Bledosť, únava či krvácajúce ďasná? Možno vám chýba kyselina listová

Žena

thinkstockphotos.com

Okrem toho, že je vitamín B9 nevyhnutný pre budúce mamičky, potrebuje ho každý človek bez rozdielu. Viete, prečo sa vitamín B9 nazýva kyselinou listovou? Odpoveď je jednoduchá. Bola izolovaná z lístkov špenátu. Stalo sa tak ešte v roku 1941. Je súčasťou vitamínov skupiny B, ktoré sa spoločne zúčastňujú napríklad premeny bielkovín, tukov a cukrov na energiu a tiež ovplyvňujú zdravie nervovej sústavy.

Aké funkcie plní v našom organizme vitamín B9?

  • zabraňuje vrodeným chybám dieťaťa (nervové poruchy, rázštep chrbtice), preto je nevyhnutné prijímať ho v dostatočnom množstve pred i počas tehotenstva
  • spolu s vitamínom B12 sa podieľa na produkcii zdravých červených krviniek, to znamená, že je aj prevenciou anémie
  • je nevyhnutný pre normálne fungovanie nervovej sústavy
  • napomáha správnemu tráveniu
  • podporuje činnosť imunitného systému
  • eliminuje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení (spolu s vitamínmi B6 a B12), pretože znižuje produkciu aminokyseliny homocysteín, ktorá vo väčšom množstve spôsobuje vznik krvných zrazenín
  • podľa niektorých vedeckých štúdií zvyšuje plodnosť u mužov
  • môže mať pozitívny vplyv na zmiernenie depresie, v tomto smere je však ešte potrebné vykonať viacero vedeckých štúdií
  • znižuje prejavy alergií a astmy
  • pomáha znižovať frekvenciu bolestí hlavy (migrén)
  • je pomocníkom pri hojení rán
  • má zásluhu na zdravej a krásnej pleti i vlasoch
  • je prevenciou proti vzniku Alzheimerovej choroby

Mohlo by vás zaujať: Ak vás trápia depresie, nevzdávajte sa: Možno vám len chýba kyselina listová


Nachádza sa hlavne v listovej zelenine

Bohatým zdrojom kyseliny listovej je listová zelenina. Obsiahnutá je teda v špenáte, kvake, kapuste, čakanke, ružičkovom keli, ale aj vo fazuli, sójových bôboch, droždí, pšeničných klíčkoch, avokáde, šošovici,  hrášku, slnečnicových semienkach, mangu, pomarančoch, orechoch, vajíčkach, mlieku, cvikle, celých zrnách atď. Odporúčanú dennú dávku (400 mikrogramov) pokryje napríklad 200 g fazule či paradajok.

Pri konzumovaní týchto potravín, v súvislosti s doplnením kyseliny listovej do organizmu, treba myslieť na to, že pri tepelnej úprave sa stráca. Pri ovocí a zelenine platí, že sa ich snažíme konzumovať čerstvé. Okrem toho je tento vitamín pridávaný aj do niektorých potravín, ako napríklad džúsov, nátierok, jogurtových nápojov či cereálií.

Odporúčaná denná dávka

Odporučená denná dávka kyseliny listovej je 400 mikrogramov pre mužov i ženy. Tehotné ženy by mali prijímať až 600 mikrogramov a dojčiace 500 mikrogramov. Na príjem tohto vitamínu treba dbať ešte v čase plánovania tehotenstva a v prvých troch mesiacoch gravidity.

Za hornú hranicu denného príjmu je považovaných 1000 mikrogramov. Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín, podobne ako ostatné vitamíny zo skupiny B, a preto sa predávkovanie nevyskytuje často. Ak k nemu dôjde, prejavuje sa žalúdočnými problémami, kožnými reakciami alebo ťažkosťami so spánkom.


Výživový doplnok Kyselina listová 1000 mg kúpite na fitlekaren.sk


Na nedostatok by si mali dať pozor hlavne budúce mamičky

Nedostatok tejto živiny v ľudskom organizme môže byť spôsobený napríklad alkoholizmom, zápalovými ochoreniami čriev či užívaním niektorých liekov (lieky na epilepsiu).

Čo sa deje, ak je ho v tele málo? Objavujú sa symptómy ako podráždenosť, poruchy koncentrácie, únava, pocity slabosti, strata chuti do jedla, zápalové ochorenia ďasien, bledosť, tŕpnutie končekov prstov, kŕče v lýtkach či dýchavičnosť. Nedostatok v tehotenstve môže byť príčinou vrodených chýb dieťaťa, ale aj predčasného pôrodu alebo potratu. Čo sa týka detí, ohrozené sú nízkou pôrodnou váhou a neskoršie spomaleným rastom.


Máte vlastné skúsenosti s nedostatkom kyseliny listovej? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame