Domáca strava pre vašich miláčikov: Čo variť pre psov a mačky?

Pes

thinkstockphotos.com

Je vaším nerozlučným spoločníkom pes alebo mačka? Považujete ich za členov rodiny? Ak áno, určite im venujete aj dostatočnú pozornosť, opateru a dbáte na ich zdravie a dobrú kondíciu. Množstvo reklám na hotové krmivá výrobkov sa snaží presvedčiť vás, že váš domáci miláčik sa bude mať dobre iba vtedy, ak mu nakúpite kvalitnú stravu práve tej vybranej značky. Je to jednoduché, obaly pekné, zvieratám chutí. Kŕmenie priemyselne vyrábanými krmivami má však medzi zástancami zdravej výživy a alternatívneho spôsobu života mnoho odporcov a priaznivcov iných spôsobov výživy.

Domáca strava

Výrobcovia krmív sa snažia presvedčiť majiteľov psov a mačiek, že len oni poznajú správny recept a potreby zvierat. Ak rozlúštite drobné písmenká, môžete po prečítaní zloženia výrobkov zostať dosť prekvapení. Už malé deti vedia, že pes a mačka sú mäsožravce a ich hlavnou potravou je teda mäso. Čo však poviete na konzervu či granuly, ktoré ho obsahujú iba 4%? Že to asi nebude to pravé, že to stojí veľa peňazí a že radšej navaríte doma? Prívrženci domáceho varenia pre zvieratá si pochvaľujú, že príprava vlastnej stravy je lacnejšia, kvalitnejšia a vedia, čo ich spoločník zožerie.


Mohlo by vás zaujať: Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?


Domáce paté pre psov/mačky:

  • asi 1 kg dolných morčacích stehien
  • 1 kuracie stehno alebo polovica kuracích pŕs
  • kuracie srdcia, žalúdky, kože
  • 500g  kuracích pečienok
  • 5-6 kuracích krkov aj s kožou – nakrájať na malé kúsky
  • 2 stredne veľké mrkvy
  • 3-4 stredne veľké zemiaky
  • 1 stredný petržlen
  • 200g ryže
  • mocca lyžička solčanky (zeleninové ochucovadlo bez glutamánu)
  • 2 kusy extra silnej želatíny v prášku

Všetko mäso okrem pečienok uvaríme spolu so solčankou. Pečienku, nakrájané zemiaky, petržlen a mrkvu pridáme až neskôr pred dovarením mäsa. Z vývaru odoberieme asi liter, mäso oberieme od kostí. Časť mäsa a vnútorností nakrájame na malé kúsky a odložíme bokom, zvyšok spolu rozmixujeme ponorným mixérom (aj vývar a krky s kosťami) na hladkú kašu. Ryžu uvaríme domäkka, pridáme ku kaši a znovu. Želatínu pripravíme podľa návodu z odloženého vývaru, vlejeme do vymixovanej masy, dobre premiešame a pridáme kúsky mäsa. Porcujeme do malých nádob, necháme stuhnúť a zmrazíme. Pred kŕmením vyberieme z mrazničky a necháme rozmraziť pri izbovej teplote.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


BARF – kŕmenie prirodzenou stravou

Skratkou BARF sa označuje kŕmenie psov surovou stravou – Bones And Raw Food, Biologisch Artgerechtes Rohes Futte. Psi teda konzumujú neupravené surové mäso a kosti ako to bývalo bežné pred príchodom veľkovýrobcov krmív. Surové mäso a kosti sa považujú za prirodzené pre tráviaci systém a prospešné pre zdravie psa. Skúsenosti chovateľov používajúcich BARF hovoria, že surová strava nemá vplyv na agresivitu psa, ani nepredstavuje zvýšené riziko parazitárnych a infekčných ochorení. Zdravý organizmus totiž spracuje prirodzenú stravu rýchlejšie a prirodzené kyslé prostredie žalúdočných štiav likviduje choroboplodné zárodky. Surové  kosti nemajú zmenenú štruktúru a ich lom je menej ostrý a tvrdý, sú teda menej nebezpečné ako kosti varené, ktoré sa môžu poraniť tráviaci trakt. Navyše surové mäso obsahuje enzýmy dôležité pre imunitu psa, varom a spracovaním sa však ničia. Cena za mäso z núteného výseku alebo odrezky je nižšia ako za mäso určené pre ľudí a chovatelia ho kupujú výhodnejšie vo väčšom množstve. Prechod na surovú stravu by však mal byť postupný, ako prídavok ku kŕmeniu sa podáva zelenina, ovocie, kyslomliečne výrobky, vajcia, oleje a tuky, z ktorých získava zviera ďalšie nevyhnutné živiny.


Mohlo by vás zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


Doplnky pri domácej strave

Na obohatenie domácej stravy sa pre zvieratá doporučuje občasné pridanie kvalitných olejov, byliniek a morských rias, ktoré obsahujú esenciálne mastné kyseliny, aminokyseilny, vitamíny a stopové prvky. Nie je nutné podávať počas každého kŕmenia všetky životne dôležité látky a strava nie je jednotvárna. K vyváženosti pri kŕmení prirodzenou stravou dochádza počas dlhšieho obdobia tak ako v prírode.


Čím vášho domáceho miláčika najčastejšie kŕmite vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame