Meno Štefan patrí víťazom: Zistite viac o tých najznámejších

Štefan Kvietik

SITA

V minulosti bolo meno Štefan na Slovensku obľúbené a dosť rozšírené, dnes sa ním pomenúvajú chlapci zriedkavejšie. Možno aj preto, aby ich rodičia neukrátili o meninový deň, ktorý v prípade Štefanov klasicky splýva s vianočnými sviatkami a zábavami.

Meno Štefan pochádza z gréckeho Stephanos, čo znamená „víťaz“, „veniec víťaza“. Významom podobné sú mená Viktor, Žigmund, Mikuláš a Vincent.

Nositelia mena Štefan sú rozhodní a odvážni, nevzdávajú sa ľahko, sú vitálni, majú veľa priateľov. Majú sklony k prepracovanosti, môžu byť podozrievaví.

Štefanov oslovujeme aj Števo, Števko, Števino, Štefo, Štefko, Pišta, Piťo, Ištván, Ičo, Ičko.

Štefan Kvietik (nar. 1934)

Charizmatický slovenský herec, pedagóg, bol aktívnym v ponovembrovej politike. Rodák z Dolných Plachtiniec stvárnil stovky divadelných a filmových postáv. Jeho tvár a hlas patrí k nezabudnuteľným postavám vo filmoch, ktoré sa už zaradili ku klasike – Boxer a smrť, Sám vojak v poli, Medená veža, Červené víno, Tisícročná včela. Často stvráňoval manželský pár s Emíliou Vášáryovou, v reáli je však už 55 rokov jeho manželkou pani Eva, ktorá obetovala hereckú kariéru kvôli rodine. Za svoj prvý herecký výstup uvádza Kvietik srdcervúci nárek, ktorý spustil ako štvrročný divák v divadle, kde na scéne v hre „Hrob lásky“ hrali jeho vlastní rodičia – otec zomrel a mama plakala nad hrobom. Utíšil sa až potom, čo sa otec ukázala spoza kulís živý a zdravý. O živote a diele Štefana Kvietika, ktorý už v hereckej sfére nie je aktívny, sa môžete viac dozvedieť z knihy Jána Čomaja – Život bez opony. Štefan Kvietik získal mnoho ocenení, za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja kultúry a umenia i  najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Na filmovom festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach získal cenu Hercova misia a na Moste slávy pribudla tabuľka s jeho menom. Žulová dlaždica s jeho menom a podpisom je i na filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Svoje miesto má Štefan Kvietik aj v televíznej Sieni slávy.


Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Štefan I. (979-1038)

Zakladateľ uhorského štátu a prvý uhorský kráľ z rodu Arpádovcov, rodák z Ostrihomu. Korunovaný bol na Vianoce v roku 1000, svoju pozíciu si však musel predtým vybojovať, keďže moc u Arpádovocov dedil najstarší z rodu. Štefan dosiahol nezávislosť uhorského panovníka od inej svetskej moci, zaviedol systém žúp, dal raziť prvé strieborné uhorské mince. Ako zapálený veriaci šíril vieru medzi obyvateľstvom, nariadil stavbu kostolov, ktoré museli obyvatelia zo zákona navštevovať a udržiavať. Štefan I., neskôr vyhlásený za svätého, šíril vieru mečom, bol štátnikom a organizátorom cirkvi, dokázal usporiadať vzťahy v strednej Európe.

Štefan Moyzes (1797 – 1869)

Osobnosť národných dejín, zakladateľ a prvý predseda Matice slovenskej, rímskokatolícky biskup, pedagóg, kultúrny a verejne činný dejateľ. Podporoval rozvíjanie slovanskej vzájomnosti a vzdelávanie. Vďaka svojej ušľachtilosti sa venoval charite, štipendiami a knihami podporoval mládež. Štefan Moyzes bol rešpektovaný celým národom bez rozdielu vzdelania, pôvodu a náboženského presvedčenia. Propagoval cyrilo-metodskú tradíciu a zaslúžil sa o uznanie pamiatky slovanských vierozvestov. Spolu s Karolom Kuzmánym, evanjelickým superintendantom a prvým podpredsedom Matice slovenskej, tvorili dvojicu, ktorá sa stala symbolom jednoty národa, tolerancie a ekumenizmu.


Mohlo by vás zaujať: Krásne meno pre silné ženy: Čo o Katarínach neviete?


Ďalší známi Štefanovia:

Štefan Bučko (nar. 1957) – herec, moderátor, pedagóg

Štefan Hríb (nar. 1965) – novinár, moderátor

Stephen King (nar. 1947) – americký spisovateľ, autor hororov, sci-fi a fantasy literatúry

Stefan Edberg (nar. 1967) – bývalý švédsky tenista, svetová jednotka, dvojnásobný  víťaz Wimbledonu


Máte vo svojej rodine nejakého Štefana? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, mm
Odporúčame