Využite blahodarné účinky žihľavy: Pri reume, detoxikácii aj pri padajúcich vlasoch

Žihľava

thinkstockphotos.com

Jar je tu a s ňou aj čoraz širšie možnosti na zber bylín. Medzi tie najzdravšie patrí aj žihľava. Jej protireumatické účinky využívali už dávni Rimania a vďaka pozitívnemu vplyvu na množstvo ťažkostí sa nestratí ani dnes. V čom všetkom vám môže pomôcť?

Zbierajte ju správne

Žihľavu nájdete na mnohých miestach, a preto sa oplatí vybrať to správne. Tak ako v prípade iných byliniek, aj žihľavu treba zbierať v čo najčistejšom prostredí. Ideálne sú lúky či chodníčky bokom od frekventovaných či prašných ciest alebo inak znečistených miest. Najlepšie sú mladé listy tmavozelenej farby kratšie ako 20 cm. Jar je vhodným obdobím aj na zber koreňa.

Zázračné zloženie

Žihľava obsahuje množstvo výživných látok. Nájdete v nej vitamíny C, B, A, ale aj vápnik, horčík či železo. Ako iné zelené rastliny obsahuje chlorofyl, ďalej kyselinu kremičitú, triesloviny, zlepšujúce imunitu a serotonín, takzvaný čo je hormón dobrej nálady.


Mohlo by vás zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Kedy staviť na žihľavu?

  • pôsobí protirakovinovo,
  • pomáha pri ateroskleróze,
  • je účinným antireumatikom,
  • upravuje krvný tlak,
  • znižuje hladinu cukru v krvi – vhodná pre cukrovkárov,
  • pôsobí proti zväčšeniu prostaty,
  • je močopudná – pomáha pri zápaloch močových ciest,
  • pôsobí detoxikačne na organizmus – zlepšuje funkciu pečene a žlčníka,
  • používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu,
  • pitie čaju pomáha pri problémoch s pleťou (akné).

Čo s ňou?

Vyšľahajte sa – áno, trochu drastické, ale v prípade reumatických bolestí účinné. Vyšľahajte čerstvou žihľavou bolestivé miesta dvakrát denne a o pár dní by ste mali pocítiť zlepšenie.

Pripravte si čaj – v súčasnosti ideálne z čerstvej rastliny. Ideálne užívanie žihľavy na detoxikáciu je 3 krát denne jednu šálku najviac počas 2 týždňov.

Usušte ju – ak vám žihľava nerastie pred dverami, usušte si ju. Tak ju budete mať stále k dispozícii. Optimálna teplota na sušenie je 50 stupňov Celzia. Usušené listy uchovávajte v tme a suchu, najdlhšie jeden rok.


Aké zázraky ešte príroda ponúka? Viac sa dozviete v novinke Liečenie šťavami>>


Dajte si obklad – pri reume sa prikladá na boľavé kĺby.

Vykúpte sa v nej – na reumatické bolesti pomáha aj žihľavový kúpeľ.

Opláchnite v nej vlasy – pre krásne a husté vlasy azda niet lepšej byliny ako je žihľava. Pripravte si z nej odvar – na štvrť litra vody veľkú lyžicu žihľavy. Povaríme niekoľko minút, necháme vychladnúť a opláchneme vlasy. Potom už neumývame, len usušíme.

Pripravte si tinktúru – mladú žihľavu aj s korienkami zalejte 40% liehom a nechajte 14 dní macerovať. Zlejte a pite ako tinktúru pri problémoch s pečeňou, žlčníkom, vredoch, či nachladnutí. Použiť ju môžete aj na ekzémy, kurie oká a pleseň na nechtoch nôh.

Uvarte si z nej – napríklad žihľavový „špenát“.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Všetko s mierou

Žihľava je síce veľmi prospešná, ale nemožno to s ňou preháňať. Obsahuje totiž veľa šťavelanov, preto nie je vhodná pre ľudí s problémami srdcovej činnosti, ako aj tých s problémami so zrážanlivosťou krvi. Nemala by sa tiež užívať dlhodobo ani vo veľkých dávkach. Podávať by sa nemala ani pri menštruácii a zvýšenom riziku tvorby obličkových kameňov.


Ako často a v akej forme využívate žihľavu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame