Chlieb náš každodenný: Ktorý je pre zdravie naj a na čo si dať pri jeho výbere pozor?

Chlieb

thinkstockhphotos.com

Chlieb náš každodenný, daj nám dnes… Veru, chlieb je natoľko dôležitý, že zmienka o ňom sa ocitla v hlavnej modlitbe kresťanov a spoločne so soľou patril medzi najvzácnejšie potraviny, ktorými sa v minulosti vítali vážení hostia. Kedysi si ľudia chlieb piekli doma a na výber veľmi nemali. Naproti tomu dnes si už môžete v obchode vybrať zo širokej ponuky, od klasického bieleho chleba až po celozrnný. Ktorý je ten naj?

Chlieb sa dá bez okolkov nazvať aspoň v našich končinách najčastejšie konzumovanou potravinou vôbec. Prvenstvo si vyslúžil aj vďaka širokej univerzálnosti, ktorú ponúka. Raňajky, večere, desiaty, olovranty – v každom tomto chode nájde svoje uplatnenie. Taktiež je neraz rýchlym riešením pri nečakanej návšteve, ale dá sa aj pohodlne zabaliť so sebou na cestu či výlet, skvelo zasýti a zastaví hlad. A práve vďaka všetkým týmto benefitom si už oddávna uchováva prvú priečku v kategórii najkonzumovanejších potravín.

Aký chlieb si vybrať?

Nie je jedno, čo dávate do úst a to isté platí aj v prípade chleba. A to najmä z dôvodu, že tvorí veľkú časť stravy, ktorú skonzumujete. Ak stále jedávate len jeden a ten istý druh, navyše ak je pripravený z bielej múky, ktorá je v procese spracovania zbavená takmer všetkých výživných látok, nemožno tento zvyk považovať za zdraviu prospešný.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma starý chlieb? Vyčarujte z neho niektorú z týchto dobrôt


Uprednostnite celozrnné výrobky

Ak chcete prospievať svojmu zdraviu, mali by ste prejsť na celozrnné výrobky, alebo ich prinajmenšom začať striedať s bielym pečivom. Aj biely chlieb síce obsahuje malé množstvo bielkovín a vitamínov skupiny B, no v porovnaní s celozrnným len v nepatrnom množstve. Biela múka navyše zaťažuje váš organizmus, na ktorý potom ľahšie útočia rozličné choroby. A okrem toho všetkého sa z neho rýchlo priberá.

Druhy chleba

  • biely chlieb – môže byť zemiakový, alebo len pšeničný. Takýto chlieb poznáte z detstva. Vyrába sa z klasickej bielej múky, pričom je pri výrobe pozbavený vonkajšieho obalu a tým aj všetkých výživných látok, vďaka čomu zaťažuje tráviaci systém a spôsobuje priberanie. Odporúča sa konzumovať ho čo najmenej, resp. vôbec.
  • tmavý chlieb – vyrába sa väčšinou zo zŕn raže, pričom tie sú tiež zbavené obalových častí. Taktiež teda nejde o jednu z najzdravších možností, aj keď oproti klasickému bielemu chlebu je ten tmavý určite hodnotnejší. Pozor si však treba dávať na prifarbovaný chlieb.
  • celozrnný chlieb – jednoznačne najzdravší variant spomedzi všetkých. Obsahuje totiž celé zrná, bez toho, aby boli zbavené vrchného obalu, ktorý obsahuje množstvo cenných látok od minerálov cez antioxidanty a vlákninu až po rôzne fytochemikálie. Je dokázané, že ak vymeníte biele pečivo za celozrnné, klesne u vás vďaka vysokému obsahu vlákniny napríklad aj riziko rakoviny hrubého čreva a iných chorôb tráviaceho systému.
  • iné zdravé druhy – ak chcete žiť zdravšie a nechcete jesť každý deň len celozrnný chlieb, vyskúšajte iné zdravé druhy chleba – špaldový, grahamový, pohánkový, alebo fínsky.

Mohlo by vás zaujať: Domáce rožky či pletenky sú ozajstnou pochúťkou: Upečte si ich aj vy!


Ani tmavý nemusí byť vždy tmavý

Častou praktikou obchodníkov, na ktorú si treba dať pozor, je prifarbovanie tmavého chleba. A tak ani chlieb tváriaci sa „zdravo tmavo“, nemusí byť vôbec taký zdravý, ako si o ňom môžete myslieť. Ide totiž vlastne o klasický biely chlieb, ktorý má takmer nulovú výživovú hodnotu, pričom je len prifarbený karamelom alebo iným farbivom. Jedinou radou, ako sa môžete takémuto „falošnému“ kúsku vyhnúť, je pozorne čítať etikety, kde musí byť jasne uvedené zloženie konkrétneho chleba. Ak je váš chlieb z nadpolovičnej väčšiny zložený z pšeničnej múky a obsahuje pridané farbivo, je to jasné.

Pozor na plesne

Chlieb si väčšinou kupujeme na viac ako jeden deň. Veď komu by sa chcelo chodiť kvôli nemu každý deň do obchodu. Podľa odborníkov by sa však malo kupovať len také množstvo chleba, ktoré sa skonzumuje do nasledujúceho dňa, pretože už po dvojdňovom státí sa v chlebe, najmä pri zlom uskladnení, môžu začať vytvárať plesne, ktoré sú pre ľudský organizmus toxické. Tie v počiatkoch navyše určite nespozorujete voľným okom. Chlieb by sa určite nemal skladovať v igelitovom vrecku. Uprednostnite radšej utierku, či drevenú alebo slamenú nádobu. Ak už pleseň na chlebe zbadáte, v žiadnom prípade ju nevykrajujte, takýto chlieb patrí do koša. Pleseň nezničí ani jeho tepelné spracovanie, napríklad do formy hrianok.


Aké druhy chleba ste už vyskúšali a ktoré z nich si doprajete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockhphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame