Otáznik menom kofeín: Koľko si ho môžeme dopriať, aby nám nespôsobil problémy?

Káva

thinkstockphotos.com

Káva, horúca čokoláda či kola alebo čierny čaj – všetky tieto nápoje majú spoločného menovateľa, kofeín. Raz počúvame o jeho možnej škodlivosti, inokedy naopak o prínose pre ľudské zdravie. Koľko si ho možno dopriať a ako vplýva na naše telo?

,,Jednotlivé dávky kofeínu do 200 miligramov nevyvolávajú obavy o bezpečnosť dospelých. Je nepravdepodobné, že by mohli spôsobovať zásadné zmeny krvného tlaku alebo prietoku krvi myokardom. Tiež nie je žiadny predpoklad, že by menili stav hydratácie či telesnú teplotu, znie vedecké stanovisko, ktoré Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v januári predložil k verejnej diskusii. Definitívne znenie byť zverejnené koncom apríla, zásadné zmeny sa nepredpokladajú, uviedol gastroenterológ Peter Minárik, ktorý pôsobí v bratislavskom onkologickom ústave sv.Alžbety.


Mohlo by vás zaujať: Povzbudenie bez kofeínu: Tieto náhrady čiernej kávy vás nabijú energiou


Bezpečná dávka

Celodenná dávka kofeínu podľa EFSA môže byť 400 miligramov, u tehotných žien polovičná. Dojčiace ženy môžu rovnako ako ostatní dospelí prijať v jednotlivej dávke do 200 miligramov kofeínu a v priebehu dňa celkom až 400 miligramov. Pre deti od troch do desiatich rokov a pre dospievajúce do 18 rokov považuje panel expertov EFSA za bezpečný denný príjem, rovnako ako u dospelých, tri miligramy kofeínu na kilogram váhy.

Kde ho koľko nájdeme?

Kofeín je v káve, kakau, čaji, kolových a energetických nápojoch. V grame mletej kávy je ho osem 40 miligramov, v rovnakom množstve instantnej kávy 25 54 gramov, preto jej človek do denného limitu môže vypiť menej, upozornil Minárik.

  • bežná šálka kávy obsahuje 65 175 miligramov kofeínu
  • čaju 50 miligramov
  • horúcej čokolády od jedného do 35 miligramov
  • štvrť litra energetického nápoja 80 miligramov
  • štvrť litra koly 25 32 gramov

Mohlo by vás zaujať: Obľúbená šálka kávy vždy neprospieva: Opatrní by mali byť najmä seniori


Kofeín má plusy aj mínusy

Ľudia pijú kávu a kofeínové nápoje pre povzbudenie aj pre chuť. Kofeín zvyšuje sústredenie a zlepšuje vizuálnu a sluchovú bdelosť, preto sa odporúča vodičom a športovcom. Pomáha proti bolestiam hlavy a oddaľuje spánok, čo ale u citlivejších ľudí môže byť problém, preto by večer už kávu piť nemali, zhrnul Minárik. Kto pije kávu pravidelne, tlak mu nezvýši. Dopriať si ju môžu kardiaci, keď to dovolí lekár. Vyhnúť by sa jej mali ľudia s vredovou chorobou a pálením záhy.


Mohlo by vás zaujať: Chcete dnes vysadiť kávu? Pripravte sa na toto!


Z ktorých zdrojov najčastejšie príjmate kofeín vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame