Postrach menom paradentóza: Chráňte svoje zuby, kým je čas

Umývanie zubov

thinkstockphotos.com

Paradentózu si mnohí ľudia spájajú s vyšším vekom, netýka sa však len staršej generácie. Podľa niektorých výskumov trpí počiatočnými štádiami paradentózy až 90% ľudí tesne po tridsiatke. Táto choroba je mnohými podceňovaná a preto sa s jej liečbou neponáhľajú. Robia však veľkú chybu, pretože úspešnosť jej liečby sa s jej rozvojom podstatne znižuje.

Odhaľte ju včas

Paradentóza, parodontóza, či správne lekársky „paradontitída“. Po zubnom kaze ide o druhý najčastejší problém týkajúci sa chrupu. Medzi prvé prejavy paradentózy sa zaraďujú najmä začervenané, resp. tmavo červené, opuchnuté, ako aj krvácajúce ďasná, v neskorších štádiách už dochádza k obnažovaniu zubných krčkov a koreňov zubov. V pokročilom stave paradontitídy sú už zuby nestabilné a môžu sa kývať, bolieť, neskôr môžu kvôli tomu aj úplne vypadnúť. Zvlášť nepríjemným príznakom paradontitídy je výrazný zápach z úst, ktorý nemizne ani pri dodržiavaní ústnej hygieny.

Za všetko môžu baktérie

Rovnako ako za iné ochorenia, aj za ochorenie ďasien – paradontitídu, môžu tzv. anaeróbne baktérie. Tie osídľujú ústnu dutinu a nachádzajú sa v zubnom kameni, ako aj v zubnom plaku, ktoré pokrývajú povrch zubov. Pri nedostatočnej ústnej hygiene a nedôslednom odstraňovaní ústneho plaku plného baktérií, zasahuje plak až do žliabkov v ďasnách. Baktérie sa tak dostanú na ťažko čistiteľné miesta pod ďasná, kde sa začnú neobmedzene množiť a šíriť ďalej, pričom zápal neustále prehlbujú, až sa z neho rozvinie paradontitída. Tá je liečiteľná, no bohužiaľ nie je vyliečiteľná. Preto je dôležité podchytiť ju včas a začať ju liečiť. Čím skôr sa s liečbou začne, tým je úspešnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Pozor, aby vás kvôli zubom nezradilo srdce!

Problém, zvaný paradontitída vás môže pripraviť o zuby, no čo je horšie, dôjsť to môže aj ďalej. Paradontitída vás totiž môže stáť život a toto tvrdenie vôbec nie je zveličené. Množstvo výskumov, zaoberajúcich sa súvislosťou medzi parodontálnymi baktériami a kardiovaskulárnymi ochoreniami potvrdilo, že neliečená parodontitída môže poškodiť srdce a v niektorých prípadoch môže byť dokonca zodpovedná aj za jeho celkové zlyhanie a následnú smrť. Infekcia v ústnej dutine až dvojnásobne zvyšuje riziko infarktu a trojnásobne riziko náhlej mozgovej príhody.

Parodontálne baktérie sa šíria do tela

Paradontálne baktérie stoja ako jeden z faktorov v pozadí viacerých kardiovaskulárnych ochorení, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny úmrtia vo vyspelých krajinách. Patria medzi ne napríklad:

  • infarkt
  • angina pectoris
  • náhla mozgová príhoda
  • zlyhanie srdca
  • ateroskleróza

Zakúpte si na fitlekaren.sk účinné prípravky v boji proti paradentóze


Dopad na zdravie celého organizmu

Zanedbaná, resp. ignorovaná paradontitída, môže postihnúť nielen srdce a kardiovaskulárny systém, ale má vplyv na celý organizmus. Prepojenie medzi zdravým zubov a celkovým zdravím vášho organizmu je väčšie ako si myslíte. Zapríčiňovať môže rozličné zdravotné problémy, okrem  už spomínaných kardiovaskulárnych, aj bolesti hlavy, uší, problémy s  očami, až po ovplyvňovanie pľúcnych ochorení, reumy či cukrovky. Okrem toho je parodontitída, rovnako ako všetky ostatné infekcie nákazlivá a môžete ňou preto nakaziť aj svojich blízkych.

Čo robiť, aby ste neprišli o chrup?

Ako ste už zistili, na zdraví v ústnej dutine záleží. Nestačí si však len čistiť zuby, je potrebné ich čistiť minimálne dva krát denne, dôkladne (za pomoci zubnej nite a medzizubnej kefky) najmä večer pred spaním, aby sa počas noci nemnožili v ústach baktérie. Dôležitá je správna technika, ktorú vám najlepšie predvedie váš zubár či dentálna hygienička. Prehliadku  u zubára absolvujte aspoň raz, najlepšie dva krát ročne. Okrem toho hrá dôležitú úlohu v tomto smere aj stravovanie. Dôležité je obmedziť najmä konzumáciu cukrov a sladených nápojov. Po jedle si dajte žuvačku, ideálne bez cukru. Podporuje tvorbu slín, ktoré sú prirodzeným „čističom“ zubov. Preventívne môžete používať aj ústne vody a zubné pasty, ktoré bojujú proti tejto chorobe.


Máte skúsenosti s paradentózou? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame