Jedna závislosť strieda druhú: Namiesto cigariet sme otrokmi telefónu

Písanie SMS

thinkstockphotos.com

Koľkokrát za deň siahnete po telefóne, aby ste skontrolovali, či vám nepribudla správa, alebo aby ste niekomu zatelefonovali? Podľa pychchológov pričasto. Časté používanie mobilných telefónov prirovnávajú k závislosti na fajčení.

„Múdre“ telefóny očarili aj ľudí po päťdesiatke 

„Inteligentné“ mobilné telefóny sú rovnako návykové ako cigarety. K tomuto záveru dospeli vedci z univerzity v Bonne, ktorí od minulého roka pomocou špeciálnej aplikácie sledujú správanie stoviek tisíc užívateľov inteligentných telefónov. Nadmerné používanie mobilných telefónov podľa nich nie je len záležitosťou mladých ľudí, stále častejšie sa stretávajú s rovnakým problémom aj ľudia starší ako 50 rokov.

Kontrola každých 18 minút

Nemeckí vedci vyvinuli aplikáciu Menthal, ktorá po inštalovaní ukazuje ako užívateľom, tak aj tvorcom aplikácie mieru využívania inteligentného telefónu. ,,Dáta, ktoré sme získali, sú do určitej miery desivé,“ uviedol psychológ Christian Montag. Podľa neho majitelia inteligentných telefónov priemerne každých 18 minút využívajú svoj prístroj na písanie správ, hranie hier alebo surfovanie po internete. U desiatich percent ľudí to je dokonca každých desať minút.


Mohlo by vás zaujať: Mobilné telefóny všade okolo nás: Naozaj zapríčiňujú vznik rakoviny?


Zabíjame ním čas

,,Je to podobné ako pri fajčení. Ľudia siahajú po telefóne napríklad pri čakaní na zastávkach, aby zabili čas,“ uviedol Montag. Kým pre fajčiarov je podľa neho odmenou za cigaretu pôžitok z nikotínu, používatelia mobilných telefónov sa cítia odmenení za jeho zapnutie tým, že nájdu nejakú správu, alebo sa sami pochvália svetu s nejakým svojim postrehom.

Buď veľa cigariet, alebo veľa telefónu

Podobnosti s fajčením sa podľa bonnských vedcov netýkajú len správania užívateľov inteligentných telefónov. Nemeckí experti zistili, že pri zapnutí mobilného telefónu sa v mozgu aktivujú rovnaké látky, ako keď si fajčiar zapáli cigaretu. Zaujímavé však podľa nich je, že silní fajčiari spravidla nevyužívajú nadmerne inteligentné telefóny a užívatelia telefónov len zriedka silno fajčia.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


Výpoveď pre telefonovanie

Podľa Montaga môže nadmerné užívanie telefónov fungovať ako brzda hospodárskej produktivity, pretože majitelia týchto prístrojov často prerušujú prácu, aby sa mohli zaoberať mobilným telefónom. Súd v Porýní-Falcku nedávno dokonca rozhodol, že nadmerné používanie telefónu môže byť dôvodom k výpovedi. Potvrdil tak rozhodnutie opatrovateľského ústavu, ktorý prepustil jedného zo svojich zamestnancov, ktorý s mobilným telefónom trávil viac ako hodinu pracovného času denne.

Používanie telefónov sa bude obmedzovať

Časť nemeckých sociológov je presvedčená, že spoločnosť začne v budúcnosti nadmerné používanie inteligentných telefónov odmietať. ,,Za pár rokov bude závislosť na elektronických médiách sankcionovaná rovnako ako fajčenie,“ povedal týždenníku Der Spiegel hamburský sociológ Matthias Horx. ,,Ľudia, ktorí nepretržite zízajú na svoj chytrý telefón, budú potom vnímaní ako nevzdelaní a so slabou vôľou,“ usudzuje Horx. Rozdiel je však v tom, že pasívne fajčenie zabíja ľudí v okolí fajčiara, čo sa však o používaní telefónov povedať nedá.


Ako často sledujete, alebo len tak pre zábavu využívate mobilný telefón vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame