Oddelené spálne majú svoje plusy aj mínusy: Na ktorú stranu sa prikloníte vy?

Manželský pár

thinkstockphotos.com

Oddelené spálne – fenomén, ktorý sa pomaly, ale isto dostáva aj do slovenských domácností. Zatiaľ čo donedávna bolo nepredstaviteľné, aby manželia spávali osobitne, dnes už je to pomerne bežná záležitosť. Samozrejme, sú ženy i muži, ktorí si spánok v posteli bez svojho partnera nedokážu ani len predstaviť, no na druhej strane sú aj takí, ktorým samostatné spanie prispelo k zlepšeniu manželského života. Aké výhody a nevýhody sa teda skrývajú za oddelenými spálňami?

Preč od seba

Manželov môžu k voľbe vlastných spální viesť rôzne dôvody. Po rokoch si totiž zvyčajne každý z nich vyvinie iný denný režim, majú odlišné povolania, jeden z nich môže chrápať a podobne. S návrhom, aby nespávali pri sebe, pritom prichádzajú príslušníci oboch pohlaví. Občas môžu byť na príčine rozdielne zvyky partnera pred spaním, napríklad ak zaspáva pri zapnutom televízore, zdravotné problémy, alebo jednoducho túžba po súkromí. Tú by mal ten druhý vo vzťahu akceptovať a nebrať ju ako prekážku. Každý má svoje individuálne potreby a tie sa týkajú aj nocí strávených s manželkou či manželom.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo polohy pri spánku odhalené: Čo vypovedá o vašom vzťahu?


Čo na to veda

Oddelené spálne síce u väčšiny ľudí vyvolávajú negatívne emócie a okamžite si pod tým predstavujú rozpad manželstva a nefungujúci sexuálny život, odborníci to však vnímajú inak Podľa výskumu, ktorý vykonala Ryersonova univerzita v Toronte, 30 až 40 percent párov spí oddelene. Experti tvrdia, že nočné odlúčenie v skutočnosti vzťahu viac napomáha, než ho poškodzuje. Autorka tejto štúdie, doktorka ColleenCarneyová, sa pre CBC vyjadrila: „Ľudia tvrdia, že sa im spí lepšie spolu, ale keď monitorujeme ich mozgy počas spánku, v skutočnosti sa nepretržite budia kvôli pohybu alebo zvukom. To vytvára mnoho problémov.“ Prostredníctvom mozgových skenov vedci zistili, že páry, ktoré spávajú pri sebe, neprenikajú do hlbších fáz spánku.

Oddelené postele = žiadny sex?

Ak aj manželia spia oddelene, často o tom nehovoria kvôli nepochopeniu okolia. Spávanie v jednej posteli je tak hlboko zakorenenou tradíciou, že je veľmi ťažké ľuďom vysvetliť, že ich vzťah je v poriadku. Väčšina manželských párov, ktoré si však spálne zvlášť vyskúšali, tvrdia, že ich sexuálny život sa dokonca zlepšil. Navštevovať jeden druhého v noci totiž môže byť dobrodružstvom, ktoré rozdúcha vyhasínajúcu vášeň. Tým, že musia partneri vyvinúť istú snahu, aby mali sex, sa vyhýbajú upadnutiu do stereotypu.


Mohlo by vás zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Spať spolu sa oplatí tiež

Minimálne zo zdravotného hľadiska určite. Je dokázané, že dotyk inej osoby uvoľňuje hormón oxytocín, nazývaný tiež hormón lásky, ktorý pomôže ľahšiemu zaspávaniu. Tento hormón pomáha telu uvoľniť sa, urýchľuje hojenie a znižuje krvný tlak. Trávenie nocí bez partnera preto môže tomu druhému spôsobovať emocionálny stres. Spať s druhou osobou vytvára pocit bezpečia a ochrany a dokonca znižuje tvorbu stresového hormónu kortizolu. Už aj historická skúsenosť ukazuje, že spoločné spanie je pre ľudí prirodzené, už odpradávna totiž spávali spolu kvôli teplu a zvýšenej bezpečnosti

Kvalitný spánok je najdôležitejší

Či už sa rozhodnete spať spolu alebo oddelene, podstatnou vecou je, aby ste sa obaja poriadne a kvalitne vyspali. Ak vám k tomu oddelené spálne napomôžu, je to na dohode medzi vami a vaším partnerom, no určite sa nebojte o nich hovoriť. Oddelené spálne môžu byť pre niekoho citlivou témou, preto je potrebné poriadne si vysvetliť, prečo toto opatrenie navrhujete a aké sú jeho pre a proti. Napokon, vždy sa môžete dohodnúť na kompromise a spávať oddelene iba počas pracovných dní alebo choroby.


Máte vlastné skúsenosti s oddelenými spálňami? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame