Delikátny problém, ktorý trápi mnohých: Čo sa môže skrývať za páchnucim dychom?

Dych

thinkstockphotos.com

Odvracajú ľudia od vás tvár, keď niečo hovoríte? Páchnuci dych dokáže poriadne skomplikovať spoločenský život. Nie vždy však ide o dôsledok nedbanlivej ústnej hygieny či nevhodného čistenia zubov. Zápach v ústach je v mnohých prípadoch len prechodným a sprievodným javom, ktorý dokážeme zmenou životného štýlu poraziť.

Náš mozog má jednu nepraktickú vlastnosť, a síce, že potláča vnímanie zápachu vytváraného vlastným telom. Nepríjemný dych je veľmi chúlostivá záležitosť, na ktorú nás okolie len málokedy upozorní. Takzvanou halitózou trpí až štvrtina dospelých a spôsobujú ju anaerobné baktérie, ktoré našli svoje útočisko v ústach. Produkujú síru, z ktorej sa uvoľňujú zapáchajúce zložky. Tieto baktérie ale človek potrebuje, pretože štiepia bielkoviny, čím napomáhajú lepšiemu tráveniu. Za „dračím“ dychom  nemusí vždy stáť iba fajčenie, nadbytok kávy, konzumácia cesnaku, či zlá starostlivosť o zuby, ale aj množstvo iných dôvodov, ktoré vás možno (ne)milo prekvapia.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


1. Nedostatok tekutín

Nedostatočný príjem tekutín so sebou prináša nielen rôzne zdravotné riziká, ale aj vedľajší efekt v podobe sucha v ústach. Ak nemáte v ústnej dutine dostatok slín, v medzizubných priestoroch sa usádzajú zvyšky jedla, ktoré spôsobujú zubný kaz a povestný zápach. Ide v podstate o rovnakú situáciu, ako keď sa v posteli zobudíte s „voňavým“ ranným dychom.

2. Dýchanie ústami

Sú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť – najmä vtedy, keď nemáme nad našim telom žiadnu kontrolu. Reč je o ľuďoch, ktorí spia s otvorenými ústami, čo vedie k nižšej produkcii slín a hnilobnému dychu po prebudení. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí majú podobný zlozvyk i cez deň. Ak patríte medzi nich, dbajte na to, aby ste ústa mali okrem rozprávania či jedenia zatvorené.

3. Choroby dýchacích ciest

Bronchitída, pneumónia, ale i obyčajné nachladnutie má na svedomí okrem množstva vreckoviek a problémov s dýchaním aj nepríjemný zápach z úst. Pri infekciách dýchacích ciest prechádzajú sekréty a hlieny do krku a úst, kvôli čomu nie je náš dych dvakrát príjemný predovšetkým ľuďom, s ktorými sa rozprávame.


Mohlo by vás zaujať: Svieži dych aj bez prípravkov z drogérie: Pripravte si účinné ústne vody


4. Obezita

Štúdia z roku 2007 zistila, že ľudia s nadváhou majú väčší sklon k zlému dychu, ale výskum z roku 2013 posunul túto myšlienku ešte ďalej. Dokázalo sa, že v črevách obéznych ľudí parazitujú organizmy, ktoré produkujú výrazný aromatický plyn.

5. Atkinsonova diéta

Nízkosacharidová diéta, pri ktorej nerátate žiadne kalórie, sa stala najúčinnejším programom na chudnutie na svete. Podľa metódy doktora Atkinsona sa stačí vyhýbať potravinám obsahujúcim sacharidy. Telo tak bude čerpať energiu z tukov a proteínov – a keďže tento proces je pre organizmus náročnejší, spotrebuje pri ňom viac energie a tak umožní účinnejšie chudnúť. V tomto stave však telo produkuje do úst chemikálie (ketóny), ktoré môžu zapríčiňovať zlý dych. Vtedy sú všetky dentálne nite a škrabanie jazyka zbytočné.

6. Celkový zdravotný stav

Chronický zápach z úst už dávno nie je iba kozmetickou chybičkou, na ktorú stačí obyčajná žuvačka a ústna voda. Môže signalizovať rad mnohých iných ochorení, ktoré si vyžadujú odborné vyšetrenie. Objednajte sa u svojho lekára ešte dnes – napríklad na kontrolu obličiek, tráviaceho ústrojenstva či testy na cukrovku.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri umývaní zubov: Robíte ich aj vy?


Čo zaberie na páchnuci dych?

  • Základom je dôsledná ústna hygiena. Nevynechajte ani očistu jazyka, kde sa usádza väčšina baktérií
  • Dodržiavajte pravidelný pitný režim, čím podporíte tvorbu slín. Tú podporuje aj žuvanie žuvačky
  • Pri konzumácii niektorých jedál pomáha, ak následne požujete petržlenovú vňať
  • Často je zapáchajúci dych spojený s problémami s tráviacim traktom. V tomto prípade dajte prednosť surovej strave bohatej na vlákninu. Zvýšte prísun jabĺk, mrkvy a zeleru
  • V ľudovom liečiteľstve sa na zlý dych pije nápoj z plodu anízu, kmínu a listu mäty piepornej. Nálev si pripravíte z troch lyžičiek tejto zmesi  na jeden pohár horúcej vody. Odporúča sa niekoľkokrát denne kloktať a vyplachovať ním ústa

Máte aj vy skúsenosti s páchnucim dychom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viera
Odporúčame