Káva a vaša pokožka: Spôsobuje vrásky či vyrážky, ale znižuje riziko rakoviny

Žena

thinkstockphotos.com

Káva, horko-kyslý nápoj z rozomletých pražených semien kávovníka, je po čaji druhým najkonzumovanejším nápojom na svete. Mnoho ľudí si svoj životobudič dopraje hneď ráno, aby nabrali energiu pred náročným dňom v práci. Ďalšia šálka kávy prichádza poobede, keď už z nás ranná dávka energie vyprchala, a po náročnom dni si radi sadneme ku káve s našou polovičkou či s priateľmi, aby sme sa podelili o zážitky z uplynulého dňa. Káva a v nej obsiahnutý kofeín má na naše zdravie množstvo pozitívnych i negatívnych účinkov. Vedeli ste, že pitím kávy môžete skôr zostarnúť, ale zároveň máte šancu predísť rakovine kože?

Vrásky, kruhy pod očami i akné

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo vám v kaviarni ku káve prinesú aj pohárik s vodou? Káva obsahuje kofeín, ktorý má močopudné účinky. Odvodňuje ľudský organizmus a tým pádom bunky prichádzajú o vodu. Pleť je čoraz tenšia a stráca svoju prirodzenú pružnosť. Nedostatočne hydratovaná pleť má preto sklony k rýchlejšej tvorbe vrások.

Pri prehnanej konzumácii kávy telo nevylučuje len vodu ale aj minerály, ktoré k správnemu fungovaniu potrebuje. Podobne sa tvoria aj kruhy pod očami, keďže lymfatický systém je pre nedostatok vody spomalený a toxíny z tela neodchádzajú. Kofeín nám navyše pomáha zostať dlhšie bdelými a to aj napriek tomu, že naše telo by už potrebovalo spánok. Nedostatok spánku taktiež spôsobuje rýchlejšie starnutie.


Mohlo by vás zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Ničí aj „hormón mladosti“

Hormón dehydroepiandrosterón, skrátene DHEA, môžeme nazvať aj hormónom mladosti.  Považujú ho za otca všetkých hormónov, keďže telo si z neho vyrába rôzne iné hormóny. Je produkovaný v nadobličkách a jeho úroveň s pribúdajúcim vekom klesá. Udržiavanie jeho optimálnej hladiny v organizme obmedzuje schopnosť ukladať a tvoriť tuk a naopak pomáha pri raste svalstva. Hormón DHEA vám teda pomôže nielen pri vypracovaní peknej postavy, ale zlepšuje aj celkovú kvalitu života a má viacero pozitívnych účinkov, z ktorých môžeme spomenúť napríklad podporu imunitného systému, zvýšenie sexuálnej potencie, znižovanie hladiny krvného cukru alebo priaznivý vplyv na pokožku.

Prirodzená produkcia tohto hormónu klesá po dovŕšení tridsiateho roku života. Existujú však aj faktory, ktoré jeho produkciu ešte viac znižujú a k nim patrí aj kofeín.  

Zvládnite stres aj bez kávy

Stres samotný je veľkou záťažou pre ľudský organizmus. Počas neho je človek náchylnejší dať si šálku dobrej kávy, aby si dodal chýbajúcu energiu, či aby prišiel na iné myšlienky. V tomto období pite viac vody ako zvyčajne a spotrebu kávy či energetických nápojov obmedzte na minimum. Namiesto nich pite zelený čaj, ktorý má antioxidačné účinky a organizmus povzbudí lepšie než káva. Aby ste pleť udržali zásobenú kyslíkom, medzi stresujúcimi stretnutiami alebo po nich si doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu. Pleť sa prekrví a vy pomôžete nielen svojej kráse, ale aj psychike. Vďaka kyslíku pleť získa sviežu farbu a pôsobí napnutejšie.


Mohlo by vás zaujať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Má aj svoje pozitíva

Možno si poviete, že tá jedna, dve alebo tri slabé kávy za deň vám uškodiť nemôžu. Súhlasilo by s sami množstvo odborníkov. Káva má predsa len aj povzbudzujúce účinky. Zvyšuje krvný tlak a práve kofeín ničiaci vašu pleť povzbudzuje srdcovú činnosť. Treba však pamätať na to, že kofeín konzumujeme nielen v káve, ale aj v mnohých iných potravinách. Sladené a energetické nápoje, čokoláda, kakao, guarana, čierny či zelený čaj a množstvo ďalších pochúťok obsahuje okrem iného aj kofeín.

Zázračné spojenie pre vašu pleť

Ak milujete vôňu rannej kávy, zamilujete si aromatický kávovo-mandľový peeling. Kofeín obsiahnutý v káve aktivuje krvný obeh v pokožke. Koža sa po použití kávového pílingu napne a zružovie. Navyše, píling zbaví pokožku odumretých buniek, vďaka čomu začne lepšie dýchať. Mandľový olej dodá pokožke hydratáciu a výživu, ktorá sa pitím kávy stráca. Okrem toho chráni pokožku pred vysychaním, pretože podporuje hĺbkovú hydratáciu kože. Je veľmi vhodný pre suchú a starnúcu pokožku ako prevencia proti tvorbe vrások.

Vyrobíte si ho aj doma: Potrebujete 3 kávové lyžičky mletej kávy a 3 – 4 kávové lyžičky mandľového oleja. Tieto ingrediencie zmiešajte a nanášajte rovnomerne na pokožku, najmä tam, kde sa chcete zbaviť odumretých buniek. Píling vmasírujte do pokožky krúživými pohybmi, jemne tlačte a následne ho umyte studenou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Kávička už rozvoniava navôkol: Kto ju objavil a ako prospieva nášmu zdraviu?


Kávou proti rakovine kože?

Národný inštitút zdravia v USA uskutočnil výskum, ktorý trval 10,5 rokov. Do tejto štúdie sa zapojilo 450-tisíc ľudí, pričom inštitút skúmal frekvenciu prijímania potravy, jej zloženie a tiež zdravotné záznamy pozorovaných subjektov. Na konci výskumu malo malígny melanóm (mimoriadne zhubný typ rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje a je príčinou väčšiny úmrtí na rakovinu kože) vyvinutých až 2 904 ľudí. V ďalších 1 874 prípadoch našli lekári u pozorovaných subjektov vyvinuté abnormálne kožné bunky, ktoré by mohli viesť k rozvoju rakovine kože.

Pri sumarizovaní rizikových faktorov (fajčenie, konzumácia alkoholu, BMI – index telesnej hmotnosti, nedostatočná fyzická aktivita, časté vystavovanie slnečnému žiareniu a anamnéza rakoviny v rodinách testovaných subjektov) vedci zistili, že ľudia, ktorí pili kávu viac ako 4-krát denne mali o 20 % menšiu šancu na rozvoj malígneho melanómu. Vedci predpokladajú, že u týchto vášnivých kávičkárov má rakovina kože iný priebeh ako u ľudí, ktorí kávu konzumujú v menších množstvách.

Predpoklad, že by sa špeciálnymi zlúčeninami, ktoré káva obsahuje, dalo bojovať proti rakovine kože, vedci momentálne testujú na laboratórnych zvieratách.


Mohlo by vás zaujať: Otáznik menom kofeín: Koľko si ho môžeme dopriať, aby nám nespôsobil problémy


Máte radi kávu? Koľkokrát do dňa si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame