, MPH, z diabetologickej a metabolickej ambulancie.

Chutný, ale nezdravý

Začnime tam, kde to vlastne celé začalo – pri cukre. Už od nepamäti sú ľudia milovníkmi sladkého a táto vlastnosť im prirodzene zostala až dodnes. Od dávna sa podľa MUDR. Ilavskej ako sladidlo využíval cukor z cukrovej trstiny, no od napoleonských čias sa ku nemu pridal aj repný cukor. Ten sa stal dominantným hlavne v krajinách, ktoré nie sú prirodzenými producentmi trstinového cukru, teda aj v našej oblasti. „Okrem príjemného pocitu a kulinárskeho zážitku, môže mať príjem jednoduchých cukrov v nadmernom množstve aj svoju tienistú stránku – môže byť príčinou nadváhy a obezity a s nimi spojených zdravotných komplikácií – kazovosti zubov, výskytu plesňových infekcií, výkyvov hladín cukru, zvýšenia hladiny krvných tukov,“ vymenúva odborníčka na diabetológiu a metabolizmus, MUDr. Adriana Ilavská z ambulancie v Bratislave.

Hlavná úloha: nahrádzať cukor

To je prvotné poslanie umelých sladidiel. Tie mali taktiež ambíciu zmierniť viaceré zo spomínaných rizík. Ich prioritnou prácou je nahrádzať chuť bežného cukru (sacharózy), pričom však nemajú žiadnu biologickú hodnotu. Podľa chemického zloženia sa umelé sladidlá delia na cukry – napr. fruktóza a cukrové alkoholy – napr. sorbit, xylit, manit, maltit,ujasňuje odborníčka. Zároveň dodáva, že sa rozdeľujú aj podľa obsahu energie (vyjadrenej napríklad v kalóriách alebo jouloch) na neenergetické (nekalorické) – aspartam, acesulfam K, sacharín, atď. a energetické (kalorické) – fruktóza a sorbit.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Z energetických priberiete rovnako ako z cukru

Preto ich treba započítať do bežnej konzumácie stravy počas dňa, tak ako všetky ostatné potraviny. „Fruktóza aj sorbit obsahujú porovnateľné množstvo energie ako bežný cukor, takže ich energetická hodnota nie je zanedbateľná a môžu vyvolávať nadváhu,“ upozorňuje lekárka. Umelé sladidlá sa navzájom líšia nielen chemickým zložením a poskytovanou energiou, ale aj chuťou, sladivosťou, či fyzikálnymi vlastnosťami. Sú to vlastnosti, ktoré ovplyvňujú ich obľúbenosť u konzumentov, výrobcov, možnosti použitia pri tepelnej príprave, ako aj pri výrobe diabetických a nízko-energetických výrobkov.

Aké sa najčastejšie využívajú na Slovensku?

V našej krajine sa najviac používajú acesulfám, aspartam, cyklamát a sacharín. Nájdete ich najmä v:

  • nápojoch
  • cukrovinkách
  • potravinách pre diabetikov
  • kompótoch
  • sterilizovanej zelenine
  • žuvačkách

Mohlo by vás zaujať: Kupujete hnedý cukor lebo je zdravší? Pozor, nie každý je trstinový!


Sacharín – najstaršie umelé sladidlo

Toto najstaršie umelé sladidlo bolo vyrobené úplnou náhodou a to už v 19. storočí. „Sacharín je stabilný, vhodný aj na tepelnú úpravu – napr. varenie alebo pečenie. Je 300- 500 krát sladší ako cukor repný. Pri použití ale zapríčiňuje miernu pachuť, ktorú potravinári neutralizujú miešaním s inými sladidlami,“ vysvetľuje MUDR. Ilavská. Pre jeho nízku cenu (ktorá je však nižšia u všetkých umelých sladidiel oproti trstinovému alebo repnému cukru), má široké uplatnenie.

S Aspartamom opatrne

Aspartam, alebo E 951 je jedno z novších umelých sladidiel, pričom jeho sladivosť je asi 200 krát vyššia, ako je sladivosť repného cukru. „Používa sa hlavne v nápojoch so sladkou chuťou, ale môže sa použiť aj ako stolové sladidlo. Z chemickej stránky je zložený z dvoch aminokyselín, ktoré sa bežne v tele vyskytujú ako súčasť bielkovín – kyselina asparágová a fenylalanín. Približne 10% jeho objemu sa v procese trávenia rozloží v tenkom čreve na metanol,“ uvádza lekárka.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


Bezpečnosť sladidiel je otázna

O bezpečnosti umelých sladidiel sa vedú podľa odborníčky siahodlhé polemiky. Niektoré majú za sebou búrlivé diskusie, niektoré dokonca pozastavenie predaja. Všetky v súčasnosti u nás používané, sú však schválené príslušnými inštitúciami. Ich zoznam nájdete v Potravinárskom kódexe. Okrem toho nie sú umelé sladidlá vhodné pri redukčných režimoch, pretože utvrdzujú stálu chuť na sladké a narušujú cieľ redukcie hmotnosti. Nemali by ich tiež konzumovať ani deti a tehotné ženy.

Ako teda sladiť zdravo?

Namiesto umelých sladidiel odporúča MUDR. Ilavská používať prírodné sladidlá. Tie podľa nej vynikajú prirodzene sladkou chuťou a navyše sú hodnotnejšie aj obsahom vitamínov, cenných minerálnych látok a stopových prvkov. A okrem iného sú aj spestrením vášho bežného stravovania. Lekárka odporúča najmä:

  • trstinový cukor
  • trstinovú melasu
  • javorový sirup
  • stéviu

Čím v domácnosti sladíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame