Stop jarnému kýchaniu a sopleniu: Bojujte s alergiami prirodzenou cestou

Žena

thinkstockphotos.com

Nádcha, svrbenie očí a ťažkosti s kýchaním. S prichádzajúcim jarným slnkom a kvitnúcimi kvetmi postupne pribúdajú aj alergické reakcie, ktoré možno neobídu ani vás. Pred peľom a jeho nepríjemným účinkom sa jednoducho neskryjete, preto sme pre vás pripravili niekoľko domácich receptov, s ktorými môžete zmierniť bežné príznaky sezónnej alergie. Vyberajte však samozrejme tie recepty, na ktorých prísady nie ste alergickí.

Voda z červenej cibule

Cibuľa obsahuje vo vode rozpustné chemické zlúčeniny s názvom kvercetín, ktorého vplyv na zníženie množstva histamínu v ľudskom tele bol dokázaný v nedávnych štúdiách. Histamín má, zjednodušene povedané, vplyv na vyvolanie alergických reakcií. Keďže je kvercetín prírodným antihistaminikom, je vynikajúcim prostriedkom na zníženie príznakov alergie. Bolo tiež preukázané, že samotný kvercetín minimalizuje zápal a otvára dýchacie cesty, a teda priamo napomáha k zlepšeniu dýchania.

Ako na to? Jednu cibuľu nakrájajte na tenké plátky, zalejte ju štyrmi pohármi vody a nechajte lúhovať 8 až 12 hodín. Ak by ste mali problém s chuťou tohto nápoja, pred pitím môžete pridať aj med.


Mohlo by vás zaujať: Senná nádcha útočí: Zabojujte proti nej prírodnými zbraňami


Osviežujúci citrusový nápoj

Mnoho alergií vrcholí práve na jar a v lete, kedy máme k dispozícií rôzne ovocie aj z vlastnej záhrady, stále však netreba zabúdať ani na exotické citrusy. Nevyužiť ich ako obrovský zdroj vitamínu C by bol totiž hriech, keďže tento vitamín má neuveriteľnú schopnosť do veľkej miery vyživovať práve imunitný systém. Ten je práve v alergickom období nesmierne zaťažený.

Ako na to? Odšťavte polku citróna a dva pomaranče, zmiešajte s kvapkou domáceho medu a pripravte si tak osviežujúci nápoj. Počas horúcich letných dní ho môžete zachladiť a pridať aj niekoľko kociek ľadu a sladené nápoje môžete nahradiť nielen osviežujúcim, ale i zdravým domácim drinkom.

Žihľavovo-mätový čaj

Žihľavu máte možno spojenú so spomienkami na nepríjemné popŕhlenie alebo s prípravkami na vlasy, ale v skutočnosti ide o nedocenenú bylinku s veľmi širokým záberom pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Aj žihľava totiž zabraňuje účinku histamínu a nemeckí vedci zistili, že tlmí účinok enzýmu, ktorý má na starosti tvorbu látok spôsobujúcich alergické reakcie. Žihľava sa dá používať zvnútra aj zvonku tela a dokonca je vraj zdravšia ako špenát.

Mäta pieporná obsahuje typ flavonoidov, ktoré môžu utlmiť aktivitu enzýmov spôsobujúcich zápal, a tým výrazným spôsobom predísť jeho príznakom znepríjemňujúcim bežný život. Flavonoidy ale tiež podporujú účinok vitamínu C, ktorý, ako sme už spomenuli, je dôležitý pre imunitný systém. Účinky flavonoidov zmierňujú začervenanie, opuch slizníc a pocit svrbenia pri alergiách.

Ako na to? Keďže účinok flavonoidov si vyžaduje čas, vhodné je s pitím tohto čaju začať minimálne dva týždne pred očakávaným obdobím alergií. Pripravíte si ho z 30 g umytých čerstvých lístkov žihľavy a 30 g umytých čerstvých lístkov mäty, ktoré spolu zalejete asi 3 dcl horúcej vody. Necháte lúhovať 10 – 15 minút a takto pripravený čaj by ste mali piť aspoň dvakrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Nie je kašeľ ako kašeľ: Nájdite recept na liečbu toho, ktorý trápi práve vás


Čaj zo sladkého drievka

Koreň tejto divo rastúcej rastliny sa využíva na prípravu čaju nielen pri alergických reakciách, ale pri mnohých iných príznakoch rôznych ochorení. Sladké drievko má totiž protizápalový, antibakteriálny, antivírusový, či antioxidačný účinok, a preto má táto bylinka veľmi široké využitie. Aj v prípade sladkého drievka hovoríme o výskyte flavonoidov, a teda má priaznivé účinky pri astme či alergiách. Navyše zlepšuje činnosť nadobličiek, ktoré majú vplyv na vznik alergií.

Ako na to? Čaj si pripravíte tak, že 2 čajové lyžičky (asi 5 g) sušeného koreňa sladkého drievka zalejte šálkou vriacej vody a necháte lúhovať približne 8 minút. Dôležité však je, aby ste nepresiahli maximálnu dennú dávku, ktorá je 20 g, pretože sladké drievko môže narušiť hormonálne regulácie, spôsobiť bolesti hlavy alebo zvýšiť krvný tlak. Sladké drievko v žiadnom prípade nesmú užívať tehotné ženy.  

Jablkovo-orechová zmes

Tento recept síce nie je nápoj, ale aj tak stojí za zmienku. Vlašské orechy si pre vysoký obsah horčíka a vitamínu E môžete dopriať doslova kedykoľvek a kdekoľvek. Horčík pomáha zamedziť dýchavičnosť a kašeľ, zatiaľ čo vitamín E posilňuje imunitu a chráni vaše telo od reakcie na alergény. Jablká, rovnako ako cibuľa, obsahujú kvercetín, a preto pomáhajú znižovať produkciu histamínu. Niekoľko štúdií potvrdilo, že u ľudí, ktorí konzumovali jablko denne, došlo k výraznému zníženiu výskytu alergických reakcií.

Ako na to? Nakrájajte jablko na malé kúsky a zmiešajte ich s vlašskými orechmi. Takto pripravenú zmes môžete samozrejme v závislosti od vašich chutí obohatiť aj o iné prísady ako napr. sušené čerešne, slnečnicové semienka, lieskové oriešky či iné dobroty a postupne nimi napríklad nahradiť sladkosti plné rafinovaného cukru.


Mohlo by vás zaujímať: Zaútočte na jarné alergie bylinkami: Vieme, ktoré sú účinné


Máte skúsenosti s alergiou? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame