Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov

Krásna žena

thinkstockphotos.com

Sebavedomie je dôležitá zložka osobnosti. Určuje, do akej miery si človek uvedomuje svoje možnosti, schopnosti a rezervy, ako sa hodnotí a do akej miery verí vo svoju schopnosť obstáť v životnej situácii. S tým všetkým samozrejme potom súvisí, či sa má človek rád a či si sám seba váži.

Sebavedomie nie je vrodené, ale tvorí sa od ranného veku. Nízke sebavedomie nám bráni budovať zdravé vzťahy a kariéru, vyvoláva neurózy a závislosti. Ak v priebehu života zažijeme nepríjemné situácie, môžu sa u človeka s nízkym sebavedomím spustiť komplexy menejcennosti. 

Niekoľko psychoterapeutov sa zhodlo na konkrétnych tipoch, ktoré môžu pomôcť znížiť stres vo vzťahoch a tým posilniť vlastné sebavedomie. Pozrite sa, aké sú to:

1. Jediný spôsob, ako si uvedomiť, kto skutočne ste, je nájsť v živote to, čo vyhovuje práve vám.

2. Už samotná diskusia o problémoch vo vzťahu znižuje strach z opustenosti.

3. Po celý čas sa pokúšate prísť na to, čo je normálne? Pre ľudí s nízkym sebavedomím je dôležité vedieť a pochopiť, že pojem normálnosť neexistuje. Lepšie je, keď sa budete sami seba pýtať otázku: čo je skutočne dôležité? Čo je dôležité pre vašu rodinu? Úlohou nie je to, aby ste uhádli, čo je pre vás normálne, ale v tom, aby ste pochopili, čo najlepšie funguje pre vás a vašich blízkych.


Mohlo by vás zaujať: Spokojný život nemusí byť len želaním


4. Prvým krokom pri prekonávaní nejakého zlozvyku je, uvedomiť si ho! Jednoducho sa sledujte. Skôr než sa budete zaoberať vlastným odsúdením, snažte sa spoznať samého seba,  analyzujte, ako sa správate. Keď sa človek začne na seba pozerať úprimne a bez odsúdenia, môže oddeliť seba od svojho správania, je schopný sa zmeniť, vyvíjať a rásť.

5. Pocity nemôžu byť správne alebo nesprávne. Jednoducho sú. Ak budete považovať svoj pocit za nesprávny, tak sa k nemu pridá ešte pocit viny a to omnoho viac zhorší situáciu. Hnev, ktorý cítite, je reálny. Ak sa rozhodnete, že cítiť hnev je nesprávne a že miesto neho budete prejavovať súcit, to vám nepomôže. Nedá sa totiž zamieňať jeden pocit za druhý.


Mohlo by vás zaujať: Flirtujte aj vo vyššom veku: Zvýšite si sebavedomie a pomôžete zdraviu!


6. Úplne prekonať pocit osamelosti je nemožné, ale existujú spôsoby, ako sa dá zmenšiť. V prvom rade musíte zariskovať a otvorene hovoriť o sebe pred inými. Najlepší spôsob, ako získať niečo, čo chcete, že to začnete robiť vy sami. Ak túžite byť milovaní, najskôr sami ukážte svoju lásku ostatným ľuďom. Ak sa spomínanému riziku vyhnete, môžete sami seba odsúdiť k osamelosti. Ak sa rozhodnete zariskovať, dostanete šancu sa zmeniť. Nestačí len raz skúsiť. Sľúbte si, že každý deň sa budete viac a viac pridávať do komunikácie s inými ľuďmi.

7. Je dobré zapojiť sa do skupinového cvičenia, ktoré ukazuje, že sebakritika je vždy veľmi subjektívna. Účastníci sedia v kruhu, s cieľom zbaviť sa úplne alebo čiastočne tých vlastností, ktoré už nechcú vlastniť. Ak odmietajúce vlastnosti sa zapáčia iným, potom si ich ten druhý môže privlastniť. Zvyčajne začne hovoriť jeden z účastníkov, že sa chce prestať odkladať dôležité vecí na zajtra a táto vlastnosť ani nemusí dôjsť k poslednému v kruhu, pretože už zase iný hovorí, že by túto vlastnosť potreboval a berie si ju, pretože je, naopak, hyperaktívny a všetko by chcel robiť okamžite. Niekto druhý zase môže povedať: „Chcem sa zbaviť svojho pocitu viny!“ a naopak ďalší účastník odpovie: „Ja potrebujem troška tvojej viny, lebo sa cítim príliš egoisticky.“

Toto cvičenie ukazuje, že našu povahu je potrebné skúmať. Do akej miery je pre nás užitočná? Ako silne nám dokáže znepríjemňovať život? Je však jasné, že odsudzovať seba a svoje nedostatky neprináša žiaden osoh. Ak sa rozhodnete byť sám sebou, dostanete od života oveľa viac príležitostí.


Mohlo by vás zaujať: Za každým úspešným mužom stojí žena: Podporte kariéru toho vášho


8. Ostrá reakcia na drobné udalosti. Ako príklad uvádzame situáciu, keď priatelia odrieknu stretnutie na poslednú chvíľu a vy sa veľmi nahneváte. Niečo podobné sa vám už možno raz alebo niekoľkokrát stalo, zvyčajne v detstve. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, že si odpozorujete, v akom momente začínate reagovať neprimerane. Nakoľko vaša reakcia zodpovedá okolnostiam? Stojí za to reagovať na situáciu tak prudko? Ak tieto otázky vo vás vyvolávajú túžbu sa obhajovať, tak ste naozaj príliš neadekvátne reagovali na danú situáciu. Prvým krokom pri prekonávaní takýchto reakcií je pochopiť ich podstatu a porozumieť, čo bolo v minulosti ich príčinou.

Ďalším spôsobom je vedome zmeniť svoje návyky. Opýtajte sa sami seba, ako ste viazaní na svoje zvyky? Môžete ísť domov inou cestou? Alebo ísť do obchodu v stredu a nie vo štvrtok ako obvykle? Môžete zmeniť svoje plány bez toho, aby ste neboli dezorientovaní? Toto je vaša šanca, ako sa stať flexibilnejším. Flexibilita v jednej oblasti umožňuje rozvíjať flexibilitu v iných oblastiach.

9. Analyzujte, ktorí ľudia existujú vo vašom živote a čo je podstata vášho vzťahu s nimi. Čo prinášajú do neho a koľko toho dávate vy? Vnášajú vôbec toľko toho, čo vy? Nakoľko sú títo ľudia silnejší alebo slabší od vás? Je možné, že ak sa na svoje okolie pozriete objektívne, uvidíte nepomer, že ľuďom vy dávate viac, ako dostávate od nich. Potom budete musieť zmeniť svoj spoločenský okruh známych a udržiavať vzťahy iba s tými ľuďmi, ktorí sú schopní symetrického vzťahu s vami. Možno je to preto, že nechcete nechať ostatných, aby niečo urobili pre vás. Myslíte, že ste dostatočne silní na to, aby ste sa dokázali postarať sami o seba. Lenže vy by ste mali dať možnosť ostatným ľuďom, aby sa zúčastňovali vášho života.


Mohlo by vás zaujať: Rozvod môže ovplyvniť vašu psychiku, ale aj telo: Na čo sa treba pripraviť?


10. Ak si deň čo deň hovoríte: „Prečo zostávam žiť s týmto človekom? Prečo nemôžem všetko nechať tak? – mali by ste prehodnotiť váš vzťah. Ľudia, ktorí si nezaslúžia našu oddanosť a vernosť, sa veľmi často správajú kriticky voči nám. Často hovoria o tom, že je to s vami zlé. Buďte opatrní, keď toto budete počuť a zamyslite sa, o kom to vlastne hovoria? Či tieto vyhlásenia sa vôbec na vás vzťahujú alebo či táto osoba vás napomína za vlastné nedostatky? Bolesť, smútok alebo hnev môže patriť iba tomu, kto ich prežíva. Tieto pocity sa nesmú stať vašimi, no môžete pri nich prejaviť empatiu a súcit. Možno vás s pocitom viny zatiahli do nezdravých vzťahov. Ak ste ľahko manipulovateľní, hneď si pomyslíte, že ste niečo ostali dlžní tomu človeku, pretože „On bol dobrý na mňa, on sa o mňa staral.“ Cítiť sa previnilo alebo mať voči inému povinnosť z týchto dôvodov je nesprávne. Nedlhujete ľuďom nič preto, že vás podržali a podporovali. Pretože vy sami o sebe ste cenný človek. Ak však máte pocit, že ste kvôli tomu predsa len niekomu niečo povinní, sami tým hovoríte: „Ja za nič nestojím.“

11. Dôveru v seba získate, keď dokážete vyriešiť úlohy, ktoré ste si sami zadali. Úlohy môžu byť jednoduché alebo zložité, ale musíte si byť istí, že sa dajú splniť. Nie vždy sa všetko podarí.  Ak sa niečo podarilo a nebolo to len tak náhodne, zaslúžite si odmenu. Odmeňujte sa za splnené úlohy. Spomeňte si na svoje úspechy. Neignorujte ich. Použite ich ako základ toho, aby ste sa stali vyrovnaným človekom. Ak sa vám niečo nepodarilo, musíte sa posnažiť nejako vyjsť z tejto situácie. Hlavne vás nesmie nič rozladiť.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo dlhého a šťastného života máme na dosah: Je niečo dôležitejšie ako životný štýl!


Myslíte si, že máte dostatočne vysoké sebavedomie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame