Workoholizmus vás môže obrať o veľa: Naozaj stojí povýšenie za to?

Muž

thinkstockphotos.com

Ak patríte medzi tých, ktorí prichádzajú do práce medzi prvými a odchádzajú zas s tými poslednými, zrejme ste ambiciózni a cieľavedomí. A možno dúfate, že tým zaujmete svojho šéfa. Vedzte však, že prehnaná pracovná vyťaženosť vás môže namiesto chceného vyššieho miesta stáť aj nechcené podlomené zdravie.

Workoholizmus je ako zdravotný trestný čin – aj takto nadnesene by sa dalo hovoriť o prehnanom pracovnom tempe, alebo akejsi závislosti na práci. Dĺžku pracovnej doby, ktorá je stanovená aj v Zákonníku práce, si totiž nikto nevymyslel len tak. Je to čas, ktorý človek môže stráviť prácou bez toho, aby to zanechalo negatívne stopy na jeho zdraví. Nalejte si však čistého vína – koľkí z vás robia nadčasy, zaskakujú za kolegov a koľkí si berú so sebou prácu ešte aj domov?

Chcete, alebo musíte?

Nie vždy sa však jedná o workoholizmus a teda posadnutosť prácou. Často ste pracovnými povinnosťami tak zavalení, že ich jednoducho nestíhate splniť počas pracovnej doby a musíte v práci zostať dlhšie, alebo si so sebou prácu ťahať domov. A to všetko nie preto, že by ste chceli, ale preto, že jednoducho musíte. Či už sa jedná o workoholizmus, alebo nie, nadmerné množstvo pracovných povinností vplýva na vaše zdravie. A to rozhodne nie pozitívnym spôsobom. Aké zdravotné neduhy si môžete privodiť nadmerným pracovným vyťažením?


Mohlo by vás zaujať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Pri dlhom sedení trpí chrbtica

Jedným z najčastejších zdravotným negatív, ktoré sa odzrkadlia na vašom zdraví sú bolesti chrbtice. U workoholikov, alebo iných ľudí s nadmerným vyťažením v zamestnaní je takmer pravidlom, že sa začne skôr či neskôr hlásiť o slovo ich chrbtica. Je potrebné dôkladnejšie sa pozrieť na polohu, v akej v práci sedíte. Dôležitá je podpora spodnej časti chrbtice, napr. vankúšom, ale aj to, aby vaše ruky, predlaktia, zápästia a stehná boli vo vodorovnej polohe. Vhodný spôsob sedenia zmierňuje bolesti a zlepšuje držanie tela.

Práca cez chorobu vyčerpáva ešte viac

Nemám čas byť chorý – je toto aj vaše krédo? Aby sa vám jedného dňa nevypomstilo na nemocničnom lôžku. Ak totiž chodíte do práce aj chorí (či už zo strachu zo šéfa, alebo z hromadenia povinností), mali by ste rýchlo popremýšľať nad vašimi prioritami. Zdravie máte iba jedno a ak si chorobu nevyležíte, ale pracujete aj počas nej, vyčerpávate svoje telo niekoľkonásobne viac, ako inokedy. Vrátiť sa vám to môže v budúcnosti v podobe rôznych skrytých zápalov a chronických ochorení. Napríklad taká prechodená chrípka môže vážne poškodiť srdcový sval a v krajných prípadoch spôsobiť aj smrť.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Trpí aj duša

Nezabúdajte na to, že nadmerný tlak v práci vplýva rovnako ako na vaše telo a fyzické problémy, aj na psychiku. Nadmerný tlak, stres, pocit že ste na roztrhanie a nič nestíhate sú veľmi silné emócie, ktoré dokážu s vašou psychikou neraz poriadne zamávať. A to nehovoríme iba o tých psychicky labilnejších jedincoch, aj silným povahám môže tlak z pracovného vyťaženia prerásť cez hlavu. Neraz sa potom psychológovia stretávajú s depresiami, pocitmi úzkosti, syndrómom vyhorenia, ale aj inými psychickými stavmi, ktoré pramenia z veľkého množstva práce.

Oddychovať musia muži aj ženy

Je preto potrebné skutočne oddychovať čo najviac, vyčerpať si všetku dovolenku a hlavne ju nestráviť ďalšou prácou v domácnosti, ale oddychom. U žien je to však trošku problematickejšie. Na Slovensku je síce situácia oveľa lepšia ako pred tridsiatimi rokmi, ale ešte stále existujú rozdiely v práci medzi pohlaviami. Zatiaľ čo väčšina mužov po príchode domov môže vypnúť a oddychovať, ženy čaká po príchode z práce ďalšia „zmena“. Aj muži by si preto mali uvedomiť, že domácnosť a deti sú spoločná povinnosť a práca v domácnosti by mala byť rovnomerne rozdelená medzi obidvoch partnerov.


Mohlo by vás zaujať: Už nevydržíte v práci? Zmenu zamestnania si dobre premyslite!


Koľko času denne trávite v práci? Považujete sa aj vy za workoholika? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame